Roser Jesper Sørensen: Sætter pris på ærligheden

AGF-cheftræner Uwe Rösler kvitterer for Jesper Sørensens erkendelse af, at Felix Beijmo ikke skulle have været udvist efter slutfløjtet i mandagens kamp.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var måske ikke den bedst spillede kamp i Superliga-historien, men et uventet rødt kort til Jesper Sørensen efter slutfløjtet satte fut i tingene.

Og endnu mere hektisk viste det sig at være i minutterne efter, hvor det kom frem, at Felix Beijmo fra AGF også havde fået et gult kort i situationen, som sammen med det gule kort fra selve kampen dermed giver svenskeren karantæne i næste spillerundes svære kamp mod FC Midtjylland.

Jesper Sørensen erkendte uden for omklædningsrummene på det ombygningsramte stadion i Århus efterfølgende til den skrevne presse, at det dels var en dum fejltagelse af ham, dels at Beijmo ikke havde fortjent det kort, dommer Morten Krogh gav efter, at Jesper Sørensen havde haft fat i Beijmos trøje.

AGF-træner Uwe Rösler var ikke tæt på situationen, men han satte pris på meldingen fra Jesper Sørensen.

– Det er meget fair. Jeg synes, det er en god gestus fra ham. Jeg sætter virkelig pris på ærligheden. Og jeg håber, dommeren hører det, siger Uwe Rösler.

Felix Beijmo fortalte efter kampen, at han havde fået talt situationen igennem med Jesper Sørensen, og at den for Beijmos vedkommende er parkeret i forhold til Brøndby-træneren, som Beijmo roste.

Uwe Rösler håber nu, Felix Beijmo slipper for karantæne.

– Jeg så ikke situationen. Vi har haft god kommunikation med dommerne og med Jesper. Og jeg håber, retfærdigheden sker fyldest. Mere kan jeg ikke rigtig sige, for jeg så ikke situationen, siger AGF-cheftræneren.

AGF er nu treer i Superligaen et point efter FC København og FC Midtjylland, og århusianerne skal altså på søndag til Herning for at møde FCM.

Og i det store billede var Uwe Rösler overordentlig tilfreds med det, han så fra mandskabet.

– Vi spillede en rigtig, rigtig god Superliga-kamp i første halvleg. Det var en god reklame for Superligaen. I anden halvleg var jeg ikke så glad, for vi blev ikke ved med at spille os ud af presset, som vi havde gjort i første halvleg.

– Vi begyndte at spille på resultat for tidligt. Vi gav den måske også for meget gas i første halvleg med vores pres og ubønhørlige arbejdsindsats. Mod Brøndby kan man ikke tillade sig, at de får bolden så meget. Så der var perioder, hvor vi havde lidt held med os. Vi havde tillid til strukturen og det faktum, at mange af vores spillere har spillet sammen i over to år og ved præcis, hvad de skal gøre i disse situationer, siger Uwe Rösler.

AGF vandt også sæsonens første kamp mod Brøndby.

Århusianerne har ved siden af Superligaen også muligheden for at spille sig videre i pokalen til november ude mod Skive.





‘Daniel Agger forsøgte at hente mig til Danmark’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud


Han kan blive Forårets Profil i Superligaen

Tidligere Brøndby-spiller bliver helten i CL



I svime over Elyounoussi

TransferLIVE: Done deal – Kevin Tshiembe er solgt

Fyret Vejle-træner går ikke sulten i seng

Ung dansker scorer kontrakt med Serie A-klub

Har du bidt mærke i det? Han afslutter konstant!



TIPSBLADET SPECIAL

Alt om FCK: Er problemet løst med Diant Ramaj?


Patrick Pentz: ‘Jeg hader det virkelig’

FC København-modstander i knæ

Jan Mølby om Lindstrøm: Tror desværre det sker

Youth League: Kæmpe FCM-skuffelse mod Man City



TRANSFER

‘De skal håbe på, at der går Lindstrøm i Bischoff’


FC Midtjylland – Real Sociedad

Intenst forløb: Andre investorer bød på Vejle

Blev rygtet til FCK og BIF: Bekræfter andre tilbud

Større VB-transferbudget i spil – Er en prioritet

Fraværende til Brøndby-træning

Frederik Birk kommenterer Clement Bischoff-sag


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Syv FCK-spillere skadet til Europa-kamp

– Det er endnu et stort skridt

Revser Real Madrid: Det er en katastrofe!



Patrick Mortensen har fremtiden på plads

Evander i rekordskifte

Afviste Superliga-skifte

Transfer-scoop af dansk klub: Rødglødende indbakke

FC Midtjylland-stortalenter dominerer vild liste

Chokeret Laudrup: Jeg forstår det simpelthen ikke

Afsløring: Brøndby sælger Kevin Tshiembe

Atalanta-bomber i overdådigt målhumør


" Det mener Tipsbladet

Zolotko-exit årets bedste nyhed for dansk fodbold


Transfer: Det var den klart største overraskelse

VB-jubel: I kan kalde os nok så meget et galehus

Zolotko: Derfor sælger jeg Vejle Boldklub

Her er Vejles nye sportsdirektør

Vejle solgt: Her er de nye investorer

Vejle Boldklub solgt til lokale investorer

Sportsdirektør fyret: Kom som et chok for dansker

Alt om Viborg FF: Åh nej, hober skaderne sig op?

Kære FC København – håb er ikke en strategi!

Dansk træner afslører: Lander nyt job i storklub

Afsløring: Storklub bød på Onugkha

Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland

Stortalent skriver under med Brøndby

Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil

Hvorfor, Viborg? ‘Det vidner om stædighed’

Spår kæmpe FC København-nedtur

Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner

Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Er det nu eller aldrig for ham i AGF?  

Dommer træder op på helt ny hylde i FCK-kamp

Hård dom over Man Utd-stjerne: ‘Ser fortabt ud’

Dropper danske stjerner