– Så ville jeg aldrig kunne være stolt af mig selv

Isak Bergmann Johannesson forsøger hver eneste dag at være den bedst mulige holdkammerat, og det, mener han, er ekstra vigtigt at være i tider med modgang.



Succes og fiasko er på mange måder essensen af fodbold, men som spiller defineres man af den måde, man opfører sig på i tiden mellem de to yderpoler.

Det mener FC København-spilleren Isak Bergmann Johannesson, hvis tålmodighed er blevet sat alvorligt på prøve i denne sæson, hvor islændingen ikke har fået ret meget spilletid. I sådanne perioder vil mange fodboldspillere blive frustrerede og måske lade det gå ud over omgivelserne.

Men det er lige præcis sådan en spiller, Isak Bergmann Johannesson ikke vil være.

– At være en god holdkammerat er det vigtigste for mig. Det er faktisk det, jeg har været allermest stolt over i den her periode. Jeg har været en god holdkammerat, og det, synes jeg, alle bør være, også når de ikke spiller. Jeg ville aldrig kunne være stolt af mig selv, hvis jeg ikke opførte mig ordentligt i svære perioder. Det betyder meget for mig at være en god fyr, siger Johannesson til Tipsbladet.

Søndag i Parken var islændingen ikke bare en god fyr, men også en god spiller for FC København i den vilde 4-3-sejr over AGF. Den 20-årige midtbanekreatør gjorde det fremragende og noterede sig blandt andet for en assist. 

Det var Isak Bergmann Johannessons første kamp fra start i Superligaen i 2023.

– Det var utrolig dejligt at spille på min foretrukne position som 8'er. Det er på den position, at jeg kan vise mine kvaliteter bedst muligt. Jeg har spillet en del på kanten, men jeg er altså ikke kantspiller. Min styrke er at lave afleveringer frem i banen, og det kan jeg bedst på midtbanen. Det var en sindssyg kamp mod vores rivaler fra AGF, så jeg havde en fantastisk følelse efter kampen.

– Jeg har fokus på, at det er i svære perioder, at man lærer mest. Det betyder selvfølgelig ikke, at jeg ikke helst vil spille alle kampe, men det er, som det er, og så må jeg vise, at jeg er mentalt stærk, siger Isak Bergmann Johannesson.

Nu håber han, at sæsonens sidste to kampe også byder på spilletid, og at han og holdkammeraterne efter sidste spillerunde kan løfte pokalen i Parken.

– Jeg nyder at stå i de her situationer. Det er sådan noget, der gør det unikt at være fodboldspiller, og det er noget, man aldrig glemmer. Jeg tror, der bliver spænding til sidste sekund, men vi skal holde FC Nordsjælland bag os og vinde endnu et mesterskab, fastslår Bergmann Johannesson.

Den islandske midtbanespiller har været på banen i 21 Superliga-kampe i denne sæson, men har blot spillet otte gange fra start. Han har kontrakt med FC København frem til sommeren 2026. 





Thomas Frank hylder ustoppelig duo



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’



Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen



Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup