SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Valencia – Osasuna; under 21,5 afslutninger i kampen til odds 1,83. Tirsdag 24/9. Kl.19.00.
Valencia havde færrest afslutninger pr. kamp i sidste sæson (9,9). I denne sæson er de indtil videre næstfærrest, men lavere antal pr. kamp med 9,3 efter de første seks kampe. Osasunas snit ligger på 10 efter deres første seks kampe. I sidste sæson var tallet 11,2 for Osasuna, men der havde de også deres succestræner Arrasate ved roret. Han smuttede i sommerpausen efter seks år ved roret. Valencias suveræne topscorer, fra sidste sæson og med to mål i fire kampe i denne sæson, Hugo Duro, ude med skade. Da de to hold mødtes senest, tilbage i April, var der ialt 17 afslutninger.
Real Madrid – Alavés; Vinicius Junior scorer i kampen til odds 2,30. Tirsdag 24/9. Kl.21.00.
Den brasilianske stjerne blev sparet tre dage foriden, da Real Madrid tog i mod oprykkerne Espanyol. Her kom han ind efter 55 min, umiddelbart efter de var kommet bagud 0-1. De endte med at vinde 4-1, hvor Vinicius scorede en og lagde op til en. Mbappe fik lov at sparke straffesparket til sidst. Franskmanden spillede i øvrigt fuld tid.
Ovenstående kan måske virke overflødigt at skrive, da det nu handler om en ny kamp, men informationen har noget at sige i forhold til kampen mod Alavés, dels kan vi forvente at se Vinicius starte inde og formentlig spille fuld tid eller ganske tæt på. Derudover vil han højst sandsynligt sparke et evt straffespark, da ham og Mbappe deler det mellem sig og nu fik Mbappe lov at sparke, da Vinicius allerede havde scoret i kampen senest. Kampen efter er lokalbrag mod Atl. Madrid, så det kunne godt tænkes at Mbappe ikke skal spille fuld tid igen. At Unibet giver 2,30 for Vinicius og 1,75 for Mbappe i ovenstående matchup giver ikke mening. De to hold mødtes senest tilbage i midten af Maj, hvor det endte 5-0 på Bernabeu og Vinicius scorede to gange.
Wycombe – Aston Villa; 1-tal handicap(1-0) til odds 3,20. Tirsdag 24/9. Kl.21.00.
EFL Cuppen. Den lille af de to Cup turneringer i England. De to hold er nået til 1/16-finalerne. Wycombe har været i gennem to runder, hvor de først har slået Northampton ud med 2-0 på udebane. Northampton ligger i League One ligesom Wycombe. I senest runde var det så Swanseas tur (fra Championship), der hjemme tabte 0-1. Aston Villa er først trådt ind i turneringen nu. Aston Villa der som bekendt også har Champions League i denne sæson og som tre dage forinden spillede lokalopgør mod Wolves. Aston Villa der de seneste tre år er røget ud efter max to kampe. Ingen tvivl om at denne lille Cup-turnering bliver nedprioriteret i den her sæson (igen) og derfor kommer til at roterere i stor stil her. Betydningsfuld kamp for Wycombe der efter en skidt start i ligaen med to nederlag efterfølgende har vundet tre og spillet en uafgjort.
Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff
Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen
Edgar Babayan stopper karrieren
De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen
Flere siddepladser på vej i Parken
TransferLIVE: FC Midtjylland henter ny spiller
Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’
– Jeg var åben for at tage til Midtjylland
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Skrækskade til AGF-spiller!
‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’
Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub
Forhadt tysker var et problem for Tahirovic
Sådan gør din klub i vinterpausen
FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå
‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’
Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley
DBU giver kvinderne samme bonus som mændene
Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’
De er vinterens fem dyreste Superliga-køb
Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig
Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne
Milan og Roma jagter mål og semifinale
Man Utd planlægger store ændringer til sommer
Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’
Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub
Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’
Dansk angriber skifter i millionhandel
FC Barcelona scorer 100 millioner
Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg
Brøndby besejret af svenskere
Se billedet: Nu er han på vej til Danmark
Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!
Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back
Superliga-klub afviser 112 millioner
AGF afviste spansk og hollandsk klub
Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen
Brian Riemer reagerer på danske transfers
Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’
‘Alt blev sort. Jeg var i chok’
Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’
Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’
Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’
Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’
City brugte flest penge i transfervinduet
Dansk målmand fritstillet på Cypern
Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United
Jores Okore er færdig i dansk klub
Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske
Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis
Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne
Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste
Ellevild med dansk transfer!
SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’
– Det har jeg ikke hørt noget om