Stor Superliga-ændring? Bliver lort for banerne

Tipsbladet har talt med tre Superliga-chefer om udsigten til at spille Superliga-fodbold i januar, hvilket kan blive et scenarie i 2025.



Hvordan lyder Superliga- og pokalfodbold i januar?

Mærkeligt måske, for det er ikke ligefrem noget, vi er vant til herhjemme. Vejret er dårligt, vådt og det er sandsynligvis minusgrader. Ergo ikke noget som ligefrem skriger på flotte græsplæner, der spilles god fodbold på.

Ikke desto mindre kan det blive et scenarie i 2025, hvilket Tipsbladet torsdag kunne afsløre. Den alternative plan er ifølge Tipsbladet på brættet hos Divisionsforeningen og Superliga-klubberne, fordi der fremover bliver endnu flere europæiske kampe på grund af udvidelsen af Champions League og Europa League.

Som Tipsbladet torsdag kunne fortælle, er det særligt de danske topklubber, som er interesseret i at sparke fodboldåret i gang allerede i januar. 

Men hvordan flugter sådan en plan overens med de lidt mindre klubber i Danmark, hvor faciliteterne måske ikke er lige så moderne som i Parken, og hvor pengepungen ikke er lige så dyb?

Tipsbladet har spurgt tre Superliga-bosser om deres holdning til en dansk fodboldstart i januar, og lad det være sagt med det samme – ikke alle holdninger er ens:

Morten Jensen – fodbolddirektør, Viborg FF: 

– Jeg har ikke hørt noget om det der?

– Jeg tror, at mit umiddelbare svar fra hoften ville være, at man skal tilgodese den nationale liga, men man skal også tage hensyn til det internationale. Når vi ser noget konkret på det, så må vi forholde os til det, men lige nu har jeg ikke nogen holdning til det.

Peter Lassen – sportschef, Hvidovre IF:


– Det kommer an på, hvornår Superligaen slutter. Om det bliver i november eller december. Jeg kan umiddelbart kun sige, at der hvor vores største udfordring ligger er omkring banerne. De bliver voldsomt smadret, hvis ikke det er kunst, så vi kommer til at spille på en mark. Men derudover tænker jeg ikke det store over, om den starter i januar. Det har vi ikke noget imod at gøre. Men umiddelbart bliver banerne det største problem, og det bliver det ikke kun hos os.

– De gror jo ikke, medmindre man har de der dyre lysanlæg, som man har nogle steder. Vi har jo ikke råd til at leje de der kæmpe lysanlæg, og alligevel bliver banerne ikke rigtig gode. Det bliver noget lort for banerne, så det er den største udfordring, jeg kan se.

Andreas Byder – administrerende direktør, Lyngby Boldklub:

– Det er jo en planlægning, vi laver i samarbejde med Divisionsforeningen og de andre klubber. Det er vi klar til at efterleve, og vi tror på, at vi selvfølgelig nok skal kunne levere en god bane med alt det, der nu hører til på den her tid af året. 

– Så det er vi fortrøstningsfulde omkring, selv om vi skal til at spille i januar, konstaterer han.

Det er vigtigt at understrege, at intet ligger fast lige nu, og at der ikke er taget nogen beslutning omkring det endnu. 

I denne sæson bliver den første runde i 2024 spillet i midten af februar. Ifølge Tipsbladets oplysninger vil forslaget med januarkampe betyde danske kampe så tidligt som 17. januar.

Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images.





Evander i rekordskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby sælger Kevin Tshiembe


– Det er endnu et stort skridt

Revser Real Madrid: Det er en katastrofe!



TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu

Afviste Superliga-skifte

‘De skal håbe på, at der går Lindstrøm i Bischoff’

Transfer-scoop af dansk klub: Rødglødende indbakke

FC Midtjylland-stortalenter dominerer vild liste



EKSKLUSIVT

Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn


Atalanta-bomber i overdådigt målhumør

Transfer: Det var den klart største overraskelse

Zolotko-exit årets bedste nyhed for dansk fodbold

VB-jubel: I kan kalde os nok så meget et galehus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Zolotko: Derfor sælger jeg Vejle Boldklub

Her er Vejles nye sportsdirektør

Vejle solgt: Her er de nye investorer

Vejle Boldklub solgt til lokale investorer

Sportsdirektør fyret: Kom som et chok for dansker


HELT VILDT

FC Midtjylland-stjerne topper vild statistik


Alt om Viborg FF: Åh nej, hober skaderne sig op?

Kære FC København – håb er ikke en strategi!

Dansk træner afslører: Lander nyt job i storklub

Afsløring: Storklub bød på Onugkha



Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland

Stortalent skriver under med Brøndby

Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil

Hvorfor, Viborg? ‘Det vidner om stædighed’

Spår kæmpe FC København-nedtur

Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner

Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Er det nu eller aldrig for ham i AGF?  


TOPNYHED

Trist Thomas Gravesen: Det er brandærgerligt


Dommer træder op på helt ny hylde i FCK-kamp

Hård dom over Man Utd-stjerne: ‘Ser fortabt ud’

Dropper danske stjerner

‘Jeg var en VIRKELIG dårlig anfører for Esbjerg’

Her er Lukas Engels nye klub

Alt om FCN: Det kan han ikke være tilfreds med

Er det Erik ten Hags nye job?

Dansk dommer konfronteret i tyrkisk lufthavn

Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

Jubler over Dolberg: Minder om legende

Gammel dame forværrer PSV-krise

AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud

Afslører vild detalje om Brian Priske-fyring

I ekstase over Hjulmand og Gyökeres

– Manchester United kan vinde Premier League

Brøndby vinder Atlantic Cup

Kongeløn – men han er ‘fuldstændig udstødt’

Superliga-klub er tæt på at blive solgt

Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

San Diego FC henter Superliga-spiller

Priske var fyret dagen før Bayern-sejr

‘Brian Priske var for sød’