Det er slagne Superliga-hold, der onsdag tørner sammen i den første af to semifinaler om en plads i pokalfinalen i Parken den 9. maj, men selv om både Randers FC og AC Horsens kommer til kamp med et nyligt nederlag i bagagen, så føler Randers-backen Johnny Thomsen sig nu oven på før den første tvekamp.
– De har lidt mere at se til i ligaen, end vi har, og det kan måske godt komme til at blive til vores fordel. Jeg siger ikke, at de ikke prioriterer pokalturneringen, men de ligger rigtig skidt til i Superligaen, og det er helt klart deres førsteprioritet. Det er deres eksistensgrundlag, så det må være der, det meste af deres fokus ligger. Så døjer de oven i købet også med en masse skader, så det er vel egentlig et okay tidspunkt at møde dem på.
– Men det er altid et bøvlet hold at spille imod, og vi har ikke haft særlig gode erfaringer mod dem i Superligaen i den her sæson, så jeg er ikke i tvivl om, at det bliver rigtig svært. Men vi skal også ud at revanchere noget, og vi er rigtig glade for, at den kamp kommer allerede onsdag, så vi kan komme ud at vise, at det bare var en lille svipser i går mod Brøndby. Jeg er sikker på, at vi nok skal præstere og forhåbentlig få et godt resultat, siger højrebacken, der foreløbig i denne sæson har været med til at spille 0-0 og tabe 0-1 til AC Horsens i ligaregi.
Alligevel er det Randers FC, der overordnet har formen med sig som sæsonens positive overraskelse på en tredjeplads, mens sidste sæsons pokalfinaletaber fra AC Horsens er midt i en hård tid med blot fire point i de seneste 10 kampe og en placering lige over stregen.
Men selv om Superligaen har været en succes med mulighed for medaljer og europæisk kvalifikation, så satser kronjyderne også på at komme til pokalfinale i Parken.
– Vi ved ikke, hvordan holdet bliver endnu, men jeg kan ikke forestille mig, at vi ikke prioriterer kampen. Jeg synes, vi har en fin bredde i truppen, hvilket man også har kunnet se med de par udskiftninger, der har været i de seneste kampe, hvor andre spillere har grebet chancen. Vi har rigtig mange, der leverer, så jeg synes vi har lidt flere strenge at spille på end Horsens, selv om vi godt nok fik Keller skadet i går. Vi må se, hvor slemt det er, men ellers er der folk, der er klar til at tage over, hvis de får chancen.
– Og pokalturneringen har lige så høj prioritet som turneringen, det har den, understreger Johnny Thomsen, der i øvrigt spillede et par kampe for sidste sæsons pokalvinder, men ikke fik en medalje for indsatsen.
For da FCK slog AC Horsens med 1-0 i Parken på mål af Claudemir var den løbestærke back for længst blevet Randers-mand.
Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig
Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’
Edgar Babayan stopper karrieren
De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen
Flere siddepladser på vej i Parken
Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’
– Jeg var åben for at tage til Midtjylland
Skrækskade til AGF-spiller!
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’
Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub
Forhadt tysker var et problem for Tahirovic
FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå
Sådan gør din klub i vinterpausen
‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’
Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley
DBU giver kvinderne samme bonus som mændene
Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’
Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne
De er vinterens fem dyreste Superliga-køb
Milan og Roma jagter mål og semifinale
Man Utd planlægger store ændringer til sommer
Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’
Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub
Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’
Dansk angriber skifter i millionhandel
FC Barcelona scorer 100 millioner
Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg
Brøndby besejret af svenskere
Se billedet: Nu er han på vej til Danmark
Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back
Superliga-klub afviser 112 millioner
Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!
AGF afviste spansk og hollandsk klub
Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen
Brian Riemer reagerer på danske transfers
Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’
‘Alt blev sort. Jeg var i chok’
Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’
Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’
Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’
Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’
City brugte flest penge i transfervinduet
Dansk målmand fritstillet på Cypern
Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United
Jores Okore er færdig i dansk klub
Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske
Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis
Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne
Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste
Ellevild med dansk transfer!
SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’
– Det har jeg ikke hørt noget om
– Derfor solgte vi ham til Brøndby IF
‘Theo Sander var sgu ikke lige min prioritet’