Randers FC kan skimte millioner: Går all-in

Randers kan skimte en pokaltriumf, der vil sikre en masse millioner, men kronjyderne afviser at spekulere.



Man siger, at pokalturneringen er den korteste vej til Europa, hvilket i den grad holder stik i Sydbank Pokalen i år.

Fordi en tredje europæisk turnering ved navn Conference League bliver introduceret fra næste sæson, er årets pokalvinder i Danmark helt ekstraordinært garanteret en plads i et europæisk gruppespil og som minimum omkring 20 millioner i præmiepenge.

Fire klubbers pokaldrømme lever stadig, og én af dem er Randers, som samtidig har kvalificeret sig til mesterskabsspillet i Superligaen og dermed ikke skal bekymre sig om at undgå nedrykning.

Derfor virker det oplagt for kronjyderne at satse alt på at gå hele vejen i pokalen. Det har Randers også tænkt sig, men det bliver ikke på bekostning af kampene i Superligaen.

Det understreger Randers-træner Thomas Thomasberg efter mandagens 1-2-nederlag til FC København i første spillerunde af mesterskabsspillet.

– Nu har vi spillet os frem til det her, og så skal vi ikke stå og spekulere alt for meget. Vi kommer absolut ikke til at sælge slutspillet for at komme i pokalfinalen, og der er også en femteplads, der kan komme i spil i forhold til Europa.

– Vi går all-in på pokalen, men vi går også all-in på Superligaen, fastslår Thomasberg.

Randers spiller på torsdag den første af to pokalsemifinaler mod lokalrivalerne fra AGF, og anfører Erik Marxen har svært ved at udråbe nogen favorit.

– Det bliver en meget lige semifinale, og jeg tænker, det er en lidt bedre lodtrækning, end havde det været Midtjylland, og måske marginalt dårligere end hvis det var Sønderjyske.

– AGF er et godt hold, så det bliver svært, men som vi også har bevist, så er det et hold, vi har gode muligheder imod, siger Erik Marxen og henviser til, at Randers ikke har tabt til aarhusianerne siden 2015.

Anføreren erkender, at den europæiske gulerod i år gør lysten til at vinde pokalturneringen en tand større.

– Når man når det her punkt, har det altid været super motiverende. Det er der ingen tvivl om, for alle vil gerne spille en pokalfinale.

– Men det er klart, at det gør det i hvert fald ikke mindre motiverende, at der også ligger et europæisk gruppespil, store sportslige oplevelser og en masse millioner til klubben, i tilfælde af at man skulle vinde, erkender Marxen.

I den anden semifinale mødes de forsvarende superligavindere og pokalmestre i form af henholdsvis FC Midtjylland og Sønderjyske.

/ritzau/





Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM



Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken