Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lusail Stadium, Al Daayen
Dommer: Szymon Marciniak
På TV: DR1 og TV 2
Hashtag: #vmdk
Holdnyt:
Argentina:
De åbnede med et chokerende nederlag mod Saudi-Arabien, men siden har Argentina ryddet bordet – dog måtte man igennem en straffesparkskonkurrence for at slå Holland i ottendedelsfinalen.
Argentina var i finalen i 1990 og i 2014, men begge gange tabte man. Vi skal derfor tilbage til 1986 for at finde seneste Argentinske VM-sejr, hvor Diego Maradona ledte Argentina til VM-titlen.
Dette bliver Lionel Messis sidste VM-kamp, har han selv bekræftet, og dermed kan han slutte af med at vinde en VM-slutrunde og dermed få hævn for finalenederlaget i 2014, hvor man tabte til Tyskland.
Landstræner Lionel Scaloni får Gonzalo Montiel og Marcos Acuna retur fra de karantæner, der holdt dem ude af VM-semifinalen. Alejandro Gomez er muligvis ude igen med en skade – han missede også semifinalen.
Scaloni har skiftet lidt mellem en fire- og en trebackkæde. Mod stærke modstandere vil han gerne stille med tre centerbacks, og det kan måske også blive planen søndag.
Frankrig:
Les Bleus er forsvarende verdensmestre og trods skader til profiler som Benzema, Pogba og Kanté står man nu i endnu en VM-finale. Den fjerde i de seneste syv VM-slutrunder.
Didier Deschamps mandskab har kun tabt ogøret mod Tunesien i løbet af slutrunden, men på det tidspunkt var man allerede videre til ottendedelsfinalen.
Der har været lidt snak om, at Frankrig kan få Karim Benzema tilbage. Han er officielt stadig en del af truppen, selv om ikke har været i aktion i slutrunden på grund af en skade og ej heller befinder sig i Qatar.
Frankrig var i semifinalen mod Marokko uden midtbanespiller Adrian Rabiot, der var ude med sygdom, mens også Dayot Upamecano var bænket, da han har været syg.
Det er ventet, at Deschamps har både Rabiot og Upamecano til rådighed i finalen mod Argentina, men der er nu opstået tvivl om angriber Olivier Giroud.
Karantæner:
Argentina: Ingen
Frankrig: Ingen
Bud på startopstillinger:
Argentina (3-5-2): E. Martinez – Romero, Otamendi, L. Martinez – Molina, Mac Allister, De Paul, Fernandez, Acuna – Messi, Alvarez
Frankrig (4-2-3-1): Lloris – Koundé, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembelé, Griezmann, Mbappé – Giroud
Dom:
En VM-kamp mellem to lande, der har været i finalen henholdsvis seks og fire gange. Frankrigs fire er dog i de seneste syv slutrunder. De to lande har dog ikke mødt hinanden tidligere i en VM-finale.
Begge lande har vundet VM to gange tidligere, og et kig på bookmakernes vurdering af kampen viser, at den vurderes til at være stort set 50-50.
Dermed kan man nok godt forvente en spændende og underholdende kamp, hvor begge lande vil angribe og forsøge at udnytte de muligheder, modstanderen efterlader.
Vi tror, at det bliver en rigitg god kamp. Og når kampen er forbi, tror vi, at Lionel Messi kan juble og skrive sig i historiebøgerne ved at få lov til at løfte VM-pokalen for første gang. 2-1 til Argentina efter 120 minutters fodbold.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Dommerekspert uenig med rødt kort

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

– Han ved godt, at det er noget skidt

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Svensk målræv afviser skifte til Superliga-rivaler

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Sylter Inter Coppa Italia-semifinalen?

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

FCK kigger med: Her stråler Ibrahim

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt

Roser Brøndby – peger på Filip Bundgaard

Her er fem bud på en ny AaB-træner

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

Dansk ‘maskine’ storhyldes i Holland

Kompleks frustrerer Thomasberg: ‘Forfærdeligt’

Van der Vaart dybt imponeret over danskerklub

Superliga-stjerne skal væk

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

I dialog med Brøndby

Fredericia kan dufte Superligaen

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Klubchef reagerer på FCK-rygte: Han er god!

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Brandvarme Makienok sænker OB

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Horsens tager afstand: De trampede på fan

Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

FCN-stjerne: Vi kan 100 procent vinde mesterskabet

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

Dansk trænerduo fyret – klubboss forklarer

Dolberg i vanvittigt målshow

Scouter spændende dansk talent

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne

Afsløring: Wichmann bliver ny AaB-træner

Skrækdebut for Sebastian Otoa

Fra FCM til Premier League: ‘En fantastisk rejse’

Risikerer chokfyring efter PL-oprykning

FC København tæt på ny udviklingsdirektør