Uenig med Stig Tøfting: ‘Fuldkommen uacceptabelt’

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting mener, at Jesper Sørensen fik 'et vildt rødt kort' mod AGF. Dommerekspert Benjamin Leander er dog uenig med Tøfting. 'Det er fuldkommen uacceptabelt, at officials griber fat i modspillere', mener Leander.



Puha, Jesper Sørensen!

Det hele kammede over for Brøndby-cheftræneren efter mandagens slutfløjt i Aarhus mod AGF. 

Sørensen tog fat i Felix Beijmos trøje, og det fik dommer Morten Krogh til at give Brøndby-chefen det røde kort. 

Det er dog ikke alle, der forstår Sørensens røde kort. 

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting har sagt, at Jesper Sørensen fik 'et vildt rødt kort', og det var en overreaktion.

Det er fuldkommen uacceptabelt, at officials griber fat i modspillere.

Benjamin Leander
Tidligere dommer og nuværende analytiker hos SpilXperten

Der er dog ikke noget at komme efter, mener tidligere dommer og nuværende analytiker hos SpilXperten, Benjamin Leander. 

– Jeg er lodret uenig. Der er nogle ting, som vi kan gradbøje i loven, og om det måske er et rødt kort, eksempelvis Ousmane Diaos røde kort i weekenden mod Sønderjyske.

– Der kan man finde nogle ting, der er formidlende. Fodboldloven har bare sagt, at den vil ikke acceptere aggressiv, truende og fysisk adfærd fra officials. Det kan jeg meget godt lide. I kampens hede kan to spillere sagtens sætte hoved mod hoved og lave en hanekamp af en art og puste sig op over for hinanden. Så kan man løse det med en påtale eller advarsel.

– Men officials skal være bedre end det. Det var også derfor, at Martin Retov fik rødt kort, da han greb fat i Elias Jelert i derbyet sidste gang i Brøndby. Det er fuldkommen uacceptabelt, at officials griber fat i modspillere. Vi ser også generelt, at der skal mindre til, før officials får røde kort. Vi har en Vejle-assistent i sidste sæson, som i en kamp sparker en bold på banen for at trække siden.

– Det giver også direkte rødt kort. Der står simpelthen i loven, at den her grove usportslige opførsel fra officials er noget, som man ikke må se. Stort skulderklap til Jesper Sørensen for bare at stille sig bagefter og sige: 'Jeg dummer mig'. Han bortforklarer jo ikke og synes, at det er en overreaktion.

– Han lægger sig fladt ned, fordi han ved også godt, at man ikke må røre modstanderne. Jeg synes overhovedet ikke, at det er en overreaktion. Man må vise følelser på mange måder, men at rive fat i modstanderne er bestemt ikke en af dem, siger Benjamin Leander i et interview med Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2YC7EM2

Foto: Alamy

Nultolerance
Som Benjamin Leander nævner, fik den daværende Brøndby-assistent Martin Retrov for at tage fat om halsen på Elias Jelert i maj 2024. Tøfting synes ikke, at det kan sammenlignes med Jesper Sørensens røde kort, men igen er dommereksperten uenig.

– Der er ikke en anden gradbøjning i det, end der står i loven, at der generelt er nultolerance over for officials, når det kommer til den opførsel over for modstandere. De konkrete lovord er forholdsvis simple: 'Når man opfører sig fysisk eller aggressivt over for en spiller, reserve eller official fra det modsatte hold'. Så man har bare indført en nultolerance over for officials, der opfører sig fysisk.

Dommereksperten fortæller, at det er Jesper Sørensens fysiske kontakt og aggressive fremtoning, der giver Brøndby-chefen det røde kort.

– Det øjeblik, at der opstår en håndbelægning fra ham, har vi at gøre med et rødt kort. Havde han lagt armen om skulderen på ham eller klappet ham sarkastisk på kinden, havde der været et rum for fortolkning.

– Der er ikke noget rum for fortolkning, når Jesper Sørensen tydeligt aggressivt og fysisk hiver fat i trøjen på Beijmo. Når vi når dertil, er alle linjer overtrådt. Havde han været verbal over for Bejmo, havde vi haft en helt anden sag, afslutter dommereksperten til Tipsbladet. 

AGF endte som vinder af opgøret med 1-0, og Brøndby-chefen Jesper Sørensen misser blandt andet derbyet mod FC København på søndag.





Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske



Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde



Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark