Efter et vildt efterår overvintrede Viborg på andenpladsen i Superligaen som førsteudfordrer til FC Nordsjælland i toppen af tabellen.
I foråret har pointhøsten været anderledes sløj, hvor det inden søndagens kamp mod FCN blot var blevet til otte point i otte kampe. Særligt på hjemmebane har Viborg haft svært ved at hente point.
At Viborg søndag alligevel gik ud og slog FCN er et udtryk for, at holdet holder fast i en plan og ikke panikker, når resultaterne udebliver, ifølge cheftræner Jacob Friis.
– Jeg har slet ikke kunnet mærke det på truppen eller mig selv, at vi ikke har vundet så mange kampe på det seneste.
– Vi kommer fra en lang række gode præstationer, og vi efterlever det, vi har aftalt, som er, at vi kigger på præstationerne. Og så skal man ikke trykke på en panikknap, bare fordi sejrene udebliver i en periode.
– Det har virkelig ikke fyldt meget for os. Vi arbejder bare videre på de gode præstationer, og i kampen mod FCN tippede det til vores fordel, siger cheftræneren.
Sejren, som lød på 1-0 over FCN, var den første hjemmesejr til Viborg i Superligaen siden en kamp 12. september sidste år mod Horsens, men det har Jacob Friis ikke spekuleret meget i.
– Det har ikke føltes som om, at vi kommer fra en sejrstørke på hjemmebanen. Sort på hvidt kan det godt være, at det var ved at være længe siden, det kan jeg ikke løbe fra, men jeg har ikke kunnet mærke det på os overhovedet, siger Jacob Friis.
I sejren mod FCN manglede Viborg flere store profiler, da Jakob Bonde og Elias Achouri var ude med karantæne.
Når det alligevel blev til en sejr mod et godt FCN-hold, er det ifølge cheftræneren et billede på en stærk og bred Viborg-trup.
– Det siger noget om kvaliteten og bredden i truppen. Det siger også noget om spillernes mentalitet og arbejdsomhed, at de stadig engagerer sig, arbejder benhamrende hårdt og bare klør på til træning.
– At vi kan vise det samme spillemæssige udtryk, som vi plejer, selv om vi mangler nogle profiler, siger bare noget om kvaliteten i truppen, siger Jacob Friis.
Med sejren har Viborg nu 43 point på Superligaens tredjeplads, hvilket er fire point mere end AGF, som spiller søndag aften mod FCK. FCN har 47 point på andenpladsen, mens FCK topper rækken med 48 point.
/ritzau/

Så presset er din Superliga-klub

‘Det er forfærdeligt!’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller
Kære FC København: Hvad venter I på?

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!