Der må være dollartegn i øjnene i Brøndby.
Yuito Suzuki har leveret over al forventning i denne sæson, og derfor er der selvfølgelig større klubber, der lurer på japaneren.
I Brøndby er det dog ikke planen, at Suzuki skal nogen steder til sommer, og Carsten V. Jensen forventer at få en aldeles god pris for ham, når han så skal afsted.
– Det skulle gerne være sådan, at man er i Brøndby i en længere periode, før man skal videre, men vi er herre over det 100 procent, men målet er, at han skal spille for Brøndby i næste sæson også.
– Det er markedet, der bestemmer det (Suzukis pris, red.), men vi har set priser på Superliga-spillere blandt andet fra FC Nordsjælland, der har ramt et højt niveau. Jeg kan ikke se, hvorfor han ikke skulle kunne ramme det samme, sagde Carsten V. Jensen til Discovery+ inden søndagens kamp mod FC Nordsjælland.
Discovery+-ekspert Mikkel Bischoff tror dog ikke på, at Brøndby kan ramme samme niveau som FC Nordsjælland, når det kommer som salg af spillere. Det siger han i Discovery+-programmet Superliga+.
– Jeg tror ikke, de kommer til at sælge ham for over 100 millioner. Jeg tror ikke, de kommer til at ramme de samme summer som FC Nordsjælland, der har en historik, hvor deres unge spillere bliver solgt for over 100 millioner. Nordsjællands spillere er som regel under 20 år, og Suzuki er snart 23 år. Historikken taler også imod det, for Brøndby har ikke været lige så dygtige til sælge, siger Mikkel Bischoff.
Suzuki har underskrevet en kontrakt til sommeren 2027, men for Mikkel Bischoff er det ikke usandsynligt, at Brøndby er nødt til at sælge ham allerede til sommer.
– Hvis han fortsætter på den her måde, han leverer på i øjeblikket, så skal de skyde ham af i Brøndby, og så bliver det til sommer.
– Jeg tænker ikke, det var det, der var planen. Jeg tænker, han skulle bruge et år på at vende sig til den danske liga, så han stille roligt kunne spille sig ind på holdet og så blive afgørende til næste sæson.
– Men jeg tror godt, man kan bytte om på tingene, for Kvistgaarden er skadet i øjeblikket, så det var nok ham og Vallys, der skulle være skudt afsted til sommer ifølge planen, men det tror jeg ikke kommer til at ske med dem begge to. Men der kunne Suzuki sagtens overhale inden om, og så er der ham, der bliver skudt afsted, og så må Kvistgaarden måske blive en halv eller hel sæson mere, siger Mikkel Bischoff.
Suzuki har scoret otte Superliga-mål for Brøndby i denne sæson.

Mangeårig Superliga-profil til prøvetræning på TV2

Målfarligt talent skriver kontrakt med Brøndby

Serginhos arvtager? – Været fantastisk for os

Målbonanza i Nordnorge

PSG overvinder forskrækkelse mod Aston Villa

Sprudlende Barcelona ydmyger Dortmund

Succes i FCM-samarbejdsklub: ‘Lærte mig meget’

Vallys’ forvandling: En genistreg, eller?

Denne offensivstjerne bør være på FCK’s liste

Nu taler han om Kasper Dolberg-transfer

14 har udløb i SL-klub: Så dropper jeg alkohol!

Jan Mølby: Jeg er virkelig imponeret

Historisk dansker: Det var næsten en forbandelse

Tidl. Superliga-spiller får hug som TV-ekspert

Kæmpe stikpille: Jeg har løftet trofæer

Storklub forsøgte at købe Superliga-stjerne

Afsløring: Sune Jensen stopper i FC Nordsjælland

Modstander med kæmpe sviner af André Onana

Dansker er endelig klar efter skrækskade

Uwe Rösler roser Brøndby-spiller

NFL-superstjerne skylder dansker kæmpe tak

Kritiserer Højlund: ‘Han har en lidt lad attitude’

Eksperter sætter kombineret FCK- og BIF-opstilling

Av, av: FCM kan sætte negativ klubrekord

Paul Scholes opsøgt af rasende Man Utd-spiller

Brøndby tildeles ny pyro-bøde

Køb denne Superliga-stjerne, Brøndby!

Tidligere FCM-profil vender tilbage til Brentford

Wow! Sket for første gang i historien

Real Madrid slagtes – meldinger om intern uro

Mangler FCM lederskab? ‘Tanken har været der’

Laudrup: Enden af en æra

FCK floppede: Der var for meget negativ energi

PSG og Aston Villa i CL-målfest

– For at være ærlig er jeg lidt målløs

Champions League-chok: Arsenal smadrer Real Madrid

Inter kupper Bayern München med sent sejrsmål

‘Det er afgørende for Brøndby, at han er god’

Cristiano Ronaldo i sorg: ‘Tak for alt’

Noget helt særligt – supertalent imponerer i AGF

Uskarpe FCM-esser i fokus: Bliver så sort-hvidt

FCK’s karantæne-gyser ventes afgjort til maj

Michael Laudrup slår fast: Det må man aldrig!

Dansk klub stolt – 17-årig prøvetræner i udlandet

Kommende FCK’er tjekker ind på mytisk gymnasium

Politichef med klar opfordring inden derby

Vandt alt med Barca – nu arbejder han i Intersport

Helt vildt: Tidl. Superliga-spiller på alles læber

Manchester City lurer på brandvarm PL-stjerne

Nervøs cheftræner: Bange for dansker bliver solgt

– Alt andet vil være en skuffelse

Får kritik af sin træner: ‘Han har været klodset’

Neestrup-ros fra uventet kant: ‘Overlegent’

Kæmper med skader – men troen er urokkelig

Thomasberg drøftede flere spillere med Riemer