Tipsbladet på Brøndby Stadion
Brøndby IF – FC Nordsjælland 2-1 (1-1)
1-0 Mathias Kvistgaarden (16.).
1-1 Marcus Ingvartsen (35., str.).
2-1 Nicolai Vallys (64.).
Kampens bedste:
Brøndby IF
Daniel Wass fortsatte de gode takter, men med både et mål og en assist var det Nicolai Vallys, der løb med helterollen i dag. Landsholdsbobleren viste sin høje klasse midtvejs i anden halvleg, da han fra kanten af feltet krøllede bolden op i det lange hjørne og dermed bragte Brøndby på 2-1. En situation, der i øvrigt bragte Johannes Hoff Thorup op i det røde felt. FCN-træneren, der tilsyneladende krævede et frispark til Diomandé i opspillet, endte i et ophedet mundhuggeri med Jesper Sørensen på sidelinien. Derudover var der også tale om en glimrende præstation fra japanske Yuito Suzuki, der i sin første Superliga-kamp fra start leverede flere gode gennembrud og generelt ligner en spiller, der fortjener mere spilletid fremadrettet.
FC Nordsjælland
Han har været ganske undervældende, siden han vendte retur til Superligaen, men Andreas Schjelderup lignede i dag en spiller, der så småt er ved at være oppe i omdrejninger igen. Den Benfica-ejede nordmand var i hvert fald et problem for Brøndbys bagkæde. Schjelderup var i hopla, og han var direkte og udfordrende fra første minut, hvor han med sin fart og lynhurtige driblinger var FC Nordsjællands største offensive trussel. Schjelderup var i hvert fald langt farligere end Christian Rasmussen, der brændte både en friløber og en gigantchance for gæsterne.
Kampens værste:
Det har sjældent været en god præstation, når man bliver pillet ud i pausen, og godt var det bestemt heller ikke fra Henrik Heggheim i dag. Nordmanden fik en sjælden chance fra start, og den greb han så absolut ikke. Heggheim havde allerede fra første fløjt et usikkert udtryk med fejlafleveringer og boldtab, og efter 35 minutter krydrede nordmanden så sin dårlige præstation med en tåbelig aktion, da han gik hårdt i ryggen på Schjelderup, hvilket endte med at blive takseret til et straffespark, som Ingvartsen scorede på.
Kampens detalje:
Mathias Kvistgaardens 1-0-scoring blev født af en verdensklasse-aflevering fra Daniel Wass. Hele sekvensen var faktisk af høj, høj klasse. Med en lang og høj tværaflevering overlistede Wass FCN-forsvaret og fandt Nicolai Vallys, som udviste fremragende overblik ved at heade på tværs til Kvistgaarden, som viste sit angriberinstinkt ved at sende bolden forbi Andreas Hansen fra en spids vinkel. Sublimt samspil mellem tre af Brøndbys største profiler.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FCN bremser Brøndbys optur

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer
Kære FC København: Hvad venter I på?

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF