Storklub forsøgte at købe Superliga-stjerne

Der har i den grad været bud efter Viborg FF’s Serginho.



VIBORG (Tipsbladet): Han har været en af Superliga-sæsonens store offensive profiler, og til sommer skal der nærmest fantasi til at forestille sig, at der ikke skulle komme tilbud til Viborg FF på den portugisiske kantspiller Serginho.

Den driblestærke gennembrudsspiller, der spiller landsholdsfodbold for Kap Verde, var et emne sidste sommer for blandt andre israelske Maccabi Tel Aviv, som FC Midtjylland sidenhen mødte i Europa League.

Og der også ganske konkret interesse i form af en henvendelse fra en klub i en af Europas store ligaer, da transfervinduet i vinter var i fuld sving, fortæller Viborg FF’s sportschef Mads Agesen.

– Jeg ved ikke, hvor meget han er informeret om det fra sine agenter omkring eventuel interesse nu, men jeg kan sige, at den måde, han tacklede den situation, der var i vinter, hvor vi kom frem til, at han ikke skulle sælges, det synes jeg godt nok var flot, siger Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.

På træningsbanen ved siden af scorer Serginho gode mål til onsdagens træning er skarp i driblingerne, og det billede af en engageret og velspillende ung fodboldspiller har Mads Agesen oplevet sæsonen igennem, også selv om Serginho har haft modgang med en irriterende skadespause i anden halvleg af efteråret og så den transfer, der ikke blev til noget.

– Selvfølgelig var han skuffet, og der var jo også en mulighed for ham om at komme til at spille i en Top 5-liga. Og det var han selvfølgelig inde hos mig at sige, at det ville han selvfølgelig rigtig gerne. Det var hans store drøm. Vi kunne så ikke få enderne til at mødes, og det synes jeg bare, at han har tacktet virkelig, virkelig godt. Han er jo, på trods af hans alder, en meget moden fyr. Han har jo en kone og et barn allerede og er flyttet til et andet land, siger Mads Agesen.

– Selvom han nogle gange er en X-faktor, en individualist, så synes jeg faktisk ikke, at han er en egoist. Og det synes jeg faktisk er forskellen på ham og nogle andre. Ikke hos os, men nogle af de andre, man møder i Superliga-verdenen. Han er sgu en holdspiller, lyder det Viborg-bossen.

Vil meget gerne beholde ham

Serginho har kontraktudløb i Viborg i sommeren 2026, og det er fuldstændig oplagt, at kantspilleren bliver et markant salg fra VFF til sommer – ja en spiller, der kunne slå rekordsalget Anton Gaeei, der røg til Ajax for 30 millioner kroner.

Men Mads Agesen forsøger at overtale kantspilleren og hans agenter til at forlænge, en forlængelse der givetvis ikke ville forhindre et salg i 2026.

Serginho efter en scoring mod FC København i marts. Foto: Alamy

– Det er i hvert fald noget, vi forsøger. Og om det er muligt, det skal vi jo være flere parter end mig til at vurdere. Men der er jo indikationer om, at han er glad, og han præsterer lige nu. Måske spiller han sit bedste, han har gjort i Viborg.

– Det gør han jo også, fordi vi har været i stand til at være tålmodige. Med Elias gik det rigtig stærkt. Serginho skulle bruge lidt længere tid, og nu peaker det. Men jeg har også sagt før, at det jo også kan være, at det viser sig, at han har vokset sig ud af Viborg og Superligaen, som Elias jo også gjorde, siger Mads Agesen.

– Han røg så godt nok til FCK, men så må vi kigge på det. Det er jo også en strategi, vi har. Vi vil gerne udvikle spillere og udvikle dem til salg. Og vi skal også sælge noget for, at vores butik hænger sammen. Så der er en god dialog. Men dialogen går jo også på, hvad der er af alternativer. Og det har vi jo set og forstået, at der kan være, siger Mads Agesen.

Men hvis muligheden opstår, så er du og Viborg FF interesseret i at forlænge med Serginho?

– Ja ja ja, helt bestemt. Det er også på performance og performance-spillere, vi skal konkurrere på Superliga-niveau både i år men også næste år, hvis det er der, vi er så dygtige at være, siger Mads Agesen med et smil.

Viborg har et stort opgør i weekenden, hvor man har besøg at Silkeborg IF, der er på syvendepladsen to point foran VFF.

I vinter blev blandt andre Espanyol og Besiktas sat i forbindelse med køb af Serginho, uden det nødvendigvis blev til mere end interesse, mens der i 2024 var interesse fra udlandet for at købe Viborgs gennembrudsstærke kantspiller.

Mads Agesen har ikke ønsket at kommentere konkrete klubnavne.





Nu hyldes Viktor Fischer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Svarer Pentz: Komisk – løgnen er så tydelig!


Kære Brøndby, FCK og FCM: Det er ikke godt nok!

AGF – FC Midtjylland



Åben for Superliga-transfer: – Lukker ingen døre

FC København – Brøndby IF

Viborg FF – Silkeborg IF

Risikerer udvisning af Danmark: ‘Vi støtter ham’

Les Miserables spiller bundkamp i Frankrig



EKSKLUSIVT

‘Forelsket i FCK – åben for retur’


Selvmål sikrer Barcelona kneben sejr over bundhold

Hent denne spiller i Brøndby

Første tur i manegen med Frederik Birk

Utilfreds med dansker: Kunne have brækket mit ben



INTERVIEW

Stort Kvistgaarden-skifte? ‘Kan være snart’


Storklub lurer: Vil have Højlund med til klub-VM

Brentford henter point på udebane mod Arsenal

Bayern måtte nøjes med uafgjort mod Dortmund

Hent denne danske Superliga-profil, Nordsjælland!

Bo Henriksens CL-drøm lider fjerde knæk på stribe


Målfarligt talent skriver kontrakt med Brøndby


– Det kom som et chok for mange

Bodø/Glimts hemmelighed? ‘Aldrig set de tal før’

Olsson har intet hørt: ‘Lidt underligt’

De Bruyne satte City i gang efter katastrofestart



Massiv interesse: Superliga-profil vil spille CL

‘Så fortæller en 4-årig mig, at jeg er dårlig’

Pivåbne FCK: ‘Udenlandske spillere var chokerede’

FCK-stjerne indrømmer: Har ikke haft et godt 2025

Ærgerlig Neestrup: FCK-stjerne ude af derby

Afsløring: Dansk talent får chancen i La Liga-klub

‘Dansker’ i choksejr over Jon Dahl: Far var glad

Stjerne kritiserer dansk boss: Mangel på respekt

Bekræfter forlængelse

Ligaens hotte transferemne: – Skylder dem alt

Så meget kræver United for Rasmus Højlund

Her er din drømmetransfer, Kent Nielsen!

Krisen lurer: Fire problemer FCM skal løse lige nu

Dansk chok i Mexico: De krævede beskyttelsespenge

Arnautovic angriber udesvage Cagliari

Kæmpetransfer? Koster 860 millioner

Jesper Sørensen slår fast: Jeg kigger mod Danmark

– Hvis du har nosser, så sig det på engelsk

Comeback: Håber, Kristoffer Olsson vil spille her

AaB og Lyngby deler i medrivende affære

Trænede med i Farum: Nu er han i Manchester City

Eriksen slår fast: Ikke en finger at sætte på det

– Det er noget, man snakker om blandt fans

Transferserie: Hent da ham i FCK!

Messi nærmer sig ny aftale

Udviklede et problem i Brøndby

FC Nordsjælland – Randers FC

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Afsløring: FCM forlænger med stortalentet Emefile

Angriber Bo Svensson: ‘Den værste tid’