Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 16.00
Spillested: Samara Arena
Dommer: Gianluca Rocchi
På TV: TV 2
Hashtag: #BRAMEX #vmdk
Holdnyt:
Brasilien:
Syv point i tre gruppekampe betød, at Brasilien sluttede som vinder af Gruppe E. Men det har vaklet lidt for VM’s forhåndsfavoritter, der spillemæssigt har haft sine problemer. Først med uafgjort mod Schweiz, siden med en sen, sen sejr over Costa Rica, inden det var forholdsvis komfortabelt mod Serbien i sidste gruppekamp.
Nu venter så en ottendedelsfinale mod Mexico. På papiret en kamp, Brasilien bør vinde, men omvendt også en kamp, der kan blive tricky.
Brasilien har i momenter spillet rigtig god fodbold, men omvendt har holdet også haft perioder, hvor modstanderen har presset på. Som i onsdags, hvor Serbien i anden halvleg havde en periode på 10 – 15 minutter med en håndfuld gode chancer.
Brasilien har også døjet med skader i truppen – både Danilo og Douglas Costa var ude af opgøret senest – de kan være ude igen. Marcelo udgik med rygproblemer senest mod Serbien, og det kan holde ham ude af opgøret mod Mexico.
Mexico:
Efter to fine kampe, hvor det blev til sejre over Tyskland og Sydkorea, kom Mexico ned på jorden igen. Det blev i sidste gruppekamp til et nederlag på 0-3 til Sverige, og dermed gik Mexico videre som to’er, fordi Tyskland ikke kunne besejre Sydkorea.
Nu venter så et opgør mod Brasilien, hvor Mexico måske kan få det lidt mere, som man gerne vil have det. Mexico er et godt kontrahold med dygtige individualister, der kan skabe meget, når der er plads, og det bliver der gode muligheder for at udnytte mod Brasilien.
Hector Moreno ragede et gult kort til sig mod Sverige, og han er dermed ude af opgøret mod Brasilien.
Karantæne:
Brasilien: Ingen
Mexico: Hector Moreno
Bud på startopstillinger:
Brasilien (4-3-3): Alisson – Fagner, Silva, Miranda, Marcelo – Paulinho, Casemiro, Coutinho – Willian, Jesus, Neymar
Mexico (4-2-3-1): Ochoa – Alvarez, Salcedo, Ayala, Gallardo – Herrera, Guardado – Vela, Layun, Lozano – Hernandez
Profilen:
Hirving Lozano får en nøglerolle. Enten spiller han over for den 29-årige forsvarsspiller Fagner, eller også er han over for Danilo, der kan være tilbage og overtage Fagners plads. De to er blandt de svagere på Brasiliens hold, og Lozano har vist sig driblestærk og skarp i slutrunden indtil videre.
Vidste du, at..:
Hertil og ikke længere. I 2014, 2010, 2006, 2002, 1998 og 1994 blev Mexico slået ud af slutrunden i ottendedelsfinalen. Det er altså seks VM-slutrunde i træk, og det svarer til 20 år med lutter ottendedelsfinaler. Sker det igen mod Brasilien, vil det altså være syv slutrunder og 24 år siden, at Mexicos VM ikke sluttede efter ottendedelsfinalen. I 1990 havde landet karantæne, og i 1986 blev det til en kvartfinale.
Dom:
Det bliver en meget spændende fodboldkamp, hvor Brasilien er en klar favorit, men hvor Mexico også har muligheder via noget af det, nationen er god til, nemlig kontrafodbold.
Spørgsmålet er selvfølgelig, om selvtilliden er forsvundet i Mexico efter 0-3 nederlaget til Sverige, eller om man hurtigt har været i stand til at ryste det af sig.
For Brasiliens vedkommende lader det til, at spillet er blevet lidt bedre, som vi er nået længere frem i gruppespillet, og der bør være et gear eller to mere hos Brasilien. Men det er bekymrende, hvor mange chancer Serbien formåede at skabe, så det kan gå hen og blive et målrig opgør mellem de to mandskaber.
3-2 til Brasilien.
Tidligere indbyrdes kampe og form:

Han er for vild: Pengene vælter snart ind i FCK!

FC Nordsjælland sender angriber til MLS

SL-debutant talte med Schmeichel: Utroligt god fyr

Husker du ham? FCM-flop i kæmpe modvind

‘Udinese kæmper med dansker-gåde’

Anker Dani Alves’ voldtægtssag

Højbjerg til middag med Kongeparret

Nu vil stor Manchester City-stjerne væk

Huescas kan blive udvist af Danmark

Nyt underskud hos Superliga-klub

Absurd Højlund-påstand passer ikke

AGF-chefer harcelerer mod stadionbesparelser

Superliga-profil går benhårdt efter VM 2026

Voldsom kritik af FCK og Huescas: ‘Helt grotesk’

40 mio pund: PL-bomber har nedrykningsklausul

Revser Patrick Dorgu i ny United-nedtur

Så du det i Parken? Har fået grønt lys

Sarr skyder Southampton i sænk

Bukayo Saka med drømmecomeback

Brøndby-spiller: Kæmpeklub tilbød mig kontrakt

Ikke sket siden 2001: Pokalsensation i Tyskland

Nu fortæller Martin Vingaard om FCK-exit

Superliga-profiler har udløb: Her er status

Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’

Thomas Frank roser dansker: Måske aldrig set bedre

‘Mærkelig’ Højlund-beslutning vækker opsigt

Lang pause: Her er status på Kasper Schmeichel

Fantastisk melding om Matt O’Riley

Legende i stort Højlund-forsvar

Vildt Mohamed Salah-skifte? ‘Jeg ville elske det’

Conrad Harders værdi er eksploderet

Dansk traditionsklub reddet fra konkurs

Stjerne tror på dansker som en af verdens bedste

Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Rundens Hold i Superligaen – 23. runde

Han afløser Martin Vingaard i FCK

Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt

Amorim afviser salg af Manchester United-stjerne

Eksploderet i Superligaen: ‘Helt unik’

Frygteligt nyt for Pep Guardiola

Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Jubel i FCK: ‘Alle elsker ham’

Højt odds på brandvarm PSG-spiller

Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

– Man ser, at FCK mangler en nier

Krise i City: Haaland sendes til specialist

Bekræfter Tipsbladets afsløring

Kæmpe sejr: FC København haler ind på FCM

Værsågod, Liverpool: Han koster 400 millioner

Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Derfor straffer FCK ikke Huescas

Skriger glæden ud!

FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1