Thomas Delaney var en stor stjerne i FC København frem til 2016. Han var anfører for løverne, klubben bedste spiller og et våbenskjold for hele "Byens Hold".
Alt det håber FCK-fansene, at de får tilbage én dag.
I hovedstaden drømmes der søde drømme om et Thomas Delaney-comeback i FC København, og hovedpersonen selv har også fastslået,
Nu er der bare sket det, at Ståle Solbakken ikke længere er i FC København. Nordmanden havde om nogen en direkte linje til Thomas Delaney. Den danske landsholdsspiller er dog stadig på samme side i forhold til sin barndomsklub.
– Det har ikke ændret noget i forhold til, hvad jeg forestiller mig, der en dag skal ske. Men jeg tænker ikke længere end min kontrakt i Dortmund, siger Thomas Delaney om FC København.
Forbindelsen til Ståle Solbakken er stadig varm, selv om jobbet som FCK-manager er skiftet ud med en tjans som norsk landstræner.
– Nu ringer Ståle bare og spørger, hvordan Erling (Braut Haaland, red.) har det. Samtalen har bare ændret karakter, nu handler det om, hvordan Erling har trænet. Så jeg taler stadig med Ståle engang imellem, siger Delaney med et smil.
Midtbanespilleren har kontrakt med Borussia Dortmund frem til sommeren 2022, og han overvejer fremtiden. Efter denne sæson får storklubben ny cheftræner i form af Marco Rose, og det er væsentligt for danskeren.
– Jeg er sikker på, at klubben gør deres tanker, og jeg gør det samme. Der kommer snart en ny træner, som skal have indflydelse på, hvad jeg har lyst til. Hvis han vil den ene eller den anden vej, må jeg tage det in mente. Det er en ting, jeg bliver nødt til at vente på, siger Thomas Delaney
Leder efter identiteten
29-årige Thomas Delaney har siddet på bænken i Dortmunds seneste to kampe, så han er mødt op i landsholdslejren med friske ben, som han udtrykker det.
Det er dog altid lidt alarmerende, når en dansk landsholdsspiller mister sin plads på klubholdet, men midtbanemanden er ikke bekymret over udsigterne i Dortmund.
– Al min tid i Dortmund har været op og ned. Intense perioder med kampe og så mindre intense uden så mange. Jeg er egentlig godt tilfreds. Nu har jeg ikke spillet på det seneste, men det er ikke første gang, at det sker for mig. Så jeg er fint tilfreds, selv om vi som hold ikke har præsteret, som vi gerne ville, siger Delaney.
Borussia Dortmund er på en skuffende femteplads i Bundesligaen og er helt uden chance for at blande sig i toppen.
– Vi leder efter vores identitet. Vi har en meget ungdommelig spillestil uden bekymringer, og vi kæmper lidt med at sænke skuldrene og spille frit. Det er vores største problem. Vi lukker mange mål ind, men det har vi altid gjort – vi har bare scoret endnu flere, lyder det fra Thomas Delaney.
I forbindelse med det talenttema, Tipsbladet har rullet ud de seneste par uger, lød det fra FC København, at man i fremtiden gerne vil have "et helt hold af Thomas Delaney'er" – læs mere her.
Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff
Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’
Vejles overlevelse som topklub er på spil
Thelander afslører: Interesse fra udlandet
Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund
TransferLIVE: FC Midtjylland henter ny spiller
Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen
Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’
Edgar Babayan stopper karrieren
De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen
Flere siddepladser på vej i Parken
Sådan gør din klub i vinterpausen
Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby
Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’
FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff
– Jeg var åben for at tage til Midtjylland
Skrækskade til AGF-spiller!
De er vinterens fem dyreste Superliga-køb
‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’
Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub
Forhadt tysker var et problem for Tahirovic
FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå
‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’
Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley
DBU giver kvinderne samme bonus som mændene
Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’
Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig
Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne
Milan og Roma jagter mål og semifinale
Man Utd planlægger store ændringer til sommer
Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!
Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’
Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub
Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’
Dansk angriber skifter i millionhandel
FC Barcelona scorer 100 millioner
Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg
Brøndby besejret af svenskere
Se billedet: Nu er han på vej til Danmark
Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back
Superliga-klub afviser 112 millioner
AGF afviste spansk og hollandsk klub
Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen
Brian Riemer reagerer på danske transfers
Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’
‘Alt blev sort. Jeg var i chok’
Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’
Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’
Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’
Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’
City brugte flest penge i transfervinduet
Dansk målmand fritstillet på Cypern
Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United