Tipsbladet i Ikast
Spillerne er efter et nyt snefald rykket indenfor på den overdækkede kunstgræsbane, så ingen risikerer at glide, skride og slå sig på den udendørs 'kunst', der både her og i mange andre Superliga-klubber har gjort de første dage i opstarten til hårdt arbejde.
En af dem, der gør sig forhåbninger om at spille en central rolle i forårets guldkamp, er midtbanespilleren Emiliano Martínez.
Efter et fremragende efteråret i 2022 blev han købt fri af Red Bull Bragantino i Brasilien, men et par skader, måske en knivspids uro med en hvirvel af transferrygter og hård konkurrence om pladserne gjorde 2023 mere udfordrende i FC Midtjylland.
Siden kampen mod AGF 3. september har landsholdsbobleren fra Uruguay ikke været i aktion i en betydende kamp på grund af en drilsk muskelskade, der brød ud i træningen med landsholdet i ugen efter AGF-kampen.
Så fra at have spillet 12 kampe fra midt-juli til 3. september skal Martínez nu kæmpe sig tilbage på et hold, der kun har tabt en enkelt kamp siden da, et nederlag der faldt i pokalturneringen i Parken mod FC København.
Men nu lysner det for den sydamerikanske profil.
For skadesproblemerne, der holdt ham ude langt længere tid end forventet, ser nu ud til at være borte.
– Martínez nåede at træne med de sidste tre-fire uger i efteråret og var på bænken i den sidste kamp mod Viborg. Han har ikke været skadet siden og træner fuldt ud nu, så han er klar. Men han har selvfølgelig ikke de kampminutter i benene fra efteråret, som de andre har, fordi han havde det lange afbræk med en skade, siger FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Kamp om pladserne
I Martínez' fravær har tilbagevendte André Rømer spillet på den centrale midtbane ved siden af den svenske landsholdsspiller Kristoffer Olsson.
Sidste sommer var West Ham ifølge Tipsbladets oplysninger på banen med interesse for Martínez som ét af adskillige emner, da man så på midtbane-erstatninger efter det gigantiske salg af Declan Rice til Arsenal.
Også andre Premier League-klubber var på banen sammen med klubber fra Top 5-ligaer, og den centrale midtbanespiller er fortsat på radaren flere steder denne vinter, om end det lange skadesfravær selvsagt noteres af alle klubber med enten en fungerende netforbindelse eller en sportsdirektør med en mobiltelefon.
Da FC Midtjylland i efteråret krøllede Napoli sammen i Europa League i Herning, røg Martínez også på scoutinglister i flere klubber i Serie A, da europæiske kampe – og ikke mindst succes – ofte vægtes højere i især større udenlandske klubber end halve og hele sæsoners præstationer i Superligaen.
Midtjyderne havde sidste sommer en arbejdspris et godt stykke over de omtrent 75 millioner kroner, klubbens dyreste centrale midtbanespillere er røget til udlandet for, og med Danmarks rigeste mand som ny ejer ryster man næppe på hånden, når der igen dukker interesse op for profilen fra Uruguay.
FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er positiv omkring FCM-truppens styrke og skadesstatus – men drømmer stadig om en enkelt transfer, hvis alt flasker sig. Læs mere om det her.

Så presset er din Superliga-klub

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

– Han har brug for at score

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti
Kære FC København: Hvad venter I på?

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’