Silkeborg IF har haft et resultatmæssigt skuffende forår, men midtjyderne er nu sikret mod nedrykning.
Det står klart efter 1-0 over hos Horsens fredag aften, hvilket samtidigt betyder, at Horsens er i akut nedrykningsfare inden sine sidste to kampe.
Andreas Oggesen blev matchvinder i overtiden, efter en intens kamp med mange hårde dueller, men uden særligt mange chancer. Silkeborg fik to scoringer annulleret for offside inden forløsningen efter 93 minutter.
Nedrykningsduellen er dermed alene et spørgsmål om, hvilke to hold af AaB, Ac Horsens og Lyngby, der rykker ned. De har henholdsvis 27, 27 og 24 point i tabellen – AaB og Lyngby med tre kampe tilbage.
Det lignede ellers længe, at Horsens ville få et point fredag. I de første 42 minutter manglede der både kvalitet, offensive idéer og afslutninger på begge mandskaber, og det gav en noget låst affære.
Kort før pausen kom der alligevel lidt dramatik. En fremlægning fik lov at passere til Tonni Adamsen, som i helt fri position brugte for lang tid til at få afsluttet, hvorfor stopper James Gomez heroisk fik tacklet Silkeborg-topscoreren.
Bolden hoppede videre til Stefan Thordarson, der sparkede bolden i mål, men dog holdt sin jubel på et begrænset niveau.
Islændingen fornemmede muligvis, hvad der var på vej. Efter længere overvejelser i VAR-rummet blev træfferen således annulleret for en meget snæver offside.
Horsens-træner Jens Berthel Askou havde som ofte tidligere smidt den store stopper Magnus Jensen frem i angrebet, og det betød mange bolde i feltet til ham, men det var ikke med samme succes som tidligere.
Opgøret åbnede dog klart op efter pausen, hvor Horsens havde den første store chance, inden Silkeborg også bød ind og efter 77 minutter igen fik bolden i nettet.
Indskiftede Lasse Vigen headede på overliggeren, og efter lidt tilfældigheder headede Pelle Mattsson bolden i kassen. Men igen blev scoringen annulleret for offside, og igen så det ud til at være den korrekte kendelse.
Magnus Jensen testede fem minutter før tid Nicolai Larsen i Silkeborg-buret efter et skarpt indlæg, inden det i overtiden gik galt for hjemmeholdet.
Oggesen sparkede bolden i kassen efter et hjørnespark, som værterne ikke fik clearet.
/ritzau/

Her er fem bud på en ny AaB-træner

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FCM-nedtur: Simsir er skadet

Formstærk duel uden vinder i Spanien

Van der Vaart dybt imponeret over danskerklub

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Så presset er din Superliga-klub

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

I dialog med Brøndby

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’
Kære FC København: Hvad venter I på?

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Brandvarme Makienok sænker OB

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Lyngby Boldklub

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!