Casper Valentin er kommet på Brøndby Stadion i længere tid, end han kan huske, men det seneste år til halvandet har hans påklædning set anderledes ud, end den plejede. Han bærer et orange tørklæde som et signal om hans skepsis mod hovedaktionærerne, Global Football Holdings. Både ude og hjemme.
”Det kan godt være, at resultaterne lige nu gør, at det er lidt sjovt, og folk glemmer, hvem der stadig ejer os. Og så synes jeg bare, det er en vigtig påmindelse om, at de er her på lånt tid. Det ved de jo også godt selv. De kommer jo ikke til at være her til tid og evighed. Og så længe de ikke viser, hvad det er, de vil, så synes jeg, at det er vigtigt at vise den anden vej, at man stadig er skeptisk,” begrunder han det orange halstørklæde.
KLIK HER OG LÆS EN SPORTSØKONOMS BEKYMRING OM BRØNDBY IF'S EJERSKAB
Global Football Holdings (GFH) overtog formelt aktiemajoriteten i Brøndbyernes I.F. Fodbold A/S for godt og vel et år siden, efter opkøbet blev meldt ud i efteråret 2022. Før det var Brøndby-tilhængeren Jan Bech Andersen ejer, og han sidder stadig på en mindre aktiepost og for bordenden til bestyrelsesmøderne. Men det er GFH, der bestemmer.
Det har delt klubbens fans, der for nogles vedkommende har boykottet enten kampene helt eller stemningsskabelsen, mens andre er mere åbne for amerikanerne – og så er der selvfølgelig alle dem på spektret derimellem.
Spillere køres rundt?
Casper Valentin hører altså til i den skeptiske ende. Han er imod, at Brøndby skal være en del af et multiklubejerskab, han er ikke imponeret over GFH’s meritter i deres andre klubber, og han ser ikke nogen klar plan fra ejergruppen.
”Det virker bare ikke rigtig som om, at de ved, hvad de gør. Min største frygt er vel egentlig, at jeg ikke har en klub, jeg kan give videre til mine børn og mine børnebørn. De har ikke rigtig tilført noget; de har tilført noget kapital i form af et lån, som kan konverteres til aktier. Men på et eller andet tidspunkt, når de finder ud af, at det ikke er så nemt at tjene penge i Brøndby, som de lige troede, så er de jo også væk. Og de har ikke haft succes nogen steder endnu. Så hvorfor skulle de have det her?”
”Jeg synes, der er rigtig meget varm luft, når de udtaler sig. Det bliver hurtigt rigtig amerikansk, hvis man kan sige det sådan, med en masse flotte ord, men uden handling bag,” siger han.
”Så går man med til at lave en aftale eller en hensigtserklæring, om man vil, og så går der 14 dage, og så går man mere eller mindre stik imod, hvad der egentlig står i den.”
Her fremhæver Valentin købet af Justin Che, som Brøndby hentede i juli 2023 og i august udlejede til ADO Den Haag, som også er en GFH-klub.
”Der synes jeg, det er svært at se, om vi er blevet brugt i en eller anden foranstaltning til at kunne lykkes med sådan en handel,” siger han.
Det er ikke, fordi Casper Valentin var ovenud lykkelig over Brøndbys ejerforhold, før Global Football Holdings kom ind i billedet. Han jublede ellers over Jan Bech Andersens overtagelse, men:
”Det var en med hjertet på rette sted. Det tror jeg nu egentlig stadig, at han har. Jeg tror bare, at hjertet fylder mere end hjernen, når det gælder fodbold.”
Fremtiden
Nu er Brøndbys hovedejere ikke længere en mangeårig fan, men amerikanske forretningsfolk. Om noget burde det betyde investering med hjernen og ikke med hjertet. Hvilket Casper Valentin også medgiver. Han bryder sig bare ikke om, at Brøndby IF skal være én i rækken af klubber.
”Jeg havde egentlig heller ikke noget imod et ejerskab, der kom ind med en klar strategi for, hvordan de ville forvalte vores klub. Jeg bryder mig bare ikke om, at vi skal være en del af et multi-club ownership. Og man ved ikke, hvor i fødekæden man er. Man ved ikke, hvad for en klub, der er førsteprioritet. Man ved ikke, hvor man står henne,” siger han.
Som man kan læse andetsteds på disse sider, købte den tidligere bestyrelsesformand Torben Røsler sig ind i klubben igen i efteråret, blandt andet fordi han manglede indblik i, hvilke planer GFH havde for Brøndby. Den opfattelse deler Casper Valentin, og det er en af årsagerne til hans skepsis.
”Jeg aner det ikke. Nu har jeg brugt rigtig meget tid ind over sommeren ude på træningsbanerne og så også, at de der var der engang i mellem. Men jeg har ikke noget begreb om, hvad det er, de vil med Brøndby,” som han siger.
Allerhelst så Casper Valentin gerne, at Brøndby IF ejede sig selv, eller at ejerskabet lignede Lyngby BK’s, hvor velhavende tilhængere og tidligere spillere er samlet i gruppen Friends of Lyngby. Men han anser det ikke som realistisk for Brøndby.
”Jeg tror bare, at det løb er kørt. Desværre. Men om et par år, når GFH ikke synes, det er sjovt længere, og de fandt ud af, at det ikke var så nemt at få hurtig succes, så kan det være, at vi bliver tvunget til at skulle starte forfra. Så er der måske en mulighed der.”
Ja, Casper Valentin tror og håber, at Global Football Holdings ejer hans klub på lånt tid. Det bærer han orange for at minde sig selv og ejerne om.

FCM snydt? Her er dommereksperts reaktion

Bukayo Saka med drømmecomeback

Ikke sket siden 2001: Pokalsensation i Tyskland

Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’

Lang pause: Her er status på Kasper Schmeichel

Fantastisk melding om Matt O’Riley

Legende i stort Højlund-forsvar

Vildt Mohamed Salah-skifte? ‘Jeg ville elske det’

– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk

Conrad Harders værdi er eksploderet

Brøndby-spiller: Kæmpeklub tilbød mig kontrakt

Dansk traditionsklub reddet fra konkurs

Voldsom kritik af FCK og Huescas: ‘Helt grotesk’

Klubboss bekræfter: Vi overvejer at hente Eriksen

Stjerne tror på dansker som en af verdens bedste

Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Rundens Hold i Superligaen – 23. runde

Han afløser Martin Vingaard i FCK

Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt

‘Kan blive et vanvittigt vigtigt køb for Brøndby’

Amorim afviser salg af Manchester United-stjerne

Eksploderet i Superligaen: ‘Helt unik’

Frygteligt nyt for Pep Guardiola

Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Jubel i FCK: ‘Alle elsker ham’

Højt odds på brandvarm PSG-spiller

Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

– Man ser, at FCK mangler en nier

Krise i City: Haaland sendes til specialist

Bekræfter Tipsbladets afsløring

Patrick Mortensen hylder Superliga-rival

Kæmpe sejr: FC København haler ind på FCM

Han er for vild: Pengene vælter snart ind i FCK!

Værsågod, Liverpool: Han koster 400 millioner

Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Derfor straffer FCK ikke Huescas

Skriger glæden ud!

FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1

Nørgaards plan: Her vil jeg tilbage til Brøndby

Opstillinger: Neestrup ryster posen mod Randers

Afsløring: Viborg-scoop – køber Njoh til spotpris

Dansk dommer er udtaget til kvindernes fodbold-EM

Målmand hylder Schmeichel: Kritikken er uretfærdig

OB-stjerne ramt af hjerteproblemer

Rystet ekspert: ‘Alarmklokkerne må bimle og bamle’

Nu taler han om Rashford

Nu er German Onugkha historisk

Han fortjente fri bar i gaden

Afsløring: Vingaard-stop i FCK – skal til Hillerød

FC København – Randers

Horsens styrtbløder: Præsenterer kæmpe underskud

– Vi vandt kampen på grund af ham!

Kæmpe Bo Henriksen-hyldest: Det er pissesjovt