Real Madrid leverede en af sæsonens dårligste præstationer onsdag, da RB Leipzig gæstede Bernabeu til returkampen i Champions Leagues ottendedelsfinaler.
Med lodder og trisser fik man slidt sig til 1-1 og er dermed videre med samlet 2-1. Yussuf Poulsen fik det sidste kvarter af kampen for gæsterne.
Carlo Ancelotti havde valgt en lidt defensiv opstilling til opgøret. Vinicius Junior var eneste reelle angriber i startopstillingen, mens Jude Bellingham som en slags falsk nier og Federico Valverde fra midtbanen skulle støtte op.
Det var ikke nogen succes. Det var tydeligt, at Real Madrid-spillerne var forvirrede over manglen på de sædvanlige spilstationer fremme i banen, når spillet skulle rykkes frem.
Antallet af fejlafleveringer var markant højere end normalt, og Leipzig kom frem til mange chancer, men skarpheden manglede fra især Lois Openda.
Spillet fungerede slet ikke for Real Madrid, som også efter pausen adskillige gange var tæt på at komme i problemer.
Pibekoncerten fra lægterne talte også sit tydelige sprog. Leipzig vandt skudstatistikken med 19-12. Et sjældent syn på Bernabeu.
Vinicius lod frustrationerne tage over og brugte mere tid på diskussioner og bataljer med modstanderne, og Leipzig havde med rette fornemmelsen af, at overraskelsen kunne lure.
Men Real Madrid har spillere med så store individuelle kvaliteter, at de på egen hånd kan skabe et mål.
Efter lidt over en time kom Bellingham og Vinicius afsted i en kontra. Bellingham spillede flot brasilianeren fri, og så hamrede han bolden ind til 1-0.
Leipzig var dog ikke slået, og tyskerne fortsatte ufortrødent. Presset mod Andriy Lunins mål blev intensiveret, og belønningen kom bare tre minutter senere, da Willi Orban kom først på et indlæg og headede udligningen ind.
Real Madrid lignede til tider en bokser i tovene, og især på dødboldene defensivt snorksov spanierne flere gange.
Der stod Leipzig på næsten alt, indtil der resterede ti minutter af opgøret. Veteranen Luka Modric kom ind og gav lidt ro på Real Madrid-holdet, som lidt heldigt fik reddet 1-1 hjem.
/ritzau/

Så presset er din Superliga-klub

Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl
Kære FC København: Hvad venter I på?

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det