Superligaens transferkonger har mistet gnisten

Spillerbudgetter: Lyngby har svært ved at finde fodfæstet på transfermarkedet efter de stærke islændinge tog fra klubben omkring Freyr Alexanderssons exit.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

Turen er her kommet til Lyngby, der har fået en medejer fra et MLS-hold og på banen har store problemer med en yderst svær situation i forårets 15 spillerunder.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 29 millioner (Nummer 10 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 1
Ejerens økonomiske styrke: 3
Ejerens engagement: Tilsyneladende stabilt
Forventet slutplacering i foråret: 11-12

Vinterens handler
Køb: 3 millioner kroner
Salg: 0,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Jesper Cornelius, angriber købt i Hobro
Største salg: Pascal Gregor, tager for et mindre beløb af Halmstad

LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET

Analyse af handlerne
Længe var der meget stille i Lyngbys transfervindue, men i det sidste døgn kom der i den grad gang i handlerne.

Lyngby forsøger at styrke sig til hundeslagsmålet med aftaler med Rasmus Thelander og Adam Andersson til forsvaret og unge Jonathan Ægidius som gardering i målet.

Og så håber man på at have fået en målscorer fra talentfabrikken i Hobro i form af Jesper Cornelius, der for et år siden spillede langt nede i rækkerne i Vorup men nu skal forsøge at hjælpe Lyngby i en svær overlevelseskamp.

Det er absolut ikke nemme odds for Lyngby, der har kæmpet gevaldigt med målscoringen siden dygtige Andri Gudjohnsens skifte til Gent.

Nu ser truppen stærkere ud end før vinduet, men der skal stadig findes en måde ikke blot at score på chancerne men også skabe dem.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 22-32 millioner kroner
Det er altafgørende, om Lyngby spiller i Superligaen – i 1. Division vil man naturligvis have et betydeligt lavere spillerbudget.

Overlever Lyngby mod forventning i foråret, er man tvunget til at skubbe flere penge efter spillere, for det gør nærmest samtlige rivaler.

Rammer

Her investerer Lyngby uanset, om man rykker ned, men tempoet falder naturligvis, hvis man mister pladsen i bedste række.

Analyse
Det er svære tider i Lyngby.

Indkøbene ramte bare ikke i sommer, og så kommer man i overhængende nedrykningsfare.

Som i Silkeborg, Viborg, Randers og flere andre steder skydes der penge i baner og bygninger, men Lyngby er bare mindre end alle andre end Sønderjyske.

Superliga-billetten eller en tur i 1. Division afgør alt for planerne for truppen til efteråret, men det er heller ikke sådan, at budgettet bliver snittet midt over - med de her amerikanske ejere bliver der skubbet mere i klubben de kommende år, bare ikke med løn og transfers som førsteprioritet.

Som holdet spillede i et målfattigt efterår med uinspirerede præstationer bliver der ikke de vilde vilde salg til sommer.

Her vil klubben have voldsomt godt af at ramme nogle spillere på transfermarkedet, der gør en forskel i et forsøg på omgående at vende tilbage fra Superligaen eller i en ny overlevelsessæson.

Det er som om, den evne i hvert fald midlertidigt forsvandt med Freyr Alexanderssons skifte til jobbet i Belgien for et år siden.

Man fik spillere, der kunne have spillet i betydeligt større klubber end Lyngby, og som så også gør det nu.

Nu håber man at have ramt nogle gode spillere i slutningen af vinterens transfervindue, så man kan udfordre i en svær bundkamp i foråret.

Over tid er der dog ikke grund til at frygte situationen i Lyngby, heller ikke hvis det bliver den tur i 1. Division, man ligger til, for baglandet er solidt, og klubben vil være notorisk attraktiv for investorer med beliggenheden i Storkøbenhavn, så længe fodboldverdenen ser ud, som den gør nu.





Dansk Newcastle-komet hyldes: Han har det hele



STORT PORTRÆT

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt


Superligaens transferkonger har mistet gnisten

Osula med hovedrolle i Newcastle-sejr



Uforstående overfor Dorgu-beslutning: ‘Unfair’

Åh nej! Landsholdsspiller kørt væk på båre

TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent

Vanvittig kamp for Yousef Salech

– De straffer os koldt og kynisk



EKSKLUSIVT

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff


Efter vanvidscomeback: ‘En fed fodboldkamp’

Højbjerg er den bedste til det

Puha, FCK! Der dukkede spøgelset op igen!

Manchester City afværger kæmpe fiasko



STORT INTERVIEW

Afslører: Flere klubber var ude efter Pione Sisto


Vild med FC Midtjylland-køb: ‘En mester!’

Bekræfter bud fra FC Midtjylland

Himlen falder ned hvis FCK gentager fiaskoen

Ny kontrakt til Nicolaj Thomsen

Thomas Gravesen vil have tronskifte på landsholdet


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Dybt frustreret over glippet Superliga-skifte

Budget: Har AGF råd til både transfers og stadion?

Bekræfter han lige interessen fra FCK og Brøndby?

Glad AGF-anfører: Superpositivt transfervindue



Revser dansk forgænger

Superligaens mest ekstreme transfer-satsning

– Lad ham være i fred, og han bliver kun bedre

Alle medier taler om det

Klar plan for AGF-stortalenter: Mere voksenfodbold

Superstjerne har besøgt FC København

Brøndby-spiller fortsat på klubjagt

Målmaskiner mødes i Madrid-derby


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Sender sjov stikpille til dansk træner

Får ekstra transfer-millioner efter USA-køb

Forlænger Patrick Mortensen i AGF? Her er status

Schmeichels råd til Eriksen: Skift til denne klub!

CV vil ikke sammenligne: AGF er et godt sted

Brøndby-profil havde flere tilbud

Lyndebut! Dorgu starter for United

Sammenligner dansk spids med verdensstjerne

Brøndby sejrer over skandinavisk tophold

Vildt! De kan presse AGF og Brøndby på transfers

Mareridtet fortsætter for dansk landsholdsbobler

Pione Sisto: ‘Forstår godt FCK har kigget på ham’

Dyster melding angående FCK-talent

Rejst hjem fra Brøndbys træningslejr

FCK tilføjer 17-årigt talent til Europa-trup

Surt show: Yussuf Poulsen skadet igen

Afsløring: Bertram Kvist skifter til Esbjerg

Op mod 5.000 til vild testkamp i Aarhus

FCN fortsætter med vanvittige sejre i testkampe

Jagter ny dansk klub efter udlandsophold

FC Midtjylland dropper angriber i Europa

Nu taler Ruben Amorim om Chido Obi