De var kendt som de ypperste talentudviklere, og noget tyder i den grad på, at Brøndby IF stadig formår at uddanne fodboldspillere. Det viser Brøndbys hold, der tæller flere danske stjernespillere.
Godt nok har der været en periode, hvor talenterne ikke har fået nok chancer på førsteholdet, men det er ved at vende nu, hvor Carsten V. Jensen har sat sig i sædet som fodbolddirektør og blandt andre har været med til at sluse Jesper Lindstrøm – Efterårets Profil i Superligaen – ind på førsteholdet.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Her er det Brøndby IF's drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:
Begrundelsen for holdet:
Brøndby IF kan præsentere et fremragende hold bestående af lutter stjerner. Og så hører det endda med til historien, at der er lavet svære fravalg. Klublegenden Mike Jensen må se yngre kræfter styre midtbanen hos de blå-gule, og selv sydafrikanske Lebogang Phiri, der spiller i fransk fodbold, er valgt fra.
I angrebet kan der ikke umiddelbart findes en plads til Nikolai Laursen, og så lider den nuværende AGF-bomber Patrick Mortensen under, at han kom til Brøndby og spillede 2. divisionsfodbold uden ifølge optegnelserne at spille i ungdomsligaerne. Nicolai Jørgensen er valgt til, da han spillede en enkelt sæson i Brøndbys ungdomsafdeling.
Gennem mange år har Brøndby IF haft store talenttraditioner, og holdet her viser, at der fortsat leveres et glimrende stykke ungdomsarbejde. Men der er også en løftet pegefinger, for hverken Martin Hansen, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Nicolai Boilesen eller Pierre-Emile Højbjerg nåede at få debut for Brøndbys førstehold, inden de rykkede til udenlandske klubber.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et stort interview med Brøndbys nuværende administrationsansvarlige og tidligere akademichef, Kim Vilfort. Han fortæller om talentudviklingen i Brøndby IF, og hvorfor det er vigtigt at være tålmodig.
Vi bringer også et interview med Jens Stryger Larsen, landsholdsspiller med flere års udvikling i Brøndby IF. Han fortæller, hvad det er, der gør mandskabet fra den københavnske vestegn noget særligt.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjyllands og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.

Sibusiso Zuma: Køb denne angriber, FCK

Silkeborg IF – Lyngby Boldklub

‘Det er ufatteligt, fordi han er så god’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Mange kampe for Danmark – FCK’er ved at få nyt pas

Brøndby-boss jubler over støtte

Blodrødt halvårsregnskab i Brøndby IF

Afsløring: Brøndby prøver japansk angriber af

Nu koster tidl. Superliga-stjerne knap 350 mio.

FCK-legende helt vild med AGF-stjerne: En skam!

Ryster på hovedet af Amorim: ‘Hvad er meningen?’

Skræktal for Superliga-klub – værst i 15 år

Historisk pengepræmie i udskældt FIFA-turnering

Kæmpe Brøndby-talent: Laver noget helt andet i dag

Raserianfald – PSG-boss opsøger dommer

I chok: ‘Et af de største tyverier nogensinde’

Hjemmestærke hollændere driller Spurs

Triumftog: Bo Henriksen overgår Bayern München

Træner idømt voldsom karantæne efter raseriudbrud

Revser storklub for dansk ‘transferbrøler’

– AGF har aldrig været en del af guldkampen

Øv, FCK: Chelsea bringer kæmpe trumfkort i Parken

Angribere sparker Inter tæt på CL-kvartfinale

Tidl. Superliga-stjerne til Barcelona? ‘Vi må se’

Engelske legender hylder dansk supertalent

Spansk EM-stjerne hylder dansker

Dansk målmand bænkes i Parken

Jubler over særlig Daniel Wass-aftale

Daniel Wass tager et år mere i Brøndby

Neestrup med stor beslutning: Vil vi ikke risikere

Seier har fået nok af ‘misforståelser’ og ‘løgne’

Engelsk presse ligeglad med FCK

Fyringsrunde i B.93

Reelt afskrevet af Neestrup: Langskud fra 35 meter

Legendebesøg: Vi talte om livet i København

FC København giver status på Andreas Cornelius

FCK og AGF straffes af Disciplinærinstansen

Kæmpe bet: FCK-profil ude mod Chelsea

Pludseligt Superliga-gennembrud: ‘Han er genial!’

FC København – Chelsea

Før kæmpebrag – hvor er Thomas Delaney?

Forsøger at snyde fans ved at lyve om Chido Obi

FCK-boss irriteret over Lars Seier-sag

Tror FCK-spillere er uenige med Lars Seier

De har sendt scouts for at se på Morten Frendrup

Michael Laudrup dybt imponeret: Virkelig flot!

Real Madrid-profil konfronterer Diego Simeone

Blæst bagover over af Yousef Salech

Målfattigt tysk Champions League-brag

Udlandet scouter SL-stortalenter: – Er så stolt

Aston Villa er tæt på kvartfinalen i CL

Kalder Lars Seier-udbrud for en skamplet for FCK

Michael Laudrup undrer sig

Superliga-spiller bekræfter: Afviste tilbud

Han vikarierer for David Nielsen