Det er ikke bare en hvilken som helst assistenttræner, som torsdag aften kommer til at dirigere Allerød-spillerne fra sidelinjen i pokalkampen mod Brøndby. Det er den tidligere Brøndby-spiller Kim Christensen, som atter er tilbage på det stadion, som han kunne kalde sin hjemmebane fra 2005 til 2006.
Han nåede kun at spille et enkelt år for de blå-gule. Købt med store forventninger af Michael Laudrup, efter Brøndby havde vundet både mesterskab og pokalturnering, men det blev aldrig rigtigt, som Kim Christensen havde håbet på, selv om oplevelsen var stor.
– Det var et stort år for mig, selv om det selvfølgelig ikke endte med et mesterskab. Det generer mig faktisk stadig den dag i dag, for jeg synes, at vi havde et bedre hold end FCK. Men når man ikke kan vinde, når man kører over broen, er det svært, fortæller han til tipsbladet.dk med henvisning til jydekomplekset, hvor Brøndby havde svært ved at vinde på udebane, som i sidste ende betød, at de ikke kunne genvinde mesterskabet.
Det startede ellers fint for Kim Christensen, der kom til på en fri transfer efter en periode hos hollandske FC Twente. Men som så mange gange før, når det handler om ham, så var skader den store modstander.
– Jeg fik en kæmpe fibersprængning i efteråret, da jeg kom omkring Champions League-kvalifikationskampene mod Ajax. Jeg får den ovre i Esbjerg, hvor vi vinder 3-2, og jeg laver to mål i min tredje kamp. Jeg er ude i otte uger, og så sprænger den igen, da jeg prøver at komme tilbage. Så gik det efterår ligesom.
Skaderne slog ham dog ikke ud, og han startede også på banen i forårspremieren mod FCK, der endte med en knusende sikker sejr.
– Vi spiller faktisk rigtig godt, og vi er også med omkring mesterskabet til langt ind i foråret. Vi taber heller ikke til FCK det år. Vi møder dem tre gange og smadrer dem blandt andet 3-0 på hjemmebane i første kamp i foråret.
– Jeg starer rigtig godt det forår. Starter inde og spiller nogle gode kampe, men får ikke scoret så mange mål. Jeg lægger dog op til en del, men så bliver jeg så skadet, hvor jeg løber ind i en hjernedød tackling, som var totalt selvforskyldt, og så er resten af foråret ødelagt, fortæller han. Det var hans egen glidende tackling i en kamp mod Esbjerg, som kostede et halvt overrevet ledbånd og ti ugers fodboldpause.
Den efterfølgende sommer stoppede trænerteamet Laudrup og John "Faxe" Jensen, og ind kom Rene Meulensteen, der tidligere havde været reserveholdstræner i Manchester United. Her skete der ting og sager, som endte med at sende Kim Christensen videre.
– Jeg er på vej tilbage i opstarten i den nye sæson, hvor Meulensteen er kommet ind. Han begynder at hente nogle andre, Hannes Sigurdsson og Giovanni Rector og alle dem der. Jeg ved ikke, hvad det er for en størrelse, så jeg kan godt se skriften på væggen, at jeg måske bliver vejet for let. På det tidspunkt er jeg 26 år, og jeg vil gerne spille, for jeg har siddet på bænken i lidt for lang tid de sidste par år – også i Twente blandt andet på grund af de forbandede lorteskader.
– Så jeg tog til OB og vandt pokalturneringen det år.
Skaderne har forfulgt "Kim C" i stort set hele hans liv som voksenspiller, og han ærgrer sig også over, at han var så hårdt ramt i Brøndby.
– Det var lidt ærgerligt, at jeg skulle være ramt af de skader, så jeg aldrig kunne komme ind i et ordentligt forløb, hvor jeg var i form og kunne præstere. Jeg synes altid, at det var sådan noget med, at jeg skulle løbe efter toget. Når man har så stor en krop som mig, er det svært at komme tilbage hele tiden, når man var ude i seks, otte uger hele tiden, påpeger han og siger, at han aldrig var skadet, før han fyldte 21.
Nøgen foran "Faxe"
Netop skaderne havde den indflydelse, at han tilbragte masser af tid i styrkerummet. En kedelig tjans væk fra fodboldbanerne, men det gav masser af tid til at være kreativ.
Kreativ var han også en træningsdag, hvor han sad ude.
– Mig og Kim Daugaard havde snakket lidt om det her. Jeg var en del skadet, og styrkerummet lå lige ved siden af omklædningsrummet, og det var sådan et åbent rum. Jeg var så skadet med ryggen eller et eller andet, så jeg besluttede mig for at gå lidt rundt på hænder, selv om jeg er lidt stor. Så jeg gik på hænder inde i styrkerummet, nøgen selvfølgelig. Så kommer John "Faxe" ind, og så lurede han lidt. Det syntes nogle af drengene var vældig morsomt, men jeg kan ikke sige, om "Faxe" også syntes, det var sjovt. Det var ikke lige det, han gav udtryk for til at starte med, griner den høje angriber.
Siden afskeden med Brøndby har han spillet på Brøndby Stadion som modstander flere gange. Først hos OB og siden hos FC Midtjylland. Brøndbys fans har dog efterladt et stablt indtryk på ham, og derfor glæder han sig også til at være modstander for dem igen torsdag.
– Jeg er altid blevet bakket hundrede procent op af dem alle sammen i alle de minutter, jeg har spillet derinde, og det synes jeg er stort. Det er jo sådan noget, der gør, at det er meget sjovt at komme tilbage. Så ved jeg godt, at de kommer til at svine mig til, og det skal de også. Jeg har også været tilbage senere hen i FC Midtjylland, hvor de sviner mig til, og der gør de bare det, de skal. Men det er nogle fantastiske fans, fortæller han til tipsbladet.dk.
Han beskriver da også, at Brøndby var ønskemodstanderen i pokalturneringen, og at han glæder sig til et helt specielt gensyn.
– Jeg vil da hellere komme tilbage til Brøndby end en klub, jeg ikke har spillet i. Jeg glæder mig da også til at møde Martin Retov, som jeg er god kammerat med. Vi mødes nogle gange til hygge, så det er da meget sjovt at møde ham.
Ingen trænerdrømme
Efter Kim Christensen stoppede sin aktive spillerkarriere på topplan i 2012, har han haft flere forskellige trænerjobs. Han har været assistenttræner for Danmarksserieklubben Allerød i godt og vel fem år nu, men det er ikke fordi, at han går og drømmer om en karriere som cheftræner i en stor klub.
– Hvis jeg fik tilbudt et stort job, er jeg ikke sikker på, at jeg ville sige ja. Jeg tror faktisk, at jeg ville sige nej. Jeg har været i den branche og den verden én gang, da jeg var spiller. Det er meget fedt, men det har også sin pris. Specielt som træner. Som spiller tænker du også fodbold, men som træner tænker du fodbold 24 timer i døgnet, og du har aldrig rigtig fri. Du er i pressen hele tiden og er fyringstruet og så videre.
– Det er ikke mig, det tror jeg ikke. Jeg elsker selvfølgelig spillet, og det vil jeg blive ved med. Jeg ser rigtig meget fodbold og nørder det meget. Jeg uddanner mig og bliver klogere hver måned. Men at stå i orkanens øje igen og så endnu værre som træner er ikke mig, medmindre Jürgen Klopp ringer og siger, at jeg skal hjælpe ham, men det tror jeg nu ikke, han gør, for han kan godt finde nogle, der er dygtigere, fortæller Kim Christensen, inden han dog alligevel åbner døren en smule på klem:
– Men man skal aldrig sige aldrig.
I dag har han en A-træneruddannelse, og til hverdag arbejder han som greenkeeper i Nivå Golfklub.
Torsdag aften må han dog leve med trænerens pres, omend han kun er assistenttræner, når Allerød gæster Brøndby Stadion. Han har selv sagt, at det er det værste tidspunkt at møde Brøndby på, og det kan man læse meget mere om her.
TransferLIVE: Præsenterer ny Superliga-spiller
Odgaard og co. med solidt tag på Atalanta
Bekræftet: Benjamin Tahirovic på plads i Brøndby
Brøndby sender spiller til Belgien
Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’
Afsløring: FC Midtjylland har købt Dani Silva
Angriber på plads i Superliga-klub
OB-boss: ‘Vi er først og fremmest kede af det’
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
FCM forhandler om midtbaneprofil – her er prisen
Afsløring: Hillerød henter William Glindtvad i FCK
FCK-ejet angriber i dramatisk transferaften
Guld-Glen: Fifty/fifty, hvem der bliver mestre!
Dansk profil vender hjem: ‘Jeg er gået ned i løn’
Brøndby tæt på køb af midtbanespiller i Ajax
Afsløring: Victor Nelsson skifter til Roma
Superliga-boss teaser for transfer
Afsløring: FCK tæt på at leje Theo Sander ud
Ingen option i Brøndby-aftale
Tidligere FCM-bomber nærmer sig tysk skifte
Carl Björk skifter til dansk klub
Lasse Vigen ophæver kontrakten – hjem til DK?
Tipsbladets Transfer Show: Sådan gik det
Afsløring: Stor FCM-handel kollapser til sidst
‘Det håber jeg sandelig ikke’
Brøndby-boss forklarer salg af keeper
Afsløring: Randers henter ny kant i Schweiz
FCK-boss: ‘Han kan være afgørende’
Superliga-klub køber angriber for millionbeløb
Han forlader Manchester United
FC København har Hjalte Bidstrup-klausul
Her er Gustav Ørsøe Christensens nye klub
Efter voldsom Dorgu-transfer: Danmarks 15 dyreste
Afsløring: AGF udlejer stortalent
Rigtig skidt nyt for Grabara
Dansk boss ånder lettet op: Ingen bud på profiler
Done deal: OB har købt Bürgy
Afsløring: Oliver Provstgaard er skiftet til Lazio
Konkret Atalanta-interesse i dansk stortalent
Her er prisen på Tobias Slotsager
Afsløring: Diant Ramaj på plads i FC København
Kovending: Nyt om FC Københavns sommerflirt
Her er Dortmunds købsoption på Svensson
Kæmpe Manchester City-transfer
Tidl. Superliga-profil afslører: Det er udelukket!
Færdig i Brøndby – dansk klub håber på aftale
Afsløring: AC Horsens tæt på Filip Djukic-køb
Superliga-salg for 50 mio: Genoa var aggressive
Brøndby jagter venstreback: Han er ude af billedet
Afsløring: Østerbro-klub scorer kæmpe millionbeløb
Wow – overgår FC København-målmænd med længder
Dansk klub bekræfter: Afviser bud på komet
Afsløring: Bombe – Randers sælger Bany rekordstort
Afsløring: Lyngby køber Jonathan Ægidius i Brøndby
Afsløring: Brøndby-målmand meget tæt på Lyngby