Stor mystik om BIF-stjernes knæ: Han ser godt ud

Emmanuel Yeboah har tidligere haft bøvl med knæet, hvilket kostede et stort klubskifte og efterfølgende påvirkede ham kraftigt. Brøndby har foretaget et udvidet lægetjek på angriberen, som ikke viste nogle problemer.



Brøndby er blevet en spændende angriber rigere, efter man i lørdags ud af det blå præsenterede indkøbet af Emmanuel Yeboah, der er købt i CFR Cluj. 

Angriberen byder på en kaotisk historie, som i stor grad har påvirket hans karriere. Tilbage i januar var han millimeter fra at skifte til Slavia Prag, men den handel kollapsede, fordi tjekkerne mente, at Yeboah havde problemer med menisken i sit ene knæ. Derfor blev han i Cluj, inden Brøndby nu har åbnet pengepungen for ham. Den danske klub har været bekendt med hans fejlede lægetjek, som man har reageret på. Det oplyser klubbens kommunikationschef Christian Schultz til Ekstra Bladet.

– Vi fik af samme årsag foretaget et udvidet lægetjek netop for at afdække en eventuel risiko, og det forløb uden problemer ganske som forventet, siger Christian Schultz til avisen.

Efter det mislykede lægetjek i starten af året, var Clujs præsident, Cristi Balaj, hurtigt ude og afvise alle historier om et dårligt knæ. Derudover gik der rygter om, at Yeboah havde opgivet en forkert alder til klubben, men også den historie afviste Balaj.

Har set den "gamle" Yeboah
I Tjekkiet vakte hele forløbet stor undren, og Tipsbladets tjekkiske pressekilder er af den holdning, at Cluj benægtede Yeboahs knæproblemer alene af den årsag, at de ikke ville risikere, at angriberens markedsværdi skulle falde. 

Ikke desto mindre spillede Yeboah resten af foråret i Cluj, og det var en angriber, som var påvirket af alt det kaos, som herskede omkring ham i januar. Det fortæller den rumænske journalist Emanuel Rosu til Tipsbladet.

– Hans svagheder kommer fra det mentale aspekt. Han missede skiftet til Slavia Prag, og det fik os til at se to meget forskellige versioner af Yeboah – en før og en efter situationen. Han var ikke den samme spiller i foråret som i efteråret, men han ser ud til at være ovre det mislykkede skifte nu, og vi har set den "gamle" Yeboah i den seneste måned. Nu ser han godt ud igen, siger Rosu om angriberen, som nåede at nette to gange i den rumænske liga i denne sæson inden skiftet til Brøndby.

Brøndby har da også fået sig en spiller, som Jesper Sørensen nok skal elske at arbejde med, spår Rosu.

– Yeboah er en talentfuld, dygtig spiller. Han er god med bolden, men han arbejder også hårdt. Han er den type spiller, som trænere elsker at have, han er nede på jorden og forsøger at hjælpe holdet, når han er uden bold.

Efter angriberens mislykkede skifte til Slavia Prag gik der ikke længe, før han blev sat i forbindelse til tyske Augsburg, som – pudsigt nok – ejes af Global Football Holdings, som også ejer Brøndby.

Emmanuel Yeboah var ikke en del af Brøndbys trup, som søndag vandt over FC Midtjylland. Han var heller ikke en del af Brøndbys reserver, som mandag spillede mod FC Nordsjællands ditto i en træningskamp. 





AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud



EKSKLUSIVT

‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’


TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu

– Manchester United kan vinde Premier League



Superliga-klub er tæt på at blive solgt

Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

San Diego FC henter Superliga-spiller

Priske var fyret dagen før Bayern-sejr

‘Brian Priske var for sød’



INTERVIEW

‘Tak, Jacob Neestrup!’


Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’

Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Superliga-chok: ‘Dagens bedste nyhed!’

FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok



STORT PORTRÆT

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt


Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt

Morten Bruun: ‘Har kun hørt han var uduelig’

Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub

– De har lagt helt vilde planer for den her klub

Stig Tøfting: ‘Brøndby står dårligt nu’


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Tidligere Superliga-spiller med i verdenssensation

Kæmpe succes efter FCK-exit: ‘Var lidt chokeret’

Dansker har gang i magisk sæson: ‘Klassespiller’

Thomas Frank spøger i storklub



– Forhåbentligt kan jeg snuse til A-landsholdet

– Jeg håbede, at Retov og Birk ville tage over

– En kunstner som Kasper Dolberg fortjener bedre

Ankersen tilbage: Du får mig ikke til at fortryde

Kean & Fiorentina har knækket Inter-koden

FCM kan være Skandinaviens største om 10 år

Thomas Gravesen forstår FCK’s målmandsindkøb

De overpræsterer på budget og transfers


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Tottenham er ude

Superliga-dommer involveret i stor skandale

Sensationelt nederlag til Liverpool

Dansk klub i choktransfer

Droppede pause efter BIF-exit: ’Man må springe på’

‘Det var en stor fejl af Brøndby’

Takker Danmarks landstræner

Sommertransfer? Udenlandsk klub følger Theo Sander

Opvisning fra knivskarp Kasper Dolberg

Neestrup understreger: ‘Det er en fordel for os’

– Det betyder voldsomt meget for byen

Alexander Bah har revet korsbåndet over

Torskedumt! Lind fik opsigtsvækkende rødt kort

CV hylder dansk transferrekord

Foreslår chokskifte for Harry Kane

Peter Sørensen: ‘Én lang vanrøgt’

Efter chokfyring: Skal der handles, så gør jeg det

Ny Vejle-cheftræner: Jeg er klubbens mand

Vejle fyrer Mihai Teja

Raser over Jørgensen-rival: Han er alt for dårlig

Transfers: Brøndby satser alt på guld og Europa

‘Det er udmattende’