Alexander Schjelderup er taget tilbage til Benfica, Ibrahim Osman er blevet solgt til Brighton og nu har FC Nordsjælland så solgt Conrad Harder til Sporting CP her på transfervinduets sidste dag.
Det er nogle store profiler, som Farum-klubben har sagt farvel til denne sommer, men Alexander Riget mener ikke, at profilernes afgange er ensbetydende med, at det rent sportsligt kan blive en mellemsæson for FC Nordsjælland. Sådan lød det fra FCN-sportschefen, da han her til aften var gæst i Tipsbladets Transfer TV.
– Fra vores side synes jeg egentlig, at vi er meget godt rustet. Jeg synes, at vi har et godt miks af unge spillere og rutinerede kræfter. Vi har Andreas Hansen, Kian Hansen, Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen og vi har hentet Peter Ankersen og Mark Brink.
– Så jeg synes egentlig, at vi har et ret godt fundament i vores fodboldhold, kombineret med nogle unge spillere. Så er det selvfølgelig også vigtigt at huske, at vi ikke laver sådan et salg, som vi har gjort i dag med Conrad Harder, hvis han ikke spiller, lød det fra Alexander Riget.
Da vi for et par uger siden forlængede med Conrad, der sad vi ikke og tænkte: ‘Nu sælger vi dig om 14 dage’. Det var ikke sådan en gentleman-aftale, vi lavede med Conrad og hans bagland dér. Så det er jo gået hurtigt.
Alexander RigetSportschef, FC Nordsjælland
FC Nordsjælland har her til aften bekræftet indkøbet af Silkeborg-profilen Mark Brink, og det er en forstærkning, som Alexander Riget virkelig glæder sig over.
– Det har været et stort ønske. Det er en spiller, som vi synes er rigtig, rigtig dygtig. Han har været en stor profil i Superligaen igennem de seneste år, og vi vurderer, at han passer rigtig godt ind i den måde, vi spiller på. Det har været et stort ønske, så vi er meget tilfredse med, at det er lykkedes, lød det fra FC Nordsjælland-chefen.
Her til aften er Conrad Harder blevet officielt præsenteret i Sporting CP i en rekordhandel, der ifølge Tipsbladets oplysninger sender op imod 176,5 millioner kroner til FC Nordsjælland. Og Harders afgang i dette vindue er til en vis grad kommet bag på Alexander Riget og kompagni.
– Jeg ved ikke med beløbet, men jeg vil i hvert fald sige, at da vi for et par uger siden forlængede med Conrad, der sad vi ikke og tænkte: ‘Nu sælger vi dig om 14 dage’. Det var ikke sådan en gentleman-aftale, vi lavede med Conrad og hans bagland dér. Så det er jo gået hurtigt.
– Vi synes jo, at han har præsteret godt i et stykke tid, også i foråret, hvor der selvfølgelig også var stor konkurrence, mens han også er startet godt i den her sæson. Men det beløb, vi har fået for ham, det er vi ekstremt godt tilfredse med, og som vi har forstået det, er det jo en rekordtransfer for en dansk spiller ud af Superligaen. Det er vi selvfølgelig rigtig stolte af, lød det afslutningsvist fra Alexander Riget.
I afspilleren over artiklen kan du frem til midnat se Tipsbladets Transfer TV.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

Så presset er din Superliga-klub

Manchester City slider sig til sejr

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!
Kære FC København: Hvad venter I på?

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea