138693

– Jeg bruger meget tid på at forsvare Danmark

Peter Schmeichel fortæller, at han tænker på dansk fodbolds interesser i arbejdet med at afholde VM hvert andet år.



Peter Schmeichel er stor fortaler for et VM hvert andet år, og han er en del af det advisory board, som er styret af den tidligere topmanager Arsene Wenger, der er opsat for at udvikle forslag til fodbolden fra år 2024 og frem. 

Peter Schmeichel afholder individuelle møder med franskmanden, og her forsvarer han dansk fodbolds interesser, når forslag om, hvordan eksempelvis kampprogrammer skal gå op med det nye VM-format. Det fortæller han i et stort interview til Politiken

– Jeg bruger rigtig meget tid på at forsvare Danmark. Et VM hvert andet år skal jo passe i den kalender, vi har. Den kalender, der er lagt frem, er uhensigtsmæssig. Jeg bruger rigtig meget tid på at forsvare Danmark. Et VM hvert andet år skal jo passe i den kalender, vi har. Den kalender, der er lagt frem, er uhensigtsmæssig. Men omvendt er det også meget rart at få lov til at sige for eksempel det om Danmark og kalenderen, for det er der ingen andre, der tænker på, konstaterer den tidligere landsholdsmålmand. 

Tidligere har Peter Schmeichel fået kritik for at bakke op om FIFA's forslag om et VM hvert andet år. Til mediet fortæller han dog, at han taler ud fra en fodboldspillers synspunkt, når han siger, at forandringen giver mening. Han bruger sig selv som et eksempel, i og med han spillede på landsholdet i 14 år og kun var med til et enkelt VM. 

Han erkender også, at han er stor tilhænger af det forslag, som indebærer 25 klubfrie dage, hvor klubberne ikke kan råde over spillerne. Til gengæld er der et clash mellem Arsene Wengers forslag om, at VM skal være funderet på et kvalifikationssystem med grupper på fire lande, som spiller seks kampe og en eventuelt syvende i en playoff-kamp for at det hele vil gå op. Dette indrømmer Schmeichel kan være en god idé for resten af verden, men at det er et no-go i de skandinaviske lande, da rigtig mange kampe her bliver spillet i netop oktober, fordi vejret er til det. 

Han fortæller yderligere, at forandring er nødvendig for at følge med i den måde verden udvikler sig på, og at unge mennesker skal holdes til ilden med det rigtige indhold – ellers er de væk. 

Derudover siger han i interviewet, at han godt var klar over, at han trådte ind i et højpolitisk område ved at ytre sig om emnet, som i øjeblikket fylder meget i international fodbold.





Ellevild med dansk transfer!



LIVE

TransferLIVE: Derfor røg keeper til FCK


SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’

Odgaard og co. med solidt tag på Atalanta



José Mourinho roste ny Brøndby-spiller til skyerne

Bekræftet: Benjamin Tahirovic på plads i Brøndby

Brøndby sender spiller til Belgien

Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

Afsløring: FC Midtjylland har købt Dani Silva



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Angriber på plads i Superliga-klub

OB-boss: ‘Vi er først og fremmest kede af det’

Brød sammen i gråd efter transfer

FCM forhandler om midtbaneprofil – her er prisen



TOPNYHED

Færdig i Brøndby – dansk klub håber på aftale


Afsløring: Hillerød henter William Glindtvad i FCK

FCK-ejet angriber i dramatisk transferaften

Guld-Glen: Fifty/fifty, hvem der bliver mestre!

Brøndby tæt på køb af midtbanespiller i Ajax

Afsløring: Victor Nelsson skifter til Roma


INTERVIEW

Ellevild med Diant Ramaj: ‘Storslået handel, FCK’


Superliga-boss teaser for transfer

Afsløring: FCK tæt på at leje Theo Sander ud

Ingen option i Brøndby-aftale

Carl Björk skifter til dansk klub



Lasse Vigen ophæver kontrakten – hjem til DK?

Tipsbladets Transfer Show: Sådan gik det

Afsløring: Stor FCM-handel kollapser til sidst

‘Det håber jeg sandelig ikke’

Brøndby-boss forklarer salg af keeper

Afsløring: Randers henter ny kant i Schweiz

FCK-boss: ‘Han kan være afgørende’

Superliga-klub køber angriber for millionbeløb


HELT VILDT

Wow – overgår FC København-målmænd med længder


Han forlader Manchester United

FC København har Hjalte Bidstrup-klausul

Her er Gustav Ørsøe Christensens nye klub

Afsløring: AGF udlejer stortalent

Rigtig skidt nyt for Grabara

Dansk boss ånder lettet op: Ingen bud på profiler

Done deal: OB har købt Bürgy

Afsløring: Oliver Provstgaard er skiftet til Lazio

Konkret Atalanta-interesse i dansk stortalent

Her er prisen på Tobias Slotsager

Afsløring: Diant Ramaj på plads i FC København

Tidligere FCM-bomber nærmer sig tysk skifte

Kovending: Nyt om FC Københavns sommerflirt

Her er Dortmunds købsoption på Svensson

Kæmpe Manchester City-transfer

Tidl. Superliga-profil afslører: Det er udelukket!

Afsløring: AC Horsens tæt på Filip Djukic-køb

Superliga-salg for 50 mio: Genoa var aggressive

Brøndby jagter venstreback: Han er ude af billedet

Afsløring: Østerbro-klub scorer kæmpe millionbeløb

Dansk klub bekræfter: Afviser bud på komet

Afsløring: Bombe – Randers sælger Bany rekordstort