Et saudiarabisk anført konsortium har fuldendt overtagelsen af den engelske fodboldklub Newcastle.
Det bekræfter Premier League torsdag aften.
Køberne er blandt andet den saudiarabiske investeringsfond Public Investment Fund (PIF), der kontrolleres af den saudiarabiske kronprins Mohammad bin Salman.
Investeringsgruppen, som PIF er en del af, fremførte tilbage i april et bud på knap 2,7 milliarder kroner for at købe klubben af den nu tidligere Newcastle-ejer Mike Ashleys hænder.
Men aftalen kollapsede efterfølgende. Det skete på grund af anklager om ulovlig streaming af fodboldkampe i Saudi-Arabien.
Det problem blev løst onsdag, da Saudi-Arabien ophævede sit forbud mod rettighedshaveren beIN Sports, der er baseret i Qatar.
Menneskerettighedsorganisationen Amnesty International har tidligere advaret Premier League mod at godkende salget af Newcastle til den saudiarabiske investeringsfond.
Organisationen mener, at ligaen er i "fare for at lade sig bruge af folk, som vil udnytte ligaens glamour og prestige til at overskygge handlinger, som er dybt umoralske, i strid med folkeretten og på kant med Premier Leagues og hele fodboldsamfundets værdier", lød det tidligere.
Men tilsyneladende er Newcastles fans glade for handlen.
Billeder på Twitter viser, hvordan fans af Newcastle fejrer handlen foran St. James' Park, hvor Premier League-klubben spiller sine hjemmekampe.
Det skyldes først og fremmest, at Mike Ashley ikke har været en populær skikkelse, siden han i 2007 overtog klubben.
Under Ashleys ledelse har den sportslige succes da heller ikke været prangende.
Newcastle har gennem en årrække befundet sig i midten eller i den dårlige halvdel af Premier League.
I 2016 tog klubben turen ned i den næstbedste række for anden gang efter årtusindskiftet. Men allerede sæsonen efter rykkede Newcastle op i den bedste engelske række.
En meningsmåling foretaget af Newcastle United Supporters Trust viste ifølge Reuters, at 93,8 procent af fansene støttede handlen.
Newcastle vandt sit seneste mesterskab i 1927, mens den seneste FA Cup-titel kom i hus i 1955. Målet er at skaffe metal af nyere dato til klubben, understreger Amanda Staveley, der er chef for PCP Capital Partners, som er en del af investeringsgruppen.
– Vores mål er det samme som fansenes – at skabe et hold, der har kontinuerlig succes, regelmæssigt kæmper med om store trofæer og skaber stolthed over hele kloden, siger hun til Newcastles hjemmeside.
Premier League skriver på sin hjemmeside, at ligaen har fået "juridisk bindende garanti for, at den saudiarabiske stat ikke kontrollerer Newcastle".
/ritzau/

Så presset er din Superliga-klub

Manchester City slider sig til sejr

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!
Kære FC København: Hvad venter I på?

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea