Rezan Corlu: Jeg savnede ærlighed i Brøndby

Rezan Corlu savede mere ærlighed og klarhed fra Brøndbys trænerteam. Han er skuffet over sit andet ophold i barndomsklubben.



Tingene går ikke altid, som man håber. Det kan Rezan Corlu skrive under på.

For godt et år siden vendte offensivspilleren tilbage til Brøndby IF efter et meget succesfuldt lejeophold i Lyngby Boldklub, hvor han var én af de bedste offensivspillere i Superligaen. Vejen til et endeligt gennembrud i barndomsklubben var banet.

Men fodboldens veje er uransagelige, og Rezan Corlu fik aldrig andet end en statistrolle på det danske mesterhold. På sidstedagen af transfervinduet valgte de to parter at kappe båndene, og Corlu er nu tilbage i Lyngby, hvor han har underskrevet en treårig aftale. 

Han nåede blot at starte inde i to Superliga-kampe for Brøndby.

– Det blev overhovedet ikke, som jeg havde forventet. Jeg regnede med, at jeg ville få en meget større rolle i Brøndby – især efter min sidste sæson i Lyngby, hvor jeg var én af profilerne i Superligaen. Der blev også sendt nogle signaler fra Brøndby, som gør, at jeg er lidt skuffet over mit ophold, siger Rezan Corlu til tipsbladet.dk.

Offensivspilleren savnede en tydeligere kommunikation fra trænerteamet i forhold til hans rolle på holdet.

– Der er helt sikkert noget, jeg kunne have gjort anderledes og bedre, men jeg savnede noget mere ærlighed og klarhed fra Brøndbys side. Det var nogle underlige signaler, som jeg fik fra klubben, og jeg skal ærligt sige, at det skuffede mig.

– Jeg fik to startpladser, og så fik jeg en masse indhop på 10-20 minutter. Jeg ved ikke, hvor meget det kan kaldes at få chancen. Jeg kunne godt have savnet noget mere ærlighed fra trænerteamet om min situation, siger Rezan Corlu. 

Han fastslår, at han ikke ønsker at komme nærmere ind på, hvad det konkret indebærer, at han savnede ærlighed og klarhed, og hvad han gerne havde set var blevet håndteret anderledes af trænerteamet. 

– Jeg gider egentlig ikke tale så meget mere om det. Jeg er videre nu og glæder mig til at spille for Lyngby.

Brøndby IF er Rezan Corlus barndomsklub, og han har aldrig lagt skjul på, at det var en stor drøm for ham at slå igennem på den københavnske Vestegn, hvor han debuterede allerede som 17-årig. Efter to forsøg må han erkende, at det ikke lykkedes.

– Det er selvfølgelig ærgerligt. Jeg havde naturligvis håbet at slå igennem i Brøndby – især her anden gang. Sådan gik det ikke, og sådan er fodbold. Værre er det heller ikke, og nu skal jeg bare vise mig frem i Lyngby, og det glæder jeg mig til.

Er dit forhold til Brøndby forandret?

– Nej, det vil jeg ikke sige, at det er, og jeg ønsker dem kun alt det bedste fremover, fastslår Rezan Corlu.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Brøndby IF og foreholdt dem Rezan Corlus udtalelser. Klubben oplyser, at man ikke har nogen kommentarer. 





Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF



Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig



Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?