Sammenlignes med Zidan og Sisto: Betyder meget

Fra at være nærmest droppet af FC Midtjylland er Aral Simsir nu en af klubbens store profiler. I et interview med Tipsbladet fortæller forwarden om sin udvikling i klubben.



Hvis man for halvandet år siden skulle have gættet på, hvem der ville være blandt FC Midtjyllands vigtigste spillere til sæsonen 2023/24, havde det nok kun været Aral Simsir selv og hans familie og venner, der havde skudt på den unge forward.

Men efter lejeaftaler hos FK Jerv og Lillestrøm i Norge vendte Simsir tilbage og spillede sig på holdet under både Albert Capellas og dennes efterfølger Thomas Thomasberg, og nu er Simsir en så stor Superliga-profil, at forwarden sammenlignes med nogle af de stærkeste navne i klubhistorien.

– At blive sammenlignet med spillere som ham [Zidan], det betyder så meget. Det giver mere blod på tanden. Det er jo en voldsom karriere, han har haft. Da jeg blev rykket op, blev jeg også sammenlignet med Sisto. Og med Evander. De var begge to enormt gode. At blive sammenlignet med sådan nogle spillere, det betyder virkelig meget, da især når jeg har været i klubben, siden jeg var 15 år, siger Aral Simsir til Tipsbladet.

Den seneste måned til halvanden har spillet ikke helt mindet om det, vi så fra Evander og Pione Sisto i deres bedste perioder, og den modgang satser Aral Simsir på snart at have arbejdet sig ud af og have lært af, næste gang driblingerne og afslutningerne ikke sidder i skabet i et par kampe i træk.

215535

– Da jeg kom tilbage fra Norge og spillede fra start, og i begyndelsen af denne sæson, hvor det gik godt. Jamen det troede jeg jo, at jeg var usårlig. Så kommer en periode, hvor tingene ikke går ens vej, og så har man måske ubevidst fået en lille smule storhedsvanvid. Så er det hårdt.

– Næste gang, sådan en periode kommer, ved jeg, hvad der kommer til at ske, og får nemmere ved at håndtere det. Der er det vigtigt at bevare jordforbindelsen. Det er også et godt råd til de unge spillere, der er på vej her i klubben. Når det begynder at gå godt, er det en god idé at tage det roligt, siger Aral Simsir, der har brugt de ældre holdkammerater til at vende op- og nedturene, både dem her i 2023 og i den svære overgang til at være seniorspiller i tidligere sæsoner, siger Aral Simsir.

Læs hele interviewet med Aral Simsir i dagens udgave af Tipsbladet, som du køber sammen med den trykte udgave af Ekstra Bladet.





Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske



Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM



Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken