SL-dommen: Det kan ende i tårer og 1. division

SERIE: FC Nordsjælland begyndte flot og gik så totalt i stå. Her er vores karakterbog og vurdering af FC Nordsjællands efterår.



Superliga-efteråret er spillet færdig, vi har inden længe fundet de fire hold til pokalsemifinalerne, og de danske klubbers europæiske skæbne er også ved at være beseglet.

Tipsbladet stiller skarpt på de 12 Superliga-klubbers efterårssæson.


Efterårets nøglepunkter
Superliga: 10. plads, 20-31 i målscore, 16 point
Ni point op til Top 6, seks point ned til nedrykning
Europa: Ingen kampe
Pokal: Tabte 1-4 til OB i ottendedelsfinalen
Efterårets overraskelse: At FCN for en gang skyld ikke havde afløserne klar, da man solgte suveræne Kamaldeen Sulemana.
Efterårets højdepunkt: Kom allerede i transfervinduet, hvor man fik utrolige 150 millioner kroner for Sulemana, der dermed blev ligaens dyreste nogensinde.
Efterårets nedtur: At spille som et nedrykkerhold siden sommer.
Bedste comeback: Ja dem har der ikke været mange af. Man fik point i Viborg efter at have været bagud.
Efterårets nye spiller: Forsvarsspilleren Adamo Nagalo fra U/19-holdet


Efteråret i tal
Topscorer i alle turneringer: Simon Adingra (6)
Afslutninger inden for rammen: 75 (8)
Afslutninger imod inden for rammen: 88 (10)
Boldbesiddelse: 53,2% (3)
Anvendte spillere i Superligaen: 23 (Delt-10)
Gennemsnitsalder: 21 år og 131 dage (1)

(Tallet i parentensen er placering i den kategori i Superligaen. Minus målstatikken er tallene kun for Superligaen)


Hvad siger tallene?
Det står ikke direkte her, men FC Nordsjællands tal var langt bedre i begyndelsen af sæsonen og er så styrtdykket i de tre efterårsmåneder. Det varsler ilde og siger noget om den betydning, Peter Vindahl havde – kun én sejr har FCN vundet siden salget af ham til AZ Alkmaar.

GettyImages-1235952232

Karakterbogen (0-6 bolde)

Resultater: 2
Det er absolut ikke første gang, FCN har ligget dårligt til efter første halvdel af sæsonen, men under et point per kamp er bekymrende.

Cheftræneren: 2
Han har før styret FCN i land, men i efteråret har Flemming Pedersen ikke formået at finde løsninger for et hold, der har haft tydelige problemer på målmandsposten og i angrebet.

Truppen: 3
Fornemmelsen er, at der stadig er alt for meget kvalitet og potentiale til at rykke ud, men de mangler nok et par folk til at komplimentere de unge gutter.

Efterårets transfers: 1
De fik ikke den rette keeper, den rette angriber eller den rette spiller til at hæve den unge trups bundniveau. I denne omgang fungerede transferstrategien ikke.

Transfermagt: 4
Hvis de vil, har FC Nordsjælland råd til at købe to-tre profiler. Det her er ikke en fattig klub uden muligheder, og alene af den grund bør det altså ikke blive aktuelt med en nedrykningskamp.

Sæsonen kort
Uha uha uha.
Det her er en decideret giftig situation for FC Nordsjælland.
16 point i 17 kampe er skidt, men det er faktisk mere måden end placeringen, der er problemet, for FCN har før kæmpet sig ud af et hul.

Nej det er spillet overalt på banen og resultaternes rækkefølge, der virkelig vækker bekymring.

I de tre efterårsmåneder er FC Nordsjælland det suverænt dårligste hold i Superligaen målt på pointhøst.

Spillere er dalet i niveau, og salget af Peter Vindahl til AZ Alkmaar har vist sig at være katastrofalt, fordi FCN slet ikke ramte den rigtige afløser i form af tysk-brasilianske Eduardo ”Dudu” Dos Santos, som er blevet bænket til fordel for 19-årige Emmanuel Ogura.

Det her kan ende i tårer og en tur i 1. division, hvis resultaterne fortsætter, og holdet er dykket så dybt, at der er reel grund til bekymring. Bare tænk, hvis ikke både Vejle og SønderjyskE havde klaret sig så håbløst, som de på alle måder gjorde i efteråret, så var FCN virkelig på spanden.

Vi tror stadig, at FCN løser situationen, nok også via en mere aktiv tilgang til januarmarkedet, end vi sædvanligvis ser.

Men holder man bare kursen og truppen, og der ikke sker forbedring, er det vel indlysende, at det vil gå galt, for tre point i de seneste 11 Superliga-kampe er på alle måder en advarselsindikator om, at GPS'en er ved at køre en i havnen, eller 1. division, om man vil.




STORT PORTRÆT

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt


TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent

Efter vanvidscomeback: ‘En fed fodboldkamp’



Højbjerg er den bedste til det

Manchester City afværger kæmpe fiasko

Vild med FC Midtjylland-køb: ‘En mester!’

Bekræfter bud fra FC Midtjylland

Himlen falder ned hvis FCK gentager fiaskoen



EKSKLUSIVT

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff


Ny kontrakt til Nicolaj Thomsen

Thomas Gravesen vil have tronskifte på landsholdet

Dybt frustreret over glippet Superliga-skifte

Budget: Har AGF råd til både transfers og stadion?



STORT INTERVIEW

Afslører: Flere klubber var ude efter Pione Sisto


Bekræfter han lige interessen fra FCK og Brøndby?

Glad AGF-anfører: Superpositivt transfervindue

Revser dansk forgænger

Superligaens mest ekstreme transfer-satsning

– Lad ham være i fred, og han bliver kun bedre


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Alle medier taler om det

Klar plan for AGF-stortalenter: Mere voksenfodbold

Superstjerne har besøgt FC København

Brøndby-spiller fortsat på klubjagt



Målmaskiner mødes i Madrid-derby

Sender sjov stikpille til dansk træner

Får ekstra transfer-millioner efter USA-køb

Forlænger Patrick Mortensen i AGF? Her er status

Schmeichels råd til Eriksen: Skift til denne klub!

CV vil ikke sammenligne: AGF er et godt sted

Brøndby-profil havde flere tilbud

Lyndebut! Dorgu starter for United


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Sammenligner dansk spids med verdensstjerne

Brøndby sejrer over skandinavisk tophold

Vildt! De kan presse AGF og Brøndby på transfers

Mareridtet fortsætter for dansk landsholdsbobler

Pione Sisto: ‘Forstår godt FCK har kigget på ham’

Dyster melding angående FCK-talent

Rejst hjem fra Brøndbys træningslejr

FCK tilføjer 17-årigt talent til Europa-trup

Surt show: Yussuf Poulsen skadet igen

Afsløring: Bertram Kvist skifter til Esbjerg

Op mod 5.000 til vild testkamp i Aarhus

FCN fortsætter med vanvittige sejre i testkampe

Jagter ny dansk klub efter udlandsophold

FC Midtjylland dropper angriber i Europa

Nu taler Ruben Amorim om Chido Obi

FCK-direktør: ‘Så lagde jeg bare røret på’

Thomas Gravesen frygter for Eriksens karriere

Bodø/Glimt-boss raser mod AaB: Er du dum?

Kan blive verdens bedst betalte landstræner

Vil købe dansk landsholdsspiller – men…

Slagter Tottenham: Jeg har aldrig set lignende!

Brandvarm dansker på måljagt i storkamp i Paris