– Vi kan ikke købe 10 mand til 10 millioner hver

Randers-anfører Björn Kopplin håber på en ny, god sæson i Randers FC men opfordrer samtidig til realistiske forventninger efter flere profil-afgange.



I Randers FC er man mægtig glad for tre sæsoner i streg, hvor Superliga-holdet er endt i Top 6.

Efter FC Midtjyllands bommert i foråret er det ud over Randers kun FCK og Brøndby, der har gang i et længere 'streak', og i Randers kommer man næppe til at fraskrive sig muligheden for noget som helst, uanset at oddsene igen i denne sæson vil være mod klubben.

For det er de med Tosin Kehinde i Ferencvaros i Ungarn efter en fri transfer, Carl Johansson bliver ikke efter sit lejemål trods Randers-interesse, Adam Andersson tilbage i Rosenborg og Jakob Ankersen væk efter kontraktudløb.

Forventningen er også, at flere spillere forsvinder, og det håber Randers-anfører Björn Kopplin, at folk tage med i overvejelserne og forventningerne til, hvad Randers kan opnå i 2023/24.

– Det kan godt være, at det bliver lidt af en overgangssæson for os i Randers. Vi skal sige farvel til en masse spillere, der har kontraktudløb, og der skal en del nye ind. Jeg håber selvfølgelig, at vi igen kommer i Top 6, og det kommer vi til at kæmpe for. Men vi kommer også til at gå meget ydmygt til den nye sæson, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

194176

– Vi ved, hvor vi kommer fra, og at vi ikke har det største budget i Superligaen. Vi kan ikke bare købe ti nye spillere, der hver koster 10 millioner kroner. Vi får se, hvordan vi sætter et godt hold sammen, og så glæder vi os meget til sæsonen.

– Det er fuldstændig naturligt, at der er store forventninger til os, efter vi tre gange i træk er kommet i Top 6. Forventningerne stiger for hver sæson, når man har succes. Men vi er helt klar over, at det bliver svært, siger Björn Kopplin.

Randers har hentet Oskar Snorre på fri transfer i HB Køge til det, der umiddelbart ligner en reserverolle, om end det ikke kan udelukkes, at Patrik Carlgren bliver solgt her med et år til kontraktudløb.

Randrusianerne købte i 2021/22 Stephen Odey fri af belgiske Genk for knap fem millioner kroner, og kommer der denne sommer større spillersalg, kan randrusianerne sandsynligvis vælge at betale transfer for mindst et par spillere, hvis ellers direktør Søren Pedersen og resten af den sportslige afdeling kan få de rette spillere til at skifte.

Anfører Björn Kopplin har kontrakt med Randers et år til.





Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’



Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer



Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti