Wahid Faghirs drømmeskifte til Bundesligaen er endt i en retur til dansk fodbold.
Angriberen bragede igennem for Vejle Boldklub i Superligaen, og det fik VfB Stuttgart til at sprænge banken i sommeren 2021.
Opholdet udviklede sig dog hurtigt til et mareridt, hvor han blev forfulgt af skader. Nu har han lagt en helt ny kurs, som skal holde skaderne på afstand.
Det fortæller Wahid Faghir til Tipsbladet efter tirsdagens træning på kunstgræsset i Farum.
– Jeg tænket over, hvad jeg kan gøre for at undgå, at de her skader kommer tilbage, så jeg kan få mest muligt ud af min træning. Der har jeg kigget på min søvn og kost.
– Jeg har haft mere fokus på det. Jeg har snakket med fysioterapeuterne om det, og vi har en ernæringsekspert ansat, som jeg også har snakket med. Det handler om, hvad jeg skal spise, og hvor meget søvn jeg skal have. Jeg har prøvet at justere lidt på det, og indtil videre har det virket.
Skaderne startede allerede kort efter skiftet til Stuttgart, og siden har de forfulgt den 19-årige angriber. Wahid Faghir fortæller dog, at han gennem en længere periode har trænet fuldt med holdet, og føler sig klar til forårspremieren mod Lyngby BK.
Flere bolde i luften
Et enkelt mål i fire Superliga-kampe er det blevet til i FC Nordsjælland-trøjen for Wahid Faghir. Han håber på at kunne bidrage endnu mere indtil lejemålets udløb den 30. juni.
Kontrakten med VfB Stuttgart udløber først i 2026, men det er ikke givet, at fremtiden ligger i den tyske klub.
– Jeg kan godt se mig selv fortsætte i Stutgart, og jeg kan også godt se mig selv fortsætte her i Nordsjælland. Så jeg må se på, hvad planerne er med mig i forhold til klubben dernede, og hvad de tænker. Jeg har ikke haft nogen snak omkring det endnu, siger Wahid Faghir, der forventer, at sætte sig ned og snakke fremtiden igennem efter denne sæson.
Angriberen fortæller, at han har haft dialog med én repræsentant fra Stuttgart, som holder overblikket over klubbens udlejede spillere. Derudover har han ikke meget kontakt med andre end Nikolas Nartey.
De to danskere har fået et fantastisk bånd i løbet af deres ene sæson sammen i VfB Stuttgart.
– Vi har brugt hinanden rigtig meget både på banen og uden for banen. Vi har haft nogle situationer, hvor vi har været skadet samtidig, hvor vi skulle genoptræne sammen. Det var let for mig at komme derned og have ham til at hjælpe mig.
Wahid Faghir i aktion for VfB Stuttgart mod Augsburg i Bundesligaen.
Nikolas Nartey og Wahid Faghir har kort stiftet bekendtskab med hinanden på U21-landsholdet, men det var i Stuttgart, at venskabet for alvor blomstrede.
– Jeg tror nærmest, at vi var sammen hver dag. Der var nogle enkelte dage, hvor vi ikke var sammen, men ellers har vi brugt hinanden helt vildt meget uden for banen. Vi har været meget sammen og taget på ture sammen. Vi blev rigtig tætte dernede, og det hele har hjulpet, at vi begge var der.
Nikolas Nartey kom til VfB Stuttgart i 2019, mens Wahid Faghir rykkede dertil i sommeren 2021. Siden er det blevet til et enkelt Bundesliga-mål i seks optrædener.

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Fredericia kan dufte Superligaen

Superliga-stjerne skal væk

FCM smider vitale point i Farum

Dansk drømmekamp i Norge

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt
Kære FC København: Hvad venter I på?

I dialog med Brøndby

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Brandvarme Makienok sænker OB

Så presset er din Superliga-klub

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Flere overraskelser fra start til Superliga-brag

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

FCK kigger med: Her stråler Ibrahim

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR