ÅRHUS (Tipsbladet): Det er svært at være pessimistisk i FC Nordsjælland lige nu.
AGF blev fredag aften besejret 3-1, Brøndby IF var usandsynlig heldig at slippe fra Farum med et point i sidste weekend, og ud over en andenplads i tabellen, har snart sagt et helt FCN-hold også enten rygter, konkrete muligheder eller deciderede klubskifter på plads til udlandet.
Også i Århus fredag aften var der scouts fra udlandet, og med al respekt for hjemmeholdet, var det nok ikke AGF-spillere, der stod højst på ønskelisten bagefter.
De to supertalenter Andreas Schjelderup og Ibrahim Osman skal videre til sommer, det samme skal Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov til nytår, og en række andre FCN-spillere skifter sandsynligvis eller har mulighed for det til sommer.
Guld, transfers – der er altså rigeligt på tallerknen i FC Nordsjælland, men det har ledere og trænere med Johannes Hoff Thorup i front oplevet før.
– Jeg synes, vi har taget sådan en position i dansk fodbold lige nu, hvor det er okay, at folk siger, hvis de ikke synes, vi spiller godt nok. Omvendt skal man så også bare huske at sætte pris på, når det så er okay. Men det synes jeg, spillerne håndterer fint, siger Johannes Hoff Thorup.
– Mit arbejde består også i lige nu, at kigge på de personligheder, vi har. Og så sørge for at få bragt det i spil. For det er også en del af fodboldverdenen, hvor vi siger, vi kan godt sætte det ind i en ramme. Vi kan godt lave nogle strukturer. Men det må ikke tage noget fra det, for eksempel Conrad Harder kommer ind med. Vi må ikke lægge låg på Schjelderups kreativitet. Vores spillere skal turde udfordre. At de bliver ved med det er næsten den væsentligste opgave, jeg har i de her dage.
FC Nordsjælland bliver på alle måder testet i de sidste uger, hvor man i løbet af 11 dage skal afgøre det hele mod Brøndby, FC Midtjylland og FC København i den række.
– Vi skal nyde, hvor vi er lige nu. Det bliver fedt uanset, hvordan det kommer til at gå til allersidst. Vi er et godt sted, vi har nogle fede kampe, og vi har alt at vinde. Vi er der, hvor vi havde drømt om at ligge. Og hvis man skal snakke om formkurve, er det måske meget godt at toppe lige nu, siger Johannes Hoff Thorup.
Ud over de førnævnte spillere skifter Martin Frese sandsynligvis væk fra FC Nordsjælland, og Oliver Villadsen, Daniel Svensson, Conrad Harder og Adamo Nagalo er også i større eller mindre grad sat i forbindelse med klubskifter til udlandet.

Så presset er din Superliga-klub

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’
Kære FC København: Hvad venter I på?

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek