Sommerskifte fylder hos Superliga-stjerne

Gustav Isaksen vil selv gerne skydes afsted til udlandet til sommer, men alle spekulationerne er vanskelige at holde ude, selv om han på banen ikke ligefrem ligner en, som tynges af dem.



DETTE ER EN ARTIKEL FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 5. MAJ 2023.

Når spillere skal videre fra Superligaen, prøver klubberne i nogle tilfælde at gemme interessen langt væk eller at foregive, at et salg ikke kan komme på tale.

Når man som FC Midtjylland siden fødslen i 1999 har haft spillerhandler som en helt central del af klubbens forretningsplan, ja hvis ikke det vigtigste overhovedet, nytter det ikke at lade som om, og Gustav Isaksen forventer selv ligesom klubben, at han skal til udlandet til sommer til en væsentlig større og økonomisk stærkere klub, end FC Midtjylland er.

– Han er simpelthen for dygtig…[ ] han har et niveau, der er langt over Superligaen, siger FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen til Tipsbladet, da vi spørger ind til Isaksen og fremtidsudsigterne.

Og det forsøger Isaksen at omfavne, for han slipper ikke for at tale om det forestående skifte, mange forventer sker til sommer, inklusiv den unge spillers chefer i
klubben.

– Jeg slipper ikke for at blive spurgt og for at tale om det, hvor meget jeg end gerne ville. Så det er også noget, jeg skal acceptere, at det er et pres, der er lige nu. Og så må jeg bare prøve at gøre det bedste, jeg kan på banen, siger Gustav Isaksen.

– Det er jo noget, der kan få stor indflydelse på hele ens liv. Det ville være løgn, hvis jeg sagde, at det ikke fylder.

Det forlyder, at engelske klubber er interesserede, og det er måske endnu mere håndgribeligt at se Isaksen for sig i Sydeuropa eller Frankrig, hvor man ikke på samme måde som i England og Tyskland risikerer at blive banket til plukfisk i nærkampene, når man ikke ligefrem er bygget som en rugbyspiller.

For Isaksen er det for tidligt at tale om destinationer, men for ham giver det mening med et skifte til sommer. 

– Jeg tror på, at det kan lykkes, og at jeg kan blive solgt i sommer. Fordi det er jo det, alle parter gerne vil. Vi har også set eksempler på, at der måske er blevet holdt lidt for længe på nogle spillere her i klubben. Så jeg håber, at det er det rigtige tidspunkt nu.

– Men det er klart, at alt kan jo også ske i fodbold, det ved vi. Og det vil jo ikke være nogen katastrofe, hvis jeg ikke bliver solgt. Men ja, det er klart, det vi allesammen håber på, siger Gustav Isaksen.

FC Midtjylland håber på, at det bliver for flere penge, end man fik for landsholdsspillere som Jens­-Lys Cajuste, Frank Onyeka, Pione Sisto, Bubacarr Sanneh og Paul Onuachu, ja selv Alexander Sørloth, der endte med at spytte 120-­130 millioner kroner i FC Midtjyllands kasse via ekstremt attraktive klausuler.

Er det et pres at blive holdt op mod de spillere? Ja, helt klart, men det er også præcis det, Gustav Isaksen har ønsket sig, når han har set de spillere taget til udlandet.

– Det er jo mega fedt, og det er jo en kæmpe drøm. Det har altid været min drøm at blive en af dem. At gøre det godt på Superligaen, og så kunne blive solgt, og betale lidt tilbage til klubben. Jeg har været her i klubben, siden jeg var 11 år, og har haft mange forbilleder her. Så jeg håber også, at jeg kan blive et forbillede for dem på akademiet, der kommer til at se op til mig.

LÆS HELE ARTIKLEN I DEN TRYKTE UDGAVE AF TIPSBLADET FRA 5. MAJ 2023.





Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM



Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken