Dansker-torsdag i Europa: God chance for Brøndby?

De fire danske Europa Cup-deltagere i atter i aktion torsdag aften, hvor FCK er på Gibraltar, mens de tre øvrige danske hold alle træder op på hjemmebane



FC Midtjylland:
Sandhedens time er oprunden for FC Midtjylland. Hvis ikke resultaterne flasker sig i denne runde, kan holdet have udspillet sin rolle i Europa League i denne sæson.

Sørger FCM selv for at vinde over SC Braga, lever håbet for videre avancement endnu, uanset hvad der sker i Røde Stjernes opgør mod Ludogorets. Sætter FCM omvendt point til, samtidig med at Røde Stjerne vinder, er løbet kørt.

Vicemestrene går dog ind til kampen med en usædvanligt dårlig ”stime” bag sig. De har nemlig tabt de to seneste kampe i streg. Det var ikke sket siden marts måned. Til gengæld vandt FCM den seneste Europa League-kamp mod netop Røde Stjerne.

Anfører Erik Sviatchenko blev skadet i landsholdspausen, men var med i weekendens nederlag mod Brøndby IF. Også den brasilianske angrebsduo Marrony og Junior Brumado er ifølge klubben fuldt kampdygtige. Daniel Høegh er til gengæld ikke vendt tilbage fra sin skadespause.

FC København:
FC København definerer sig selv bedre end et Conference League-hold, og den bedste måde at underbygge det på er ved at skabe gode resultater i turneringen. Det har løverne gjort, og torsdag kan holdet sikre sig førstepladsen.

Det sker, hvis FC København som ventet slår Lincoln Red Imps, og opgøret mellem Slovan Bratislava og PAOK ikke finder en vinder.

FC København besejrede senest PAOK med 2-1 på udebane, og så længe Jess Thorups tropper har været 11 mand på banen, har de ikke for alvor været i problemer i indeværende gruppespil.

Kevin Diks var ikke med søndag mod AGF, og han er tvivlsom til torsdagens opgør, som i øvrigt ikke byder på et gensyn med stortalentet Roony Bardghji, der forførte FCK-fansene i sin debut. Svenskeren er ikke spilleberettiget i Conference League. Carlos Zeca er ude med en skade.

Brøndby:
Pilen har peget en vej for Brøndby IF i de seneste måneder, og det er opad.

Klubben fra den københavnske Vestegn er det mest formstærke hold i Superligaen, hvor de ikke har vundet seks af deres seneste syv kampe, og hvor de senest slog topholdet FC Midtjylland på udebane. Samtidig fik de senest point i Europa League på hjemmebane mod Rangers.

Brøndby har endnu ikke vundet en kamp i Europa i denne sæson, og de er sidst i deres gruppe, men de er dog ikke helt elimineret inden de sidste to kampe. De er blot to point fra Sparta Prag og Rangers på henholdsvis anden- og tredjepladsen.

En tredjeplads vil endvidere være nok for Brøndby for også at spille i Europa i foråret, da den vil sikre en plads i Conference Leagues knockoutspil.

Til kampen mod Lyon råder Niels Frederiksen over et mere eller mindre skadesfrit hold. Kun Rasmus Wikström er skadet. Til gengæld har Jens Martin Gammelby ikke været i truppen til de seneste kampe.





TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!



Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Brandvarme Makienok sænker OB



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar



Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller