HERNING (Tipsbladet): Nicolai Vallys scorede søndag sit første mål i dette forår, og han fik dermed endelig lukket ned for debatten om hans manglende skarphed foran kassen i slutspillet.
Det gjorde han med en iskold scoring, da Brøndby tabte med 2-3 til FC Midtjylland.
– Lige det (ikke at score, red.) har kun påvirket mig en lille smule. Jeg har ikke været frustreret, men jeg har gjort alt, hvad jeg kunne for at komme i gang igen og hjælpe holdet. Så jeg er selvfølgelig glad og håber og tror på, at det fortsætter, siger Nicolai Vallys og tilføjer:
– Selvfølgelig måler jeg mig selv på mål og assister, men der er også andre parametre, jeg måler mig selv på. Der er andre ting, jeg har været mere utilfreds med end ikke at lave mål. Så jeg er glad for min kamp i dag, men jeg er ikke glad for, at vi ikke får de tre point, siger han og forklarer, hvad han mener, der har været mere galt, end at han har været uskarp på det seneste:
– Det er allround, at jeg føler, at jeg kan være bedre. Det er nu, jeg skal være det, hvis vi skal blive mestre. Jeg føler, at jeg kan mere, end jeg har bidraget med.
– Det var enormt dejligt at bidrage med mål igen, jeg har forsøgt i lang tid, så det er enormt fedt.
Målet fra Nicolai Vallys sikrede altså ikke Brøndby point i en kamp, der blev spillet i meget højt tempo og var enormt seværdig.
– Jeg føler, at begge hold godt kunne have lavet flere mål, og den kunne vel godt være endt uafgjort eller 5-5 eller et eller andet. Hvis vi skal kigge på os selv, synes jeg, vi forærer dem lidt for mange chancer og dødbolde, som de er skarpe på. De laver også to mål på det, lyder det fra Vallys, som fortsætter:
– Jeg synes, at det var en vild kamp hele vejen igennem. Vi glemte ikke taktikken, men vi var også klar over, at de er et hold, som vil spille både direkte og med fysik og dødbolde. Hvis de kan få et indkast over midten, så bliver de glade. Ikke noget negativt om det, for det er også fair, for de laver mål på det. Det er sådan, det er. Det er svært at spille mod, og de var dygtige til det i dag.
Trods nederlaget er Brøndby fortsat nummer ét i Superligaen, dog nu med blot et point ned til FC København og FC Midtjylland.
FC Nordsjælland er nummer fire med tre point op til førerholdet.

Så presset er din Superliga-klub

Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK
Kære FC København: Hvad venter I på?

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark