Superliga Powerranking: Vådt krudt hos stærke AGF gav FCK-livline

FC København sneg sig tilbage på andenpladsen i en runde, hvor de lige så vel kunne have tabt sølvet til AGF.



Så mangler der kun en enkelt spillerunde, og selvom AGF stadig er over FCK i vores powerranking, var en smal FCK-sejr og århusiansk ineffektivitet foran mål mod FC Nordsjælland nok til at give FCK fordelen i sølvkampen i sidste runde.

Og så viste vores tillid til Horsens sig at være ubegrundet – OB var i hvert fald stærkere i første af to playoffkampe.

De kampe gælder retten til at møde AGF eller FCK i den endelige finale om den sidste Europa League-billet, en kamp der spilles 30. juli.

1: FC Midtjylland (1)
FC Midtjylland kunne have vundet i Brøndby med mere skarphed, men resultaterne er ikke vigtige for holdet her i sæsonafslutningen.

Det er fornuftigt med rotationen af spillere, som man har lavet, siden man vandt mesterskabet, både for at se folk som Dion Cools an, for at give Ronnie Schwartz chancen for at jagte topscorertitlen, og fordi man har brug for friske ben og hoveder til de vildt vigtige Europa-kvalkamp e i august og september.


Seneste kamp: Brøndby IF-FC Midtjylland 1-1
Næste kamp: FC Midtjylland-AaB (søndag 19.00)

2: AGF (2)
Ærgerligt resultat for århusianerne, der fik den kamplystne og til tider velspillende version af FC Nordsjælland i onsdagens kamp.

Vigtig udligning til sidst af Casper Høyer og surt for AGF, at man ikke kunne udnytte den fine chanceskabelse, for eksempel ved topscorer Patrick Mortensen, der nu er et mål efter Ronnie Schwartz på topscorerlisten før sidste runde.

Der venter et brag hjemme mod Brøndby, en kamp hvor der i sandhed kunne sælges mange billetter, og så et fromt håb om, at FCN også driller FC København i den samtidige kamp.

Seneste kamp: FC Nordsjælland-AGF 1-1
Næste kamp: AGF-Brøndby IF (søndag 19.00)

3: Brøndby IF (4)
Udmærket point og positive præstationer fra flere af de yngre folk, der skal spille i de kommende 12-24 måneder.

Ligesom tidligere på foråret får man dog ikke det indtryk, at der nødvendigvis er tale om kommende medaljevindere, mest fordi de erfarne spillere ud over Andreas Maxsø ikke ser ud til at have samme høje niveau som de bedste fra de tre hold foran Brøndby i tabellen.

En god og heldig sensommer på transfermarkedet ønskes.

Seneste kamp: Brøndby IF-FC Midtjylland 1-1
Næste kamp: AGF-Brøndby IF (søndag 19.00)


4: FC København (7)
Efter et voldsomt ringe medaljeslutspil var det betryggende for manager Ståle Solbakken og truppen at opleve, at man stadig kan vinde en fodboldkamp.

Carlos Zecas flugter var nok i Aalborg, og nu er man favorit til sølvet og dermed til at undgå en tidlig entre i Europa League-kvalifikationen.

Seneste kamp: AaB-FC København 0-1
Næste kamp: FC København-FC Nordsjælland (søndag 19.00)

5: OB (6)
Igen fik Max Fenger scoret, han er hurtigt ved at blive en fanfavorit på Fyn, hvor man er kommet fint tilbage fra skuffelserne undervejs i 2020.

De unges gode præstationer giver ekstra muligheder for såvel cheftræner Michelsen som sportschef Hemmingsen og den øvrige sportslige ledelse, der ser ud til at have ekstra kort på hånden til 2020/21, end man måske anede for seks måneder siden.

Seneste kamp: OB-AC Horsens 3-1
Næste kamp: AC Horsens-OB (søndag 14.00)

6: AaB (5)
Et tæt opgør med en lille overvægt i spil og chancer, især i slutfasen, mod FCK endte i et nederlag.

Nu bliver det svært at nå fjerdepladsen, selvom nordjyderne hellere end gerne lægger en dæmper på rivalen FC Midtjyllands guldfest på søndag.

Seneste kamp: AaB-FC København 0-1
Næste kamp: FC Midtjylland-AaB (søndag 19.00)

7: AC Horsens (3)
Så gik den vist ikke længere for Horsens, der fik udlignet OB’s tidlige scoring men måtte give fortabt det sidste kvarter efter at have trykket fint på efter pausen.

Nede 1-3 har Horsens et mindre bjerg at bestige på mandag, for så mange storsejre plejer der altså ikke at være i Bo Henriksens mandskab.

Vil det i øvrigt ikke også være voldsomt hårdt, hvis Horsens i sidste ende vandt en Europa League-playoffkamp mod FCK og AGF, og så tre uger senere stod i Europa League-kvalifikationen stort set uden sommerferie?

Seneste kamp: OB-AC Horsens 3-1
Næste kamp: AC Horsens-OB (søndag 14.00)

8: FC Nordsjælland (10)
FCN er altid ved at spille et nyt og ungt hold ind, kunne man være fristet til at sige, men der er spændende folk på vej i Ibrahim Sadiq og teenagerne Mohammed Diomande (18)og Tochi Chukwuani, der i marts fyldte 17 år.

FCN fik revancheret 3-6-nederlaget til FC Midtjylland med en mere sammenhængende indsats mod AGF. Måske var det en ide med en enkelt virkelig dygtig forsvarsspiller fra transfermarkedet i næste måned – det er ikke spillestilen, der giver modstanderne så mange gode chancer, som man ofte får mod FCN.

Ivan Mesik er ude med karantæne i sidste runde.

Seneste kamp: FC Nordsjælland-AGF 1-1
Næste kamp: Næste kamp: FC København-FC Nordsjælland (søndag 19.00)

9: Randers FC (8)
Sæsonen er slut for Randers FC, der røg ud af semifinalen i Europa-playoffen til OB.

Seneste kamp: OB-Randers FC 2-0
Næste kamp: sæsonen er slut for Randers FC.

10: SønderjyskE (9)
Sæsonen er slut for SønderjyskE, der vandt pokalturneringen og dermed ikke kom med i Europa-playoffen med holdene fra toppen af de to nedrykningspuljer.


11: Silkeborg IF (11)
Sæsonen er slut for SIF, der er rykket ned.

12: Lyngby (12)
Sæsonen er slut for Lyngby, der overlevede i Superligaen efter to playoffkampe mod Hobro.

Seneste kamp: Lyngby-Hobro 2-2
Næste kamp: sæsonen er nu slut for Lyngby.

13: Hobro (13)
Sæsonen sluttede med nedrykning for Hobro, der tabte samlet med 3-4 i to playoffkampe om nedrykning mod Lyngby.

Seneste kamp: Lyngby-Hobro 2-2
Næste kamp: Sæsonen er nu slut for Hobro, der er rykket ned.

14: Esbjerg fB (14)
Sæsonen er slut for EfB, der er rykket ned.


Chanceskaberne (Skabte chancer/egne scoringer)
1: Evander Ferreira, FC Midtjylland – 98 (7 mål)
2: Casper Højer, AGF – 65 (4 mål)
3: Mikkel Damsgaard, FC Nordsjælland – 60 (10 mål)
4: Lucas Andersen, AaB– 57 (10 mål)
5: Mikkel Rygaard, FC Nordsjælland – 56 (4 mål)
6: Edgar Babayan, Hobro IK – 53 (5 mål)
7: Bror Blume, AGF – 52 (5 mål)
8: Awer Mabil, FC Midtjylland – 52 (8 mål)
9: Mads Emil Madsen, Silkeborg IF – 50 (2 mål)
10: Rezan Corlu, Lyngby BK – 44 (7 mål)


Skyyyyyyyyyd (afslutninger/mål)
1: Patrick Mortensen, AGF – 78 (17 mål)
2: Emil Riis Jakobsen, Randers FC – 72 (9 mål)
3: Evander Ferreira, FC Midtjylland – 62 (7 mål)
4: Sory Kaba, FC Midtjylland – 62 (7 mål)
5: Louka Prip, AC Horsens – 61 (5 mål)
6: Ronnie Schwartz, SIF/FCM – 58 (18 mål)
7: Marvin Egho, Randers FC – 53 (7 mål)
8: Edgar Babayan, Hobro – 52 (5 mål)
9: Mikkel Damsgaard, FC Nordsjælland – 50 (10 mål)
10: Rezan Corlu, Lyngby – 50 (8 mål)





Her er din drømmetransfer, Kent Nielsen!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM forlænger med stortalentet Emefile


‘Dansker’ i choksejr over Jon Dahl: Far var glad

Bekræfter forlængelse



Ligaens hotte transferemne: – Skylder dem alt

Krisen lurer: Fire problemer FCM skal løse lige nu

Dansk chok i Mexico: De krævede beskyttelsespenge

Arnautovic angriber udesvage Cagliari

Kæmpetransfer? Koster 860 millioner



EKSKLUSIVT

‘Forelsket i FCK – åben for retur’


Jesper Sørensen slår fast: Jeg kigger mod Danmark

– Hvis du har nosser, så sig det på engelsk

Comeback: Håber, Kristoffer Olsson vil spille her

AaB og Lyngby deler i medrivende affære



INTERVIEW

Stort Kvistgaarden-skifte? ‘Kan være snart’


Trænede med i Farum: Nu er han i Manchester City

Eriksen slår fast: Ikke en finger at sætte på det

– Det er noget, man snakker om blandt fans

Transferserie: Hent da ham i FCK!

Messi nærmer sig ny aftale


Målfarligt talent skriver kontrakt med Brøndby


Udviklede et problem i Brøndby

FC Nordsjælland – Randers FC

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Angriber Bo Svensson: ‘Den værste tid’



Afsløring: Randers henter Yunes Taffal 

Superligaens farligste duo: ‘Det lyder voldsomt’

AGF – FC Midtjylland

Tæt på Superligaen: Vil være ødelæggende for os

Dansk klub straffes for homofobiske tilråb

Frygtelige Onana: Nu reagerer Ruben Amorim

Afsløring: De forlænger med Emiliano Marcondes

Kæmpe nedtur for Jesper Lindstrøm

FC København – Brøndby IF

Afsløring: FC Helsingør fyrer Marc Velasco

Bryder gylden regel – her er Salahs kongeløn

‘Det holder jeg mellem mig og min sportsdirektør’

Husker tilbage: Her er Frank utrolig

Mohamed Salah forlænger

Arsenal, Chelsea og Liverpool slås om stjerne

Strid om 410 millioner: Nu går stjerne til angreb

– Jeg tror ikke, han kan lide sit hold

Slagter Onana og Højlund efter ny nedtur

Jesper Sørensen bliver ved med at skrive historie

Lens dominerer usprudlende Champagne-klub

AGF’s dyre stortalent er transfer-guf for VFF

Viborg FF – Silkeborg IF

Forhandlede kontrakt med far: ‘Speciel situation’

– Han er den 19. bedste i verden

David Nielsen reagerer på kæmpe nedtur: Horribelt!

Norsk fodboldeventyr fortsætter mod Lazio

David Nielsen og AC Horsens smadret i topkamp

Chokskifte? Klar med kontrakt til Thomas Müller

Sådan bliver bødepengene i dansk fodbold brugt

Superliga-klubber betaler millioner i bøder