En god Bundesliga-back. Sådan ser Ståle Solbakken på den svenske back Pierre Bengtsson, der nu vil videre fra FC København.
– Det har været en rejse for Pierre Bengtsson, og han har haft vældig stor fremgang undervejs, må vi sige. Vi vidste jo, at han havde gode forudsætninger til at blive en stærk to-vejs back, altså både defensivt og offensivt, men han var vældig uskolet, da han kom til os fra Nordsjælland, i hvert fald i forhold til vores måde at spille fodbold på rent defensivt med zonespillet. Men det gik relativt hurtigt, og den fremgang er vel egentlig bare fortsat.
– Hans fysiske formåen er blevet bedre og bedre, og han er en af de spillere i truppen, der løber mest intensivt. Hans en-mod-en situationer begge veje er blevet bedre og bedre, og nu har han jo niveau som en god Bundesliga-back, så han vil ikke få nogen problemer med at spille i den liga, selv om han også skal tage et hak op mentalt, for af og til bliver han trukket ud i nogle ting på banen, som han ikke skal blande sig i. Han mangler måske også endnu flere assists og mål, og han kan fortsat bruge lidt for mange berøringer og også blive bedre i det relationelle, så det ikke bliver et oneman-show.
– Hvis man skal sammenligne ham med Oscar Wendt, så er Pierre nok endnu mere intens i sit spil begge veje, og måske et hak bedre på egen hånd, men Oscar fik bygget bedre relationer til spillerne rundt omkring sig. Han var god til at spille med Grønkjær, de havde en speciel relation, og da Vingaard spillede derude, var det det samme. Og så spillede Oscar jo også på det bedste hold, der har været i FCK.
– Men alt i alt er det gået, som vi havde ønsket med Pierre, og i de seneste måneder har han været blandt FCK’s totre bedste spillere. Alle, der har set ham i de seneste par år, har set, at det er en spiller, der vil blive savnet, men sådan er det jo. Vi kunne allerede have solgt ham i sommer, men vi ville gerne have, at Ludwig [ den 20-årige afløser med efternavnet Augustinsson] spillede en hel sæson i Göteborg, før han kom til os.
– Han er en blanding af Oscar og Pierre. Han skal forbedre sig lidt rent defensivt, men offensivt er han en type, der kan komme op på samme niveau som de to, og så håber vi, at Remmer bliver frisk, så vi har ham og Tom [ Høgli]. For Tom kan spille på begge sider, og så kan de tre kæmpe om backpladserne.
– Og så skal vi nok finde ud af, hvem der skal sparke dødboldene efter Pierre. Ludwig sparker godt, og så kan nogle af de højrebenede også blive skarpere.
Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig
– Jeg var åben for at tage til Midtjylland
TransferLIVE: FC Midtjylland henter ny spiller
Skrækskade til AGF-spiller!
‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’
Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub
FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå
‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley
DBU giver kvinderne samme bonus som mændene
Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’
Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne
Sådan gør din klub i vinterpausen
Milan og Roma jagter mål og semifinale
Man Utd planlægger store ændringer til sommer
Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’
Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub
Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’
De er vinterens fem dyreste Superliga-køb
Dansk angriber skifter i millionhandel
FC Barcelona scorer 100 millioner
Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg
Brøndby besejret af svenskere
Se billedet: Nu er han på vej til Danmark
Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back
Superliga-klub afviser 112 millioner
AGF afviste spansk og hollandsk klub
Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen
Brian Riemer reagerer på danske transfers
Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’
‘Alt blev sort. Jeg var i chok’
Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!
Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’
Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’
Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’
Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’
City brugte flest penge i transfervinduet
Dansk målmand fritstillet på Cypern
Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United
Jores Okore er færdig i dansk klub
Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske
Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis
Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne
Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste
Ellevild med dansk transfer!
SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’
– Det har jeg ikke hørt noget om
– Derfor solgte vi ham til Brøndby IF
‘Theo Sander var sgu ikke lige min prioritet’
Odgaard og co. med solidt tag på Atalanta
José Mourinho roste ny Brøndby-spiller til skyerne
Bekræftet: Benjamin Tahirovic på plads i Brøndby
Afsløring: West Bromwich forgylder Tammer Bany
Brøndby sender spiller til Belgien