Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle lå kun over Superligaens nedrykningsstreg i fire runder i hele seneste sæson, men heldigvis for den jyske traditionsklub var det i sæsonens sidste fire runder.
Den nye sæson er dog startet ud på samme måde som i fjor, og Ivan Prelec og co. er således allerede faldet helt til bunds i tabellen efter de som det eneste hold i rækken har tabt sæsonens to første kampe.
German Onughka var lige ved at redde et point hjem til Vejle i premieren med to flotte scoringer, som kom ud af ingenting, men med en overtidsscoring imod endte det alligevel med et fortjent nederlag mod Randers.
Mandagens udekamp mod Brøndby bød ligeledes på et snævert nederlag, om end det målt på spil og chancer ikke havde været helt ufortjent, hvis Vejle efter en flot indsats havde fået point ud af anstrengelserne.
Offensiven ser spændende ud med to lynhurtige kanter i Emmanouilidis og Juwara samt seneste sæsons Superliga-topscorer Onughka, men den defensiv, som så stærk ud i sidste sæson, har virket medgørlig indtil videre.
Trott og Albentosa må tilskrives en stor del af æren for den defensive stabilitet i seneste sæson, og indtil videre virker de to defensivspillere til at være stærkt savnet.
Nul point ud af seks mulige er selvfølgelig aldrig helt godt, men især præstationen mod Brøndby giver lovning på mere fra Vejle.
Marius Elvius er tilbage fra karantæne til dette opgør, mens der er tvivl om Thomas Gundelund, som har siddet ude i sæsonens to første kampe.
FC Nordsjælland:
Mens Vejle har sagt farvel til flere defensive profiler siden seneste sæson, har FC Nordsjælland gjort det samme med deres to mest lysende offensivspillere, Schjelderup og Osman.
Det er dog ikke til at se på målscoringen. Nordsjællænderne har nemlig scoret fem gange i de to første kampe, som har budt på en fortjent sejr over AaB og et enkelt point mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.
Med tanke på afskeden med flere af seneste sæsons profiler og en udskiftning på trænerbænken, må der i Farum være fin tilfredshed med sæsonstarten.
Farum-klubben har det med at kunne finde nye spændende spillere frem, når de største stjerner vanen tro drager videre i karrieren hver sommer, og det virker også til at være tilfældet denne gang.
Conrad Harder var godt nok også en del af holdet i seneste sæson, men den unge angriber er udset til at få sit store gennembrud nu her, og med to mål mod FC Midtjylland, virker han til at være godt på vej.
Det ser lovende ud for Jens Olsens tropper, især hvis det bliver til tre point mere mod Vejle.
Oliver Villadsen har været fyr og flamme i de to første runder, og meldes nu på vej til tyske Nürnberg, men intet er officielt endnu, og der bør derfor være mulighed for at se ham i aktion igen mandag.
Adamo Nagalo er endnu engang ude med en skade. Derudover holder en mindre skade denne gang Levy Nene ude.
Til gengæld er Benjamin Nygren en del af kamptruppen for første gang i sæsonen, og så kan 18-årige Justin Janssen få sin debut.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-3-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Albornoz – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Villadsen – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Ingvartsen, Harder, Antman
Dom:
Sidste sæsons indbyrdes opgør mellem Vejle og FC Nordsjælland bød på to tætte og målfattige kampe med 0-0 og 1-0 til følge, men denne gang er der grobund for mere gang i den.
Begge mandskaber har vist fine offensive takter i de to første kampe, og især Vejles seneste præstation mod Brøndby vidner om et hold i offensiv fremgang.
Vejles defensiv ser dog mindre bastant ud end i seneste sæson, og derfor ender det vanen tro i et snævert nederlag på et mål.
2-1 til gæsterne.
Spilforslag:
FC Nordsjælland vinder med præcis én til odds 3.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff
TransferLIVE: FC Midtjylland henter ny spiller
Vejles overlevelse som topklub er på spil
Thelander afslører: Interesse fra udlandet
Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund
Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’
Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen
Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’
Edgar Babayan stopper karrieren
De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen
Flere siddepladser på vej i Parken
Sådan gør din klub i vinterpausen
Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby
Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’
FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff
– Jeg var åben for at tage til Midtjylland
Skrækskade til AGF-spiller!
De er vinterens fem dyreste Superliga-køb
‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’
Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub
Forhadt tysker var et problem for Tahirovic
FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå
‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’
Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley
DBU giver kvinderne samme bonus som mændene
Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’
Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig
Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne
Milan og Roma jagter mål og semifinale
Man Utd planlægger store ændringer til sommer
Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!
Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’
Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub
Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’
Dansk angriber skifter i millionhandel
FC Barcelona scorer 100 millioner
Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg
Brøndby besejret af svenskere
Se billedet: Nu er han på vej til Danmark
Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back
Superliga-klub afviser 112 millioner
AGF afviste spansk og hollandsk klub
Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen
Brian Riemer reagerer på danske transfers
Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’
‘Alt blev sort. Jeg var i chok’
Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’
Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’
Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’
Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’
City brugte flest penge i transfervinduet
Dansk målmand fritstillet på Cypern
Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United