Skandalederby ærgrer FCM og AGF: Kan være farligt

I både FC Midtjylland- og AGF-lejren var der stor ærgrelse over, at dagens københavnske derby endte med at være en ekstremt dårlig reklame for dansk fodbold efter voldsomme uroligheder.



HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjylland og AGF søndag eftermiddag og aften mødtes til et vaskeægte topbrag med førstepladsen i Superligaen på højkant, var det med venlige bemærkninger til hinanden ude foran stadion.

De lokale hjalp gæstende tilskuere til, hvordan man lige fandt over i AGF's udebaneafsnit, og der var krammere og håndslag mellem spillerne før og efter kampen trods en hårdt kæmpet kamp med et hav af dueller, høj puls og kort.

Den oplevelse stod i skærende kontrast til de skandaløse scener til dagens derby i Brøndby, hvor der i formiddag var kast med romerlys især udført af hætteklæde personer, mens der lørdag aften var voldsomme slagsmål i Glostrup og omkring et lokalt værtshus, der blev raseret.

Både justitsminister Peter Hummelgaard og kulturminister Jakob Engel-Schmidt har taget meget skarp afstand til weekendens voldsomme sammenstød, der følger efter udmeldinger fra netop Hummelgaard, der har advaret om omfattende sanktioner og indgreb, herunder brug af ansigtsgenkendelse.

Trænere og spillere i FC Midtjylland og AGF kan selvsagt ikke gøre det mindste smule ved, hvad der sker i grupperinger omkring Brøndby IF og FC København.

Men på Superligaens og dansk fodbolds vegne vakte begivenhederne omkring derbyet stor ærgrelse og var også i den grad et samtaleemne i dag til topopgøret i Herning, både blandt tilskuerne og de to klubbers spillere og ledere, selv om kampen ellers i sig selv var interessant nok med en førsteplads på højkant.

– Vi er alle sammen interesserede i, at der kommer tilskuere på lægterne. Men vi er også alle sammen interesserede i, at det skal være sikkert at komme på stadion. Og jeg er sikker på, alle arbejder for at gøre det til en god oplevelse både i stemning og i forhold til sikkerheden. Jeg håber bare på, at der er god stemning, når vi møder Brøndby, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

280623

Slagsmål, romerlys-kast og ballade i forbindelse med københavner-derbyet vakte absolut ingen begejstring hos Jyllands to højst placerede Superliga-klubber, der søndag aften duellerede om førstepladsen i Superligaen. Foto: Alamy

FC Midtjylland møder i den kommende uge Brøndby IF to gange, først i Brøndby i pokalen på torsdag og derefter i Herning klokken 14 på søndag i en for Brøndby vital Superliga-kamp.

Mads Bech Sørensen er overbevist om, alle spillere har samme ønske til, at en tur på stadion er god for alle.

– Jeg tror, alle spillerne er enige om, at vi vil have god stemning på lægterne. Og at vi gerne vil have, at folk nyder at komme til stadion, siger Mads Bech Sørensen.

Gæsternes målmand Jesper Hansen så på tv det, der udspillede sig omkring derbyet, der blev spillet seks timer før kampen i Herning.

Og den erfarne målmand var alt andet end glad for det, der skete.

– Jeg så det godt tidligere. Det er jo ikke gode scener. Det tager man forhåbentlig afstand fra. Det skaber ikke god stemning for familier, der skal på stadion, og det er noget, der skal kigges på. I værste tilfælde kan det jo ende med, der ikke kommer fans til kampene.

– Jeg ved, der bliver kigget på det her fra politisk side. Det går ud over en masse mennesker, og det kan også være farligt. Så det er noget, der forhåbentlig bliver stoppet, siger Jesper Hansen.

FC Midtjylland vandt søndagens kamp i Herning 2-0 på scoringer af Kevin Mbabu og Franculino og er dermed alene på førstepladsen, to point foran FC København, mens man nu er fire point foran AGF på tredjepladsen.





‘En stor figur’ forlader Superliga-klub



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr



– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark



Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby