SL-profil afviser krisesnak: I den grad stadig med

Det er et tætpakket kampprogram for holdene med europæiske klubkampe, men det gør ikke noget, mener en af Superligaens profiler.



Tipsbladet i Farum

Tirsdag middag forberedte FC Nordsjælland sig på pokalkampen mod Viborg i silende regnvejr i Farum.

Når spillerne går på banen i pokalkampen mod Viborg FF onsdag klokken 18, er der gået præcis 72 timer, siden man spillede en tempofyldt og medrivende Superliga-kamp på Brøndby Stadion.

På søndag møder FCN hjemme Vejle i Superligaen, torsdag i næste uge spiller man en vigtig Europa-kamp mod Spartak Trnava fra Slovakiet, og mindre end tre døgn efter det opgør venter udekampen i Herning mod FC Midtjylland.

Europa-kampene giver en ekstra belastning på FCN dette efterår og muligvis også til februar, hvor det tegner til, at sidste sæsons Superliga-toer spiller Conference League-knockoutkampe.

På internationalt plan kæmper spillernes organisation FIFPro med et tætpakket kampprogram for de spillets største stjerner, og sammenlignet med sidste sæson er der slet ikke samme forberedelsestid til kampene, som FCN's Superliga-hold ofte var vant til.

Men efter mange år uden gruppespil i FC Nordsjælland og en lang karriere i Superligaen har FC Nordsjællands Jeppe Tverskov ikke noget mod de mange kampe.

– Jeg synes, det er sjovt også alle de her kampe her. Kroppen er også ved at have vænnet sig lidt til det. Hvis vi går videre i pokalen, vil vi have fuld kalender i et halvt år, hvor vi ikke har en mulig kampdag uden en kamp, siger Jeppe Tverskov til Tipsbladet.

216186

– Nogle af de sportslige oplevelser, jeg havde håbet på ud over at spille i Superligaen, har jeg fået indfriet rimelig hurtigt her, kontra hvad jeg ikke gjorde i syv år i Odense. Jeg havde jo hele vejen på, at det ville komme. Det kom så rimelig hurtigt her, og det er jo bare godt.

Ro på
Mens de europæiske resultater har flasket sig, er det på det seneste gået mindre godt i Superligaen for FCN, der søndag tabte 1-2 i Brøndby.

Som Tipsbladet skrev om mandag, har FC Nordsjælland fået yderst beskedne syv point i de seneste syv spillerunder i Superligaen.

Det giver et efterslæb til den absolutte top før de sidste runder i ligaen, men Jeppe Tverskov synes ikke, det giver mening at tale om en krise i FC Nordsjælland.

– Vi er jo i den grad stadig med. Nu har vi lige et lille efterslæb i Superligaen, men hvis vi vinder i morgen, er vi i kvartfinalen i pokalen, og vinder vi næste torsdag over Spartak Trnava, ser det pludselig rigtig godt ud med en god mulighed for, at vi også spiller i Europa efter nytår. Så værre er det jo heller ikke. På en uge kan det hele komme til at se godt ud i forhold til det første halvår her, siger Jeppe Tverskov.

FC Nordsjælland har syv point op til FC København i tabellen og har også Brøndby IF, Silkeborg IF og FC Midtjylland foran sig i tabellen.

Jeppe Tverskov skiftede fra OB i sommer på fri transfer.

Den alsidige midtbane- og forsvarsspiller var inden da i Randers, Lyngby og B1903.





Slagtet af Ronaldo – nu reagerer Thomas Gravesen



KARAKTERER

Umuligt – Parken sendt i chok


Bizart selvmål: Den fejl laver vi ikke ved 0-0

Suzuki blæser derudad: Kræver mere af sig selv



Forbandelsen brudt: Magten er skiftet

Salah fortsætter sit show i ny City-nedtur

FCK rykker fra guldrival

Flyvende på Treo og adrenalin: Nu kører vi!

Irriteret AaB-boss: Vi er for søde 



KARAKTERER

Helt ufatteligt – han sælger sit hold


AGF’er ‘snydt’ af holdkammerat: Nej, nej, nej! 

Chokerer alle! Følger du med, Neestrup?

Sådan besejrede FCK FC Midtjylland i Parken

Derfor starter FC Midtjylland-stjerne ude mod FCK



MEDIE

Købt dyrt – nu er han færdig i FC Barcelona


Storklub lurer på FC Nordsjælland-spiller

Mange ændringer: Sådan starter FCK og FCM

AaB ydmyget: ‘Har italesat det hver eneste dag!’

FCN udnytter sønderjyders sløje defensiv

Mortensen når milepæl i AGF’s åbningsfest mod AaB


TIPSBLADET SPECIAL

Her er de 12 spillerbudgetter i 1. Division


I det her tempo bliver han solgt for 25 mio!

Sådan gik det, da Brøndby delte mod Vejle

FC København – FC Midtjylland

Bombe: Brøndby har 41-årig på mål mod Vejle



Sådan gik det, da AGF tævede AaB

Sådan gik det, da Nordsjælland slog Sønderjyske

– Det er nok mere i FCK-lejren, der er bekymringer

Her er opstillingerne til 14-kampene i Superligaen

Officielt: Nu får legenden chancen

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Stor FCM-profil klarmeldt til brag mod FCK

Siet fra til AGF’s kamptrup


TOPNYHED

Mikkel Damsgaard ustoppelig: ‘En magiker’


Brøndby-profil: ‘Han er et våben’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

FCM-chef reagerer på FCK-melding: Har en pointe

Brøndby-problemer: Målmand er skadet

Danskere kan blive holdkammerat med De Bruyne

AGF – AaB

Dansker kørt væk i ambulance

FCK-boss: Har kostet stort tocifret millionbeløb

Mikael Uhre bomber videre i USA

Dagens Spilforslag: Grus i målmaskiner i München

Barcelona slår bundhold

Var Superliga-profil – i dag bomber han som amatør

Superliga-veterans opråb: Godt med ældre spillere

Roser Brøndby-spiller: Jeg elsker hans intensitet

Disse Superliga-klubber er til salg

Nej, nej, nej! Dansker dropper i Chelsea-nedtur

Kæk Delaney: Neestrup kan gemmes i vasketøjskurv

Storroser Dorgu og sviner Højlund: Han er håbløs!

Jakob Michelsen ser FC Midtjylland-angriber an

Arsenal skuffede gevaldigt mod West Ham

‘Jeg vil bare blive verdens bedste målmand’

Kurs mod Europa-eventyr: Bo H. vandt igen!