OB kunne have hentet Robert Lewandowski i 2007. Luka Modric blev tilbudt både Brøndby IF og BK Frem i starten af 2000’erne. Ja, der er mange af den slags historier, og vi kender flere af dem allerede.
Nu kan endnu et stort navn – om end ikke helt i Lewandowski og Modrics klasse – tilføjes til listen over spillere, der kunne være havnet i Superligaen.
Således var Taty Castellanos, der denne sommer skiftede til Lazio for hele 113 millioner kroner, et meget varmt emne i Brøndby IF i sommeren 2018.
Dengang spillede den i dag 25-årige argentiner for uruguayanske Montevideo City Torque. Og da han skulle videre i sommeren 2018, var vestegnsklubben interesseret. Det siger uruguayernes sportsdirektør, German Brunati, til Gianluca Di Marzio.
– Argentinske Independiente og danske Brøndby ville have ham, lyder det kortfattet fra German Brunati.
Over for Tipsbladet bekræfter Brøndby IFs daværende sportsdirektør, Troels Bech, at man var interesseret i Taty Castellanos. Man havde besluttet sig for at kigge på angribere i Uruguay, og Castellanos så man sig varm på.
– Vi nåede at byde på ham. Uhørt meget for vores niveau på det tidspunkt, siger den daværende Brøndby-boss til Tipsbladet.
Troels Bech tilføjer, at Brøndbys bud ville have gjort Castellanos til det næstdyreste køb i hans tid på Vestegnen, hvis det var endt med en transfer. Kun overgået af Hany Mukhtar, der blev hentet i Benfica.
Taty Castellanos havnede dog ikke i Brøndby. Han skiftede til New York City FC, der ligesom Montevideo City Torque ejes af City Football Group, og i MLS nåede Castellanos at score 59 mål i 134 kampe.
I sidste sæson var argentineren udlejet til Girona og udmærkede sig blandt andet ved at score fire mål i én kamp mod Real Madrid. Og i sommer solgte New York City FC som nævnt angriberen til Lazio for 113 millioner kroner.
I stedet hentede Brøndby IF to andre angribere den sommer i form af Mikael Uhre og Ante Erceg, hvor førstnævnte endte som en stor succes, og sidstnævnte endte som et stort flop.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Så presset er din Superliga-klub

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby
Kære FC København: Hvad venter I på?

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti