Stjerne til Lyngby? Et næsten perfekt sted for ham

Lyngby Boldklub vil være en oplagt destination for Gylfi Sigurdsson, hvis den tidligere Premier League-profil ønsker at genoptage karrieren. Sådan lyder vurderingen fra islandsk redaktør.



I udgangspunktet burde det ikke kunne lade sig gøre, at en bundklub i Superligaen er i spil til at hente en tidligere Premier League-stjerne. 

Alligevel går Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson med en drøm om at hente Gylfi Sigurdsson, der tidligere i karrieren er blevet handlet for næsten 400 millioner kroner, da han skiftede fra Swansea til Everton.

Det afslørede Freyr Alexandersson efter 2-1-nederlaget til FC København, hvor Lyngby-træneren talte om den ambitøse plan. Discovery-ekspert Mikkel Bischoff har efterfølgende slået fast, at det vil være 'en kæmpe bombe i Superligaen', hvis Lyngby lykkes med at hente Gylfi Sigurdsson. 

Tipsbladet har talt med Vidir Sigurdsson, der er sportsredaktør på det islandske medie Morgunbladid, og ifølge redaktøren ligner Lyngby Boldklub en oplagt destination for den 33-årige offensivspiller ønsker at genoptage karrieren. 

– Han kender deres træner Freyr, og han har en rigtig god ven fra landsholdet i Alfred Finnbogason. I mine øjne bør det være et næsten perfekt sted for ham at starte op igen. Hvis han er opsat på at genoptage sin professionelle karriere. Det vil jeg sige, siger Vidir Sigurdsson til Tipsbladet. 

Gylfi Sigurdsson har ikke spillet siden 2021, hvor den islandske stjerne blev arresteret og sigtet for seksuel krænkelse af en mindreårig. Tilbage i april skrev det islandske medie Fotbolti, at Gylfi Sigurdsson er blevet frikendt i sagen. Ifølge Vidir Sigurdsson er der ingen tvivl om, at sagen har fyldt meget på Island. 

– Det har selvfølgelig været en af de største nyhedshistorier, siden det kom ud for to år siden. Gylfi var vel nok vores mest populære sportsmand i mange år. Han var en slags leder på landsholdet, selvom han ikke var anfører, siger Vidir Sigurdsson. 

– Han har haft en god karriere i England, hvor han har været en stabil spiller i Premier League, og det er der ikke så mange islandske spillere, der har formået.

Sportsredaktøren har en opfattelse af, at de fleste islandske fodboldfans ønsker at se Gylfi Sigurdsson tilbage på Islands landshold. 

– Det tror jeg. Jeg kan selvfølgelig ikke tale for alle. Der vil helt sikkert være nogle, der ikke ønsker at se ham igen, hvilket er normalt efter sådan en sag. Men flertallet ønsker at se ham tilbage på en fodboldbane, og tilbage i landsholdstrøjen, siger Vidir Sigurdsson. 

Ifølge Vidir Sigurdsson har Gylfi Sigurdsson i løbet af den seneste måneds tid trænet med hos den islandske klub Valur. Sportsredaktøren tror, at den tidligere Premier League-stjerne vil være interesseret i at genoptage karrieren i Lyngby, hvor han vil blive taget godt mod. 

– Jeg tror, at han har brug for at være i et miljø, der er imødekommende og positivt indstillet overfor ham. Jeg tror, at det vil være mere positivt, hvis han er i en klub i Danmark, i forhold til ethvert andet land, siger Vidir Sigurdsson. 

– De har allerede islandske spillere og en islandsk træner. Det vil være et godt sted for ham at starte op igen, vil jeg tro. 

Gylfi Sigurdsson har spillet 318 kampe i Premier League, hvor islændingen er noteret for 67 scoringer. 





Absurd Højlund-påstand passer ikke



TIPSBLADETS DOM

Han er for vild: Pengene vælter snart ind i FCK!


Nyt underskud hos Superliga-klub

Superliga-profil går benhårdt efter VM 2026



40 mio pund: PL-bomber har nedrykningsklausul

Revser Patrick Dorgu i ny United-nedtur

Så du det i Parken? Har fået grønt lys

Sarr skyder Southampton i sænk

Bukayo Saka med drømmecomeback



HELT VILDT

Huescas kan blive udvist af Danmark


Ikke sket siden 2001: Pokalsensation i Tyskland

Nu fortæller Martin Vingaard om FCK-exit

Superliga-profiler har udløb: Her er status

Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’



TIPSBLADET SPECIAL

Voldsom kritik af FCK og Huescas: ‘Helt grotesk’


Thomas Frank roser dansker: Måske aldrig set bedre

‘Mærkelig’ Højlund-beslutning vækker opsigt

Lang pause: Her er status på Kasper Schmeichel

Fantastisk melding om Matt O’Riley

Legende i stort Højlund-forsvar


Brøndby-spiller: Kæmpeklub tilbød mig kontrakt


Vildt Mohamed Salah-skifte? ‘Jeg ville elske det’

Conrad Harders værdi er eksploderet 

Dansk traditionsklub reddet fra konkurs

Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København



Rundens Hold i Superligaen – 23. runde

Han afløser Martin Vingaard i FCK

Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt

Amorim afviser salg af Manchester United-stjerne

Eksploderet i Superligaen: ‘Helt unik’

Frygteligt nyt for Pep Guardiola

Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo


Stjerne tror på dansker som en af verdens bedste


Jubel i FCK: ‘Alle elsker ham’

Højt odds på brandvarm PSG-spiller

Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

– Man ser, at FCK mangler en nier

Krise i City: Haaland sendes til specialist

Bekræfter Tipsbladets afsløring

Kæmpe sejr: FC København haler ind på FCM

Værsågod, Liverpool: Han koster 400 millioner

Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Derfor straffer FCK ikke Huescas

Skriger glæden ud!

FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1

Nørgaards plan: Her vil jeg tilbage til Brøndby

Opstillinger: Neestrup ryster posen mod Randers

Afsløring: Viborg-scoop – køber Njoh til spotpris

Dansk dommer er udtaget til kvindernes fodbold-EM

Målmand hylder Schmeichel: Kritikken er uretfærdig

OB-stjerne ramt af hjerteproblemer

Rystet ekspert: ‘Alarmklokkerne må bimle og bamle’

Nu taler han om Rashford

Nu er German Onugkha historisk