Simon Kroon, Marc Dal Hende og Janus Drachmann skiftede til FC Midtjylland, Pierre Kanstrup skiftede til AGF, Mikael Uhre skifter til Brøndby IF og Troels Kløve skifter til OB.
En del profiler har meldt deres afsked i SønderjyskE det seneste års tid, og det er værd at bemærke, at en stor del af dem har valgt andre klubber i Superligaen som nye arbejdsgivere. Dermed har sønderjyderne reelt forstærket konkurrenterne.
Det lever sportschef Hans Jørgen Haysen med, selv om det for mange havde været at foretrække, at de største profiler tog til udlandet og ikke til andre danske klubber.
Der er imidlertid én transfer, der kan få sportschefen til at ærgre sig.
Det behager ham ikke, at Troels Kløve skifter på en fri transfer til OB efter denne sæson – en aftale, der blev offentliggjort tidligere på måneden.
– Jeg er træt af Troels Kløve-skiftet. Det var absolut ikke med min gode vilje, at han valgte OB. Men de må have lagt en god plan for ham og en god økonomi, siger Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.
De aftaler, der er blevet indgået med topholdene i Superligaen, er sportschefen meget tilfredse med. Den seneste i rækken er som nævnt Mikael Uhre, der efter denne sæson skifter til Brøndby IF.
– Vi skal sælge til FC København, Brøndby og FC Midtjylland og ikke til klubber som OB, AGF og AaB. Med al respekt så er det sådanne klubber, vi håber, at vi på sigt kan bide skeer med, og så skal vi selvfølgelig ikke forstærke dem med vores egne spillere. Hvad angår FCK, Brøndby og FCM er de milevidt foran os, og jeg ser dem derfor ikke som konkurrenter, siger Hans Jørgen Haysen.
Sportschefen glæder sig over, at det i de fleste tilfælde har været en god forretning for SønderjyskE at handle med de øvrige klubber i Superligaen.
– Så længe, vi kan udvikle spillere, der er interessante for FC København, Brøndby og FC Midtjylland, er det på den korte bane meget fint for en klub som SønderjyskE. På det stadie, vi er lige nu, er det godt, at de kan spæde til i vores kasse ved at købe vores spillere. Og så er det jo et stort skulderklap for os, at vores spillere er interessante for mange af de større klubber, siger Haysen.
Simon Kroon, som SønderjyskE solgte til FC Midtjylland for et år siden, er i dette transfervindue vendt tilbage til de lyseblå på en lejeaftale.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –

Mangeårig Superliga-profil til prøvetræning på TV2

Serginhos arvtager? – Været fantastisk for os

Målbonanza i Nordnorge

PSG overvinder forskrækkelse mod Aston Villa

Sprudlende Barcelona ydmyger Dortmund

Succes i FCM-samarbejdsklub: ‘Lærte mig meget’

Vallys’ forvandling: En genistreg, eller?

Nu taler han om Kasper Dolberg-transfer

Denne offensivstjerne bør være på FCK’s liste

14 har udløb i SL-klub: Så dropper jeg alkohol!

Jan Mølby: Jeg er virkelig imponeret

Historisk dansker: Det var næsten en forbandelse

Kæmpe stikpille: Jeg har løftet trofæer

Tidl. Superliga-spiller får hug som TV-ekspert

Storklub forsøgte at købe Superliga-stjerne

Afsløring: Sune Jensen stopper i FC Nordsjælland

Modstander med kæmpe sviner af André Onana

Dansker er endelig klar efter skrækskade

NFL-superstjerne skylder dansker kæmpe tak

Uwe Rösler roser Brøndby-spiller

Kritiserer Højlund: ‘Han har en lidt lad attitude’

Eksperter sætter kombineret FCK- og BIF-opstilling

Av, av: FCM kan sætte negativ klubrekord

Paul Scholes opsøgt af rasende Man Utd-spiller

Brøndby tildeles ny pyro-bøde

Køb denne Superliga-stjerne, Brøndby!

Tidligere FCM-profil vender tilbage til Brentford

Wow! Sket for første gang i historien

Real Madrid slagtes – meldinger om intern uro

Mangler FCM lederskab? ‘Tanken har været der’

Laudrup: Enden af en æra

PSG og Aston Villa i CL-målfest

FCK floppede: Der var for meget negativ energi

– For at være ærlig er jeg lidt målløs

Champions League-chok: Arsenal smadrer Real Madrid

Inter kupper Bayern München med sent sejrsmål

‘Det er afgørende for Brøndby, at han er god’

Cristiano Ronaldo i sorg: ‘Tak for alt’

Noget helt særligt – supertalent imponerer i AGF

Uskarpe FCM-esser i fokus: Bliver så sort-hvidt

FCK’s karantæne-gyser ventes afgjort til maj

Michael Laudrup slår fast: Det må man aldrig!

Dansk klub stolt – 17-årig prøvetræner i udlandet

Kommende FCK’er tjekker ind på mytisk gymnasium

Politichef med klar opfordring inden derby

Vandt alt med Barca – nu arbejder han i Intersport

Helt vildt: Tidl. Superliga-spiller på alles læber

Manchester City lurer på brandvarm PL-stjerne

Nervøs cheftræner: Bange for dansker bliver solgt

– Alt andet vil være en skuffelse

Får kritik af sin træner: ‘Han har været klodset’

Neestrup-ros fra uventet kant: ‘Overlegent’

Kæmper med skader – men troen er urokkelig

Thomasberg drøftede flere spillere med Riemer

Rundens Hold i Superligaen – 24. runde