Målløs Tøffe: De nedgør Superligaen

Hvorfor i alverden skal der cypriotiske dommere op for at dømme i den danske Superliga? Og hvordan i alverden kunne de ikke se, at der var offside ved Hvidovres scoring til 1-1 mod Silkeborg? Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, undrer sig over en manglende offside i fredagens opgør i Superligaen.



Efter en friuge var Superligaen i weekenden tilbage, og det samme var mål og drama samt de kontroversielle kendelser, der har været lidt for mange af i denne sæson.

Allerede fredag var der gang i den med voldsomt blæsevejr og en VAR-kendelse, der med godt syv minutters gennemsyn må kandidate til sæsonens længste VAR-dom.

Kendelsen er – efter Silkeborgs sejr – glemt i stilhed, men Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, har ikke glemt situationen, som han mener var en klokkeklar dommerfejl. Og som billeder i øvrigt ser ud til at give "Tøffe" ret i.

Silkeborg IF var foran 1-0 ude mod Hvidovre IF, da hjemmeholdet fik et frispark. Det blev slået ind foran, hvor Lirim Qamili så ud til at røre bolden. Nicolai Larsen fik den akkurat sendt på stolpen, inden den landede for fødderne af Tobias Thomsen, der satte bolden ind til 1-1. Men… var der offside?

Først var det nødvendigt at se på, om Lirim Qamili var offside. Det så han dog ikke ud til. Men da Qamili rørte indlægget, skulle der kigges på Tobias Thomsens placering. Og hans placering så mistænksom ud i forhold til en offside.

Men efter syv minutters tjek i VAR-vognen blev målet godkendt af den cypriotiske dommer, der var fløjet op for at dømme kampen og lære i det danske miljø.

Du kan se situationen i videoen øverst til denne artikel.

Stig Tøfting undrer sig.

– Jeg har hele tiden været for VAR. I sin tid kunne spillere føle sig snydt, når der blev scoret med hånden, eller der var en klar offside. Så jeg kunne ikke se noget dårligt i, at man havde en mulighed for at gøre skaden god igen med VAR. Men vi har også set, at vi ikke kan finde ud af det. Der er alt for mange fejl, og jeg er helt målløs over den her situation, lyder det fra Tipsbladets kommentator, der ikke køber en forklaring om, at der kan være tale om en ny spilsituation:

– Da Nicolai Larsen redder bolden, står han (Tobias Thomsen) i en offsidesituation. Og man kan se af de billeder fra bag målet, at Qamili rører frisparket, og så er der altså offside, da Tobias Thomsen drager fordel af situationen. 

Idiotisk med dommerudveksling
Det er set flere gange i de sidste par sæsoner, at Danmark har udvekslet dommere med Cypern, og denne gang var det den cypriotiske dommer Andreas Argyrou, der var sendt til Danmark og ledte opgøret på Pro Ventilation Arena.

Han står ifølge Wordlfootball.net noteret for at have fløjtet 39 kampe i den bedste cypriotiske række – han er altså ikke en dommer med stor erfaring.

– Jeg kan ikke se ideen med cypriotiske dommere. Jeg kan ikke se, at han skal være kvalificeret til at dømme i den danske liga. Det er at nedgøre Superligaen, siger Stig Tøfting, der forklarer:

– Det er fint nok, at en dansk dommer kan komme ned og dømme i en heksekeddel, men at en urutineret dommer med så få kampe i den cypriotiske liga er det, vi skal bytte med, det er da at devaluere vores egen liga.

– Det kunne have kostet Silkeborg dyrt, siger Tøfting med henvisning til Silkeborgs kamp i toppen af Superligaen.

Tipsbladets kommentator savner i det hele taget bedre kommunikation, når det kommer til – en kendelse eller mangel på samme – som den i fredags. Specielt efterrationaliseringen. 

– Hvis man kommer frem til det rigtige resultat, så har jeg ikke noget problem med, at man bruger lang tid på et VAR-tjek. VAR er jo sat i verden for at nå frem til den rigtige kendelse og fjerne klare og åbenlyse fejl. 

– Det kan godt være, at dommeren og linjedommeren ikke kunne se det, men der var en klar berøring fra Qamili. Så det skal VAR se.

– Men hvis der er lavet en fejl, forstår jeg ikke, at de ikke efterfølgende går ud og siger, at de lavede en fejl, og at der var offside.

– Jeg synes, det er vanvittigt, at man bare forsøger at tie det ihjel, fordi det ikke har haft nogen indflydelse på resultatet, siger Stig Tøfting.

Hvidovre-scoringen talte, og Silkeborg IF måtte frem til den sidste del af opgøret, før man kom foran med 2-1. Det var Tonni Adamsen, der scorede direkte på hjørnespark.

Med sejren er SIF nummer to i Superligaen, mens oprykkerne fra Hvidovre fortsat er sidst og leder efter sæsonens første sejr. Den tror Stig Tøfting i øvrigt ikke på kommer i løbet af dette efterår – læs hans klumme fra i fredags her.

Rundens top:
– AGF er rundens vinder. Havde Lyngby slået AGF, havde de haft 18, og AGF havde haft 14 point. Så var AGF blevet sat lidt i top seks-ræset. Så den store vinder i runden, set med de briller, er AGF. AGF's sejr faldt på et tørt sted – de havde kun vundet én af de seneste otte kampe inden opgøret mod Lyngby. 

Rundens flop:
– Viborg. Det var uheldige mål, Nordsjælland scorer. Først et selvmål og så Ingvartsen, der rammer den i brystet, eller hvad det er, men når man kigger på resultater og stilling, ser det ikke godt ud for Viborg. De kan lige pludselig være trukket ind i en nedrykningskamp, hvilket jeg selv vil sige, at de er for stærke til. Men det fungerer bare ikke for dem. Deres offensiv fungerer ikke.





Det var fuldstændig galimatias!



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


– Han har brug for at score

‘Det er forfærdeligt!’



Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford



Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM