SL-spiller klar efter grusom skade: Det sagde knæk

Han har ikke spillet et eneste minut i hele denne sæson, efter han smadrede korsbåndet i sommer. Men nu lysner det for Lyngbys talentfulde venstre back Adam Sørensen.



Konkurrencesituationen i Lyngby Boldklub er rigtig god, men på venstre back har der ikke været så meget at vælge imellem for træner Carit Falch. Både Brian Hamalainen og Adam Sørensen, der begge er bedst med venstre fod, har været ude det meste af sæsonen med korsbåndsskader.

Men nu lysner det for sidstnævnte. Faktisk er han klar, og hvis Carit Falch ønsker det, kan der være minutter i slutningen af denne sæson.

Den 20-årige venstre back, der er yderst talentfuld og har været en del af de danske ungdomslandshold, blev i sommer alvoligt skadet, da man var ved at færdiggøre sidste sæson.

– Det var en træning efter en kampdag. Jeg var ikke udtaget til den kamp, og så skulle vi spille interval. Da jeg skulle vende med bolden, sad min fod fast i græsset, og så kunne jeg bare mærke, at det sagde knæk inde i knæet. Jeg kunne slet ikke strække mit ben i starten, men efter jeg havde siddet ude nogle minutter, spurgte jeg fysserne, om jeg måtte spille videre, men det fik jeg ikke lov til. Jeg tror, de kunne mærke, der var noget galt. I løbet af aftenen blev det skidt. Det hævede op, og det hele var op ad bakke, siger Adam Sørensen om karrierens største nedtur.

Nu kan han så endelig se frem, og det kribler for at komme i spil igen – han har ikke spillet en førsteholdskamp siden før pandemien.

– Ja, for helvede. Det må man sige. Jeg glæder mig så meget. Bare motivationen, når jeg står op. Det at vide, at jeg kan komme ud og træne igen, og at jeg ikke skal bekymre mig, når jeg vågner, om det mon gør ondt i knæet, når jeg rejser mig.

En mental svær tid
Adam Sørensen havde ikke tidligere været langtidsskadet før korsbåndsskaden. Selv om han var forberdt af lægerne på, at der var en langvarig skade på vej, da han skulle skannes, var det alligevel et slag at få meldingen.

– Mentalt er det sindssygt hårdt at vide, at man skal sidde ude i så lang tid og kan ikke gøre noget ved det. Jeg var helt alene på banen, og jeg skulle bare trække kuglen tilbage i banen. Der var ikke nogle modspillere… Det er jo sort uheld, og man håber ikke, det sker for andre, men det skete desværre for mig, siger han og forklarer:

– Personligt synes jeg, man bliver meget klog på sig selv, og hvordan man reagerer på så stor en nedtur. Man bliver nødt til at holde gejsten oppe. Selv om det ser meget sort ud det hele, kommer der jo noget lys til sidst. Forhåbentlig for de fleste. Nu er man blevet så god til de skader i dag, men det er jo svært at holde hovedet oppe. 

–  Det tager tid at komme sig mentalt. Det var heller ikke, fordi jeg var klar til genoptræning dagen efter. Jeg havde brug for lidt tid til at få ro på hovedet igen, så jeg ikke troede, det var verdens ende. For det var det jo ikke. Det var et stort setback, men det var der ikke noget at gøre ved. Man må få det bedste ud af situationen.

– Jeg har brugt det her forløb til at bygge min krop op igen. Jeg har også døjet med dårligt baglår i lang tid, så man kan jo bruge tiden til at gøre sig selv bedre på andre punkter. Jeg kan også mærke nu her, at kroppen er et godt sted nu her rent fysisk, fordi jeg har brugt meget tid på at træne specifikke ting. Det har været meget godt. Jeg ville hellere have spillet, det er ikke en hemmelighed, men man må tage det som det, det er, siger han.

Da Adam Sørensen i dette forår begyndte at nærme sig en klarmelding, meldte der sig også en tvivl.

Det gør der, når man har været ude så længe. Bryder skaden op, bliver man ramt i det andet knæ, eller er der følgeskader? Alle de mentale spørgsmål bøvlede venstrebacken med i starten.

– Jeg vil sige, at de første mange træninger tænkte jeg, "shit, jeg skal lige passe lidt på. Jeg skal lige trække mig lidt." Men det faktisk kom hurtigt tilbage. Jeg frygtede meget, at komme tilbage og ikke turde gå ind i en bold, og at jeg i stedet ville trække mig fra alt, fordi jeg var bange for, det skulle ske igen. Men det gik hurtigt over. De andre fik også at vide, at de skulle passe på.

– Når jeg nu går ind i en duel, tænker jeg ikke, at jeg skal trække mig. Jeg skulle lige bruge lidt tid på at komme ind i det, men da den tanke kom væk, følte jeg ikke frygt. Jeg hopper også gerne i glidende nu her, det skal jeg ikke ligge skjul på, siger den 20-årige Lyngby-spiller.

Drømmer om at spille og redde Lyngby
Adam Sørensen har spillet 30 førsteholdskampe for Lynby indtil videre. 16 i den næstbedste række, to i pokalen og 12 i Superligaen. Men han har altså ikke været på banen siden foråret 2020.

Derfor er man også forsigtig med ham. Han mener selv, at det havde været anderledes, hvis han havde været en aldrende spiller på vej mod karrierens efterår. Men størstedelen af hans karriere ligger foran ham.

Adam Sørensen er sådan set klarmeldt, og han kan gå på banen, hvis han får lov. Men det har han ikke fået lov til, selv om han deltager fuldt ud i træning.

– Det er godt, der er fysser, der holder mig tilbage. Stod det til mig, havde jeg spillet. Men det er jo også det, at man skal være klog i sådan en situation. For selv om det går godt, skal man have hovedet med, så man ikke smider det hele på ét bræt, og så går man ud og river det andet korsbånd over. Men jeg glæder mig så meget til at være en del af det hold igen – det er fedt, siger han.

Og det kan man mærke, han mener.

For der er virkelig sket noget med Lyngby-holdet, siden Carit Falch tog over som træner. Holdet er blevet moderne, spiller offensiv fodbold og med godt presspil, og man er på vej mod at gøre det umulige, da man med lidt mere end en håndfuld runder igen i denne sæson har fået lidt kontakt med et par af de øvrige bundhold.

– Det er et sindssygt fedt hold at vende tilbage til. Vi spiller god fodbold, det kan alle se. Rigtig god fodbold. Det er noget, Carit er kommet ind med. Det er kulturen. Og vi har spillerne til at lave den slags, vi har et godt hold og en god bredde til at spille den fodbold, han gerne vil. Det er et friskt pust i forhold til efterårssæsonen, som ikke var fremragende i forhold til resultaterne. Noget er at spille flot fodbold, men man skal jo have resultaterne med. Og det har vi, siger Adam Sørensen.

Han har sat som målsætning at stå knivskarpt til den kommende sæson, som han naturligvis håber på er en Superliga-sæson, men han takker ikke nej, hvis Carit Falch tilbyder nogle minutter sidst i denne sæson. 

– Det vil være sindssygt fedt. Sidst, jeg spillede en kamp, var før corona, så det er jo alligevel også 15 måneder siden, jeg har spillet en kamp. Det er længe siden, når man er i den alder og har været vant til at spille ret meget. Det er sindssygt svært og det vil betyde meget at komme på banen. Jeg når ikke at spille en hel kamp. Det er min form ikke til, men de 15-20 minutter vil betyde sindssygt meget. Nu må vi se, hvad det ender med, siger han.

Adam Sørensen har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2022 – han kan også spille som venstre midtbane, hvis Carit Falch får brug for det.





TOPNYHED

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’


FCN-stjerne: Vi kan 100 procent vinde mesterskabet

Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret



Fredericia kan dufte Superligaen

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Kæmper for at komme af med Pione Sisto



TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

I dialog med Brøndby


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’



Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Brandvarme Makienok sænker OB

Så presset er din Superliga-klub

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Superliga-stjerne skal væk

FCM smider vitale point i Farum

Dansk drømmekamp i Norge

Flere overraskelser fra start til Superliga-brag

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’