Meget er afgjort i toppen af Superligaen, hvor FC København i den kommende runde kan sikre sig mesterskabet, og hvor Brøndby IF kan sikre sig andenpladsen. For at FCK bliver mester kræver det, at klubben vinder FC København vinder over Lyngby, mens Brøndby samtidig taber til SønderjyskE, mens Brøndby ved at slå SønderjyskE er sikker på andenpladsen.
Lad os se på de syv kampe og de syv spørgsmål, vi skal have svar på.
Sætter OB det hele på plads?
OB – AC Horsens, fredag klokken 18.00. Gruppespil – pulje 1, vises på TV3 Sport 1
OB kan med en sejr sikre sig endnu en sæson i Superligaen og samtidig sende AC Horsens i playoff om nedrykning, men har OB'erne gummiben, kan det ende skidt. Et nederlag til OB vil betyde, at AC Horsens går forbi fynboerne i tabellen og dermed selv afgør det i sidste runde, hvor Horsens møder Randers, og hvor OB møder Esbjerg.
Kent Nielsens mandskab har været klart bedre end AC Horsens i dette forår, men klubben kommer fra et nederlag på 0-4 ude mod Randers, og det er spørgsmålet, om holdet bare lige sådan rejser sig?
Får de unge chancen i Randers?
Randers FC – Esbjerg fB, fredag klokken 2015. Gruppespil – pulje 1, vises på TV3 Sport 2
Det her opgør er interessant, fordi hjemmeholdet allerede har kvalificeret sig til playoff om Europa, mens Esbjerg omvendt er sikker på at skulle i playoff om at rykke ud. Mens Esbjerg i øjeblikket forsøger at optimere sig til nedrykningsplayoff, kan Olafur Kristjansson måske ændre lidt på holdet og give nogle af de unge spillere noget erfaring, når der nu ikke er så meget på spil?
Der er nemlig mange unge, interessante spillere i truppen, hvor folk som Mikkel Kallesøe og Marcus Mølvadgaard meget vel kan være fremtiden i Kronjylland.
Er Andreas Maxsø uvurderlig for FC Nordsjælland?
FC Midtjylland – FC Nordsjælland, lørdag klokken 16.00. Mesterskabsspillet, vises på TV3 Sport 1
Andreas Maxsø bliver solgt til sommer, med mindre en skade forhindrer et salg, og nu får FC Nordsjælland så en forsmag på, hvordan livet uden Maxsø bliver. FCN-anføreren har været fremragende de sidste par år, og ud over at han ikke er med i opgøret, er FCN også uden den langtidsskadede Pascal Gregor. Og hvordan klarer FC Nordsjælland så det? Det bliver interessant at se, for klubben kommer til at stå over for en svær udfordring med Paul Onuachu i FC Midtjyllands angreb.
Åbner Viborg op for det hele?
Viborg FF – AaB, søndag klokken 13.00. Gruppespil – pulje 2, vises på Eurosport 2
Viborg imponerede i Silkeborg og vandt en sejr på 2-1 pligtsejr i Silkeborg, og dermed lever Viborgs muligheder for at slutte i top to i gruppen fortsat. Klubben møder nu AaB og kan med en sejr sparke sig á point med Silkeborg – hvis SIF ikke får point i AGF – og en Viborg-sejr vil for alvor åbne puljen op. Da de to hold mødtes tidligere i sæsonen i Viborg, vandt Viborg. Så kan de gøre det igen?
Vinder FCK mesterskabet søndag?
FC København – Lyngby BK, søndag klokken 16.00. Mesterskabsspillet, vises på Canal 9
Ståle Solbakkens mandskab kan blive dansk mester på søndag, hvor Lyngby BK gæster Telia Parken. FCK vil med en sejr i opgøret mod Lyngby vinde mesterskabet, hvis Brøndby samtidig ikke får point hjemme mod SønderjyskE. Det virker godt nok ikke så sandsynligt, at Brøndby taber hjemme til et formsvagt SønderjyskE-hold, men omvendt må man forvente, at FCK vinder over Lyngby og gør sit til, at mesterskabet snart bliver genvundet.
Sikrer Brøndby IF sig sølvet?
Brøndby IF – SønderjyskE, søndag klokken 18.00. Mesterskabsspil, vises på 3+
Med et nederlag til Brøndby og en sejr til FCK sikrer FC København sig som bekendt det danske mesterskab, men i stedet for at spille guldet over til FCK i denne runde, kan Brøndby faktisk selv sikre sig metal af en pæn karat.
Klubben vil med bare et point hjemme mod SønderjyskE sikre sig andenpladsen i Superligaen. Det er det, Alexander Zornigers mandskab jagter på søndag, og mon ikke både holdet og fansene gerne vil have lukket det hele allerede i denne weekend.
Gentager AGF kunststykket fra i mandags?
Silkeborg IF – AGF, mandag klokken 19.00. Gruppespil – pulje 2, vises på TV3 Sport 1
AGF og Glen Riddersholm er faktisk kun fire point fra at komme op på en af de to pladser i gruppespillets pulje 2, der sikrer sig endnu en sæson i Superligaen. Efter den fornemmes sejr i mandags på 4-0 over AaB, kan Glen Riddersholms mandskab nu med en sejr over Silkeborg for alvor sætte gang i kaotiske tilstande i puljen – specielt, hvis Viborg også slår AaB. Så vil de fire hold ligge med 37 til AaB, 35 til Viborg og Silkeborg og 34 til AGF før en sidste runde, hvor AaB tager imod Silkeborg, og hvor AGF får besøg af Viborg.
Det kræver i første omgang en sejr i Silkeborg, som er et sted, hvor AGF traditionen tro har haft det svært de senere år. Men der bør være selvtillid i truppen efter sejren over AaB i mandags.

Han er for vild: Pengene vælter snart ind i FCK!

– Fuldstændigt vanvittigt, siger Superliga-træner

FC Nordsjælland sender angriber til MLS

Husker du ham? FCM-flop i kæmpe modvind

‘Udinese kæmper med dansker-gåde’

Anker Dani Alves’ voldtægtssag

Højbjerg til middag med Kongeparret

Nu vil stor Manchester City-stjerne væk

Huescas kan blive udvist af Danmark

Nyt underskud hos Superliga-klub

Absurd Højlund-påstand passer ikke

AGF-chefer harcelerer mod stadionbesparelser

Superliga-profil går benhårdt efter VM 2026

Voldsom kritik af FCK og Huescas: ‘Helt grotesk’

40 mio pund: PL-bomber har nedrykningsklausul

Revser Patrick Dorgu i ny United-nedtur

Så du det i Parken? Har fået grønt lys

Sarr skyder Southampton i sænk

Bukayo Saka med drømmecomeback

Brøndby-spiller: Kæmpeklub tilbød mig kontrakt

Ikke sket siden 2001: Pokalsensation i Tyskland

Nu fortæller Martin Vingaard om FCK-exit

Superliga-profiler har udløb: Her er status

Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’

Thomas Frank roser dansker: Måske aldrig set bedre

‘Mærkelig’ Højlund-beslutning vækker opsigt

Lang pause: Her er status på Kasper Schmeichel

Fantastisk melding om Matt O’Riley

Legende i stort Højlund-forsvar

Vildt Mohamed Salah-skifte? ‘Jeg ville elske det’

Conrad Harders værdi er eksploderet

Dansk traditionsklub reddet fra konkurs

Stjerne tror på dansker som en af verdens bedste

Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Rundens Hold i Superligaen – 23. runde

Han afløser Martin Vingaard i FCK

Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt

Amorim afviser salg af Manchester United-stjerne

Eksploderet i Superligaen: ‘Helt unik’

Frygteligt nyt for Pep Guardiola

Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Jubel i FCK: ‘Alle elsker ham’

Højt odds på brandvarm PSG-spiller

Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

– Man ser, at FCK mangler en nier

Krise i City: Haaland sendes til specialist

Bekræfter Tipsbladets afsløring

Kæmpe sejr: FC København haler ind på FCM

Værsågod, Liverpool: Han koster 400 millioner

Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Derfor straffer FCK ikke Huescas

Skriger glæden ud!

FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1