UEFA-boss: Kaunas selv ude om kollaps

FBK Kaunas’ ejer Vladimir Romanov har pillet sit Champions League-deltagende hold ud af den bedste lithauiske række og solgt profilerne. Chefen for det litauiske fodboldforbund siger til Tipsbladet, at det er alene er sket på Kaunas’ foranledning.



Sidste sommer var Kaunas på flere måder et hot navn i Danmark og i europæisk fodbold. Litauerne slog fortjent Glasgow Rangers ud af Champions League-kvalifikationen, og de fleste forventede, at det litauiske hold ville være en alvorlig udfordring for AaB i 3. runde af Chmapions League-kvalifikationen.

AaB vandt som bekendt meget let over Kaunas, der i returkampen i Kaunas overgav sig fuldstændig til de danske mestre, og siden har fodboldlivet været en stor nedtur for FBK Kaunas.

Imod Sampdoria i UEFA Cuppen tabte Kaunas samlet med 1-7 i to kampe, hvor der var kraftig mistanke om aftalt spil, senere på efteråret vandt rivalerne Ekranes mesterskabet, og i vinterpausen besluttede klubejer Vladimir Romanov, at Kaunas i den nye sæson skulle spille i tredjebedste række.

Romanov var rasende over, at hans leder i Kaunas, der samtidig er formand i det lithauiske divisionsforening, ikke fik lov af det litauiske fodboldforbund til at udpege dommere i den bedste lithauiske række, og manglen på ‘fair’ dommere fik derfor Romanov til at trække sit hold sammen med to af Kaunas’ sattelitklubber.

Læs videre her:

Romanov har solgt seks af profilerne fra kampene mod AaB, herunder flere til Romanovs sattelitklub i Hviderusland MTZ Ripo, der sidste år blev nummer tre i diktaturstatens bedste række.

Vladimir Romanovs beslutning blev stadfæstet på et møde mellem Kaunas-ejeren og fodboldforbundets præsident Liutauras Varanavicius i slutningen af marts, men ifølge Varanavicius er der intet odiøst i, at Lithauns suverænt stærkeste mandskab i dette årti frivilligt har forladt Litauens bedste fodboldrække.

– Vi har et normalt forhold til Kaunas. Holdet spiller i amatørrækkerne. Det var klubbens valg at gøre, som de gjorde, siger Liutauras Varanavicius til Tipsbladet.

Varanavicius blev på UEFA-kongressen i marts valgt til UEFA’s eksekutivkomite sammen med blandt andre DBU’s formand Allan Hansen, og i Litauen ses Varanavicius’ afvisning af Romanovs krav som en del af fodboldformandens kamp for at komme i UEFA’s bestyrelse.

Varanavicius er tidligere direktør i den litauiske storbank Ukio Bankas, der har Vladimir Romanov som storaktionær. Varanavicius trådte tilbage fra Ukio 27. marts i år.

FBK Kaunas har solgt disse profiler i vinter
Adrian Mrowiec til Hearts
Rafael Gaucho til MTZ Ripo i Hviderusland
Vytautas Luksa til MTZ Ripo
Kestutis Ivaskevicius til MTZ Ripo
Linas Pilibaitis til Gyor ETO i Ungarn
Mindaugas Grigalevicius til Vetra i Litauen





De er vinterens fem dyreste Superliga-køb



LIVE

TransferLIVE: Man Utd udlejer Dorgu-konkurrent


FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå

Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley



DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Milan og Roma jagter mål og semifinale

Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub

Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’

Dansk angriber skifter i millionhandel

FC Barcelona scorer 100 millioner 



TOPNYHED

Færdig i Brøndby – dansk klub håber på aftale


Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere

Se billedet: Nu er han på vej til Danmark

Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back

Superliga-klub afviser 112 millioner


INTERVIEW

Ellevild med Diant Ramaj: ‘Storslået handel, FCK’


AGF afviste spansk og hollandsk klub

Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen

Brian Riemer reagerer på danske transfers

Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’



‘Alt blev sort. Jeg var i chok’

Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’

Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’

City brugte flest penge i transfervinduet

Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!

Dansk målmand fritstillet på Cypern


HELT VILDT

Wow – overgår FC København-målmænd med længder


Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United

Jores Okore er færdig i dansk klub

Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske

Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis

Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne

Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste

Ellevild med dansk transfer!

SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’

– Det har jeg ikke hørt noget om

– Derfor solgte vi ham til Brøndby IF

‘Theo Sander var sgu ikke lige min prioritet’

Odgaard og co. med solidt tag på Atalanta

José Mourinho roste ny Brøndby-spiller til skyerne

Bekræftet: Benjamin Tahirovic på plads i Brøndby

Afsløring: West Bromwich forgylder Tammer Bany

Brøndby sender spiller til Belgien

Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

Afsløring: FC Midtjylland har købt Dani Silva

Angriber på plads i Superliga-klub

OB-boss: ‘Vi er først og fremmest kede af det’

Brød sammen i gråd efter transfer

FCM forhandler om midtbaneprofil – her er prisen