Udpeger den vigtigste opgave for ‘CV’ i AGF

Ansættelsen af Carsten V. Jensen som fodbolddirektør tegner lovende for AGF's fremtid, siger Francis Dickoh til Tipsbladet. I første omgang skal der mere bredde i spillertruppen, vurderer Viaplay-eksperten.



Tre måneder efter afskeden med Brøndby IF blev Carsten V. Jensen i morges præsenteret som ny fodbolddirektør i AGF.

Og det er selvsagt en meget opsigtsvækkende nyhed, lyder det fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh.

– Det er en rigtigt spændende historie, fordi den indikerer, at det næste skridt for AGF skal tages i forhold til at polstre direktionsgangen og i forhold til måske at få nogle nye muligheder på transfermarkedet, til at gøre AGF til en topklub, siger Francis Dickoh til Tipsbladet.

Har du en tro på, at Carsten V. Jensen kan lykkes med at få AGF til at tage det her næste skridt?

– Ja, det synes jeg helt sikkert. Carsten V. Jensen er virkelig en mand, som har indsigt i dansk fodbold og har utroligt stort knowhow. Han er meget, meget detaljeret i sit arbejde. Han kommer jo til at arbejde tættere op ad Jacob Nielsen, i forhold til at være det sportslige led i direktionen. Jeg tror, at han kommer til at få relativt stort råderum. Så er spørgsmålet, om han får økonomiske muskler til at gøre noget i AGF. Hvis du kigger på deres regnskaber i de sidste rigtigt mange år, så leverer de jo rigtigt godt, siger Francis Dickoh og fortsætter:

– Det er derfor, at de skal have en mand ind, som kan løfte dem endnu mere, så de kan få endnu bedre spillere og en endnu bredere trup, på kvalitet og ikke bare kvantitet. Og der kan jeg godt se, hvorfor man har valgt at se “CV”s vej, for jeg synes da, at han har masser af positiv bagage med sig.

AGF har allerede et stærkt hold, men hvad ser du i første omgang som Carsten V. Jensens vigtigste opgave som fodbolddirektør?

– For mig handler det om, at de bliver bredere. Vi kan nok godt blive enige om, at de har en stærk trup, forstået på den måde, at de har 12-14 spillere, som jeg synes er rigtigt, rigtigt gode. Men der er jo nu engang sådan, at der en gang imellem kommer skader, og de store hold – FC København, Brøndby og i særdeleshed FC Midtjylland – de har bare rigtigt mange dygtige spillere, lyder det fra Francis Dickoh.

Et vigtigt spørgsmål, der skal afklares, er anførerens fremtid.

– Ét af punkterne kunne jo sagtens være Patrick Mortensen. Han har udløb til sommer. Skal man kigge efter en, som ligger på et niveau tættere på ham? Det har jeg jo skreget op om i et stykke tid. Forstået på den måde, at hvis Patrick Mortensen ikke skal være der, så skal det virkeligt være en dygtig angriber, som man går ind og henter, for han har leveret varen. Men det er jo også sådan, at rigtigt mange klubber gerne vil have en angriber, der laver mål, så det er selvfølgelig heller ikke den nemmeste opgave, siger Francis Dickoh og fortsætter:

– Men for mig er det primære, at man får forlænget med dem, man skal have forlænget med, og ellers så få polstret truppen og få gjort den bredere, så de kan modstå både formnedgang og skader og karantæner. 

Farvel til Bjørnebye
Med ansættelsen af Carsten V. Jensen siger AGF også farvel til sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye, der ikke får forlænget sin kontrakt, som udløber den 30. april. Nordmanden efterlader et positivt eftermæle i AGF, hvor han til april har været i fire år, mener Francis Dickoh.

– Jeg synes, at det har været positivt. AGF har jo rykket sig med små skridt. Der har selvfølgelig været nogle sæsonmål, man ikke har nået, blandt andet ét i år i forhold til pokalfinalen. Vi kan jo også kigge på transfermarkedet og se, at der måske har været noget (der ikke har været en succes, red.). Men overordnet set tror jeg, at det har været et positivt bekendtskab, hvis du spørger dem internt i AGF.

– Og når jeg kigger udefra, så synes jeg også, at AGF har rykket sig i den rigtige retning, sådan at de er blevet attraktive igen på forskellige parametre. Det ser vi jo blandt andet ved, at “CV synes, at AGF er et sted, hvor han kan videreudvikle, lyder det afslutningsvist fra Francis Dickoh.

AGF ligger aktuelt på fjerdepladsen i Superligaen.






Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske



Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’



Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det