AC Horsens trak nitten sammen med AaB i en højdramatisk Superliga-runde i lørdags, og dermed er "Den Gule Fare" tilbage i NordicBet Ligaen efter sommerferien.
Jens Berthel Askous mandskab viste lovende takter i efteråret, men 2023 har ikke været noget godt år for den østjyske klub, der blot har vundet én kamp siden årsskiftet, og det er ikke nok, hvis man gerne vil overleve i Superligaen.
Dermed siger AC Horsens farvel til landets fineste fodboldselskab, og i den forbindelse har Tipsbladet taget en længere snak med sportschef Niels Erik Søndergaard.
– Det føles lidt som at have tømmermænd uden at have drukket. Man går rundt og er lidt ved siden af sig selv, og det er sådan, det er lige nu, siger AC Horsens-bossen og fortsætter:
– Det er utroligt skuffende lige nu, og det var på mange måder en mærkelig dag i lørdags, hvor vi kunne se vores konkurrenter juble på banen. Men vi er også nødt til at se fremad og kigge virkeligheden i øjnene, og nu venter der er stort stykke arbejde.
Hvad er din fornemmelse i forhold til, hvorfor det lige akkurat ikke tippede til jeres fordel?
– Vi havde et efterår, hvor vi leverede godt, og det, synes jeg, der er mange, der glemmer nu. Lige nu fokuseres der mest på, at vi var forårets dårligste hold, og det er fair nok, for tabellen lyver aldrig, men efteråret var faktisk ganske godt.
– Vi ender med at mangle et point for at overleve, og det point kunne vi have fundet i mange kampe, men vi må erkende, at vi ikke har ramt et højt nok spillemæssigt niveau i foråret, hvor nogle af de spillere, der gjorde det godt i første halvdel af sæsonen, måske ikke ramte samme høje niveau. Sådan er det i fodbold.
Skulle I have gjort noget anderledes i vinterpausen, hvor det jo så fornuftigt ud?
– Ja, det skulle vi jo nok. I hvert fald med den viden, vi har nu, men det er altid nemt at være bagklog. Da vi rundede et godt efterår af, gik vi ind i transfervinduet med en målsætning om at fastholde den nuværende trup, og det, mente vi, ville række til at blive i Superligaen.
– Vi ville også gerne have haft en ekstra angriber ind, men det fik vi ikke, og med de skader, vi har haft, er det selvfølgelig ekstra ærgerligt nu her på bagkant. Kunne vi gøre tingene om, skulle vi nok være gået endnu hårdere efter en offensivspiller.
Hvor alvorligt er det for AC Horsens at rykke ud af Superligaen?
– Det er alvorligt for alle klubber at rykke ned, og det gør ondt. Det, der gør mest ondt, er alle de mennesker, man skuffer. Vi repræsenterer en by og et område med masser af sponsorer og fans, og vi er i gang med at bygge noget positivt op, så det gør sgu ondt, at vi må skuffe mange af de mennesker. Og så koster det naturligvis også noget på det økonomiske plan, men vores intention er at vise, hvad vi er lavet af, og det gør vi ved at vende tilbage til Superligaen i første hug. Det er i hvert fald vores ambition.
– Nu tager vi AaB med ned i 1. division, og det er jo en storklub i Danmark, som har andre økonomiske muskler end os. Jeg har en stor forventning om, at de vader lige igennem 1. division, men vi må vise, at vi er stærke nok til at konkurrere på alle parametre.
Så jeres budget i næste sæson vil være til at kunne rykke op?
– Nu har jeg stadig ikke det fulde overblik over vores budget, men jeg forestiller mig, at det vil minde meget om, da vi senest var i 1. division, og da rykkede vi op. Målet er, at vi skal gøre det igen.
Overvejer I organisatoriske ændringer?
– Min forventning er, at vi kører videre, men tingene er ikke evalueret i bund endnu. Jeg synes dog, det er ét af de punkter, hvor vi har lagt på. Vi har blandt andet fået yderligere fysiske trænere, analytikere og så videre, og det har gjort, at vi kører med et acceptabelt setup, omend det ikke er på samme niveau som mange af de andre Superliga-klubber, slutter Niels Erik Søndergaard.
AC Horsens endte på næstsidstepladsen i Superligaen – et point foran AaB.

Så presset er din Superliga-klub

Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK
Kære FC København: Hvad venter I på?

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark