OB havde et meget klart mål inden 2021/2022-sæsonen – at komme i top seks. Men fynboerne har leveret langt under niveau, og Andreas Alms mandskab sluttede grundspillet hele 10 point efter Silkeborg på sjettepladsen.
Derfor har det været en skuffende sæson for OB, der dog stadig kan opnå succes gennem pokalturneringen, hvor SønderjyskE venter i semifinalen senere på foråret. Nu nærmer vi os sommerens transfervindue, og selvom klubben fra Ådalens spil ikke har været imponerende, så kan der komme bud på en række spillere.
Bjørn Wesström og resten af ledelsen vil med al sandsynlighed ikke tjene styrtende med penge på eventuelle salg. Årsagen er blandt andet, at OB ikke har været en etableret del af toppen i dansk fodbold, mens europæiske kampe heller ikke har været hverdagskost på Fyn.
Men lad os se på de mest oplagte salgsemner i OB – her er de fem største:
5. Jeppe Tverskov
29 år, forsvarsspiller
Kontraktudløb: 30. juni 2023
18 Superliga-kampe i denne sæson/0 mål og 1 assist
Jeppe Tverskov må betegnes som fynboernes bedste forsvarsspiller, og han har været det i nogle år efterhånden. Han er god med bolden, fornuftig i luften og ikke alt for langsom. Han har ikke leveret på øverste niveau sammen med resten af holdet i denne sæson, men Jeppe Tverskov har alligevel endnu ikke været den spiller, som falder igennem i løbet af 90 minutter.
Han har tidligere været rygtet fra Ådalen, og hvis han skal prøve noget nyt, er det nok ved at være tid, hvis vi tager alderen samt udløbsdatoen på kontrakten in mente.
Det sidste betyder højst sandsynligt også, at OB ikke kommer til at score kassen på et salg, men et par millioner burde der ende i klubkassen, hvis Jeppe Tverskov modtager et bud, som han finder interessant.
PRISLEJE: 2-4 millioner kroner
4. Issam Jebali
30 år, angriber
Kontraktudløb: 30. juni 2024
15 Superliga-kampe i denne sæson/6 mål og 3 assist
Angriberen fra Tunesien er en vigtig del af OB-mandskabet, og lige nu er det svært at se fynboerne være gode uden ham i startopstillingen. Han er klubbens topscorer i denne sæson, og det er til trods for, at han ikke spiller decideret angriber.
Issam Jebali kunne godt begå sig på en højere hylde, og det er ved at være sidste udkald, hvis han vil prøve sig af et andet sted end OB. Samtidig må angriberens personlige gode sæson kaste nogle bud af sig til sommer, hvis han fortsætter i kvalifikationsspillet.
Det er ligeledes ved at være nu, hvis OB skal have en sjat penge for Issam Jebali. Der er stadig to år tilbage af kontrakten, men alderen taler naturligvis lidt i mod et stort bud.
PRISLEJE: 3-5 millioner kroner
3. Emmanuel Sabbi
24 år, angriber
Kontraktudløb: 30. juni 2024
21 Superliga-kampe i denne sæson/2 mål og 3 assist
Det var en anelse overraskende, da Emmanuel Sabbi skiftede Hobro ud med OB, fordi større klubber som eksempelvis Brøndby været interesseret i den offensive fodboldspiller. Desværre for de fynske striber har den 24-årige amerikaner endnu ikke strålet i sin tid i Ådalen.
Alligevel er det ikke utænkeligt, at der sidder klubber rundt omkring i verden og tænker, at de kan udfolde Emmanuel Sabbis fulde potientale og gerne vil give ham chancen for at bevise sig, mens alderen stadig er med ham.
Og så skal vi ikke glemme, at han hist og her viser, hvilken farlighed han besidder, når han udfordrer sin direkte modstander. Hvis han kan tilføje lidt flere mål og oplæg til sit spil, kan det blive rigtig godt.
PRISLEJE: 3-8 millioner kroner
2. Mads Frøkjær
22 år, midtbanespiller
Kontraktudløb: 30. juni 2024
15 Superliga-kampe i denne sæson/5 mål og 3 assist
Han er desværre skadet i øjeblikket, men der kan ikke være tvivl om, at Mads Frøkjær er en dygtig fodboldspiller, når han er frisk, og det kører for ham. Han stærk teknisk, kan spille i små rum, har et godt øje for sine medspiller og så kan han sende kuglen i kassen.
Derudover har han efterhånden bevist sig i Superligaen over flere sæsoner, og drømmen om et udlandseventyr lever i den grad for den unge OB-spiller.
Det er også værd at nævne, at OB kan være interesseret i et salg af Mads Frøkjær til sommer, fordi hans kontrakt udløber om to år. Derfor skal det til at være nu, hvis klubben skal have det maksimale ud af et salg rent økonomisk.
PRISLEJE: 4-8 millioner kroner
1. Max Fenger
20 år, angriber
Kontraktudløb: 30. juni 2025
22 Superliga-kampe i denne sæson/5 mål og 2 assist
Han har slået sit navn fast i Superligaen. Han er ung. Han scorer mål. Ja, Max Fenger har alle ingredienserne til at komme til en større adresse end OB. Spørgsmålet er bare, om det allerede bliver til sommer.
Det kunne OB godt være interesseret i, fordi den fynske fodboldklub kan score en pæn portion penge, da Max Fenger har alderen på sin side, mens kontrakten fortsat er lang.
Det enorme udviklingspotientale skal også under normale omstændigheder øge interessen for Max Fenger.
PRISLEJE: 3-10 millioner kroner
Fotos: Getty Images

Så presset er din Superliga-klub

Manchester City slider sig til sejr

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!
Kære FC København: Hvad venter I på?

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea