Reagerer på nyt Neestrup-indslag: – Ros til os

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er lettere overrasket over, at FCK-cheftræner Jacob Neestrup i optakten til kampen mod AaB har haft klip med i studiet om FCM's indkast.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt søndag eftermiddag 2-1 over FC Nordsjælland på et meget sent mål af Pedro Bravo, der efter eget udsagn scorede sit første mål som seniorspiller.

Dermed hænger FC Midtjylland på helt i toppen af Superligaen og er matematisk sikret at spille Top 6, hvilket betyder 10 runder med mange topkampe, herunder mod FC København.

Og sidste søndags FC København-kamp spøger stadig, for på stadion i Herning blev det faktisk bemærket, trods en mere intens kamp i anden halvleg, at FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i studiet hos Viaplay førte bevis for, hvordan FC Midtjylland har rykket indkast i forhold til, hvor bolden gik ud.

Dermed puster Neestrup til den diskussion, han selv kickstartede for en uge siden med et fejlagtigt postulat om, at FC Midtjylland tager 10-12 meter på indkast, noget der fik FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-træneren løgner.

Thomas Thomasberg har kaldt Jacob Neestrups forklaring fra i søndags for en løgn. Jacob Neestrup vil ikke svare kollegaen.

Neestrup trak torsdag i land i forhold til de mange meter og kaldte det for ‘det ringeste interview’, han havde lavet som FCK-cheftræner, men nu ruller dødbold-krigen altså videre.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg havde af naturlige årsager ikke set indslaget, der kom lidt efter klokken 17, da Tipsbladet talte med ham lidt efter 18.30, men FCM-cheftræneren virkede lidt overrasket over, at indkast-debatten fortsatte, da Tipsbladet spurgte ham til sagen.

– Jeg ved det jo ikke helt, for jeg har jo ikke set det. Så det er lidt svært at svare på. Jeg har lige hørt i krogene, at det har været noget i optakten til AaB-kampen, hvilket jeg jo så har lidt svært at svare på hvad er. Men jeg går ud fra, det handler om os og ikke om andre hold, siger Thomas Thomasberg med et lille smil.

Er det spøjst at blive ved med at tage det op?

– Jo jo, og jeg synes jo egentlig, den for mig var lidt lukket. Nu gav vi lidt svar på tiltale, fordi vi syntes, at der ikke var noget omkring de beskyldninger, der kom. Så ved jeg jo ikke, om han har siddet og nærstuderet alle kampene, både for os og for andre hold.

Oplever I modvilje mod, at I som tophold bruger kræfter på at sende indkast ind i feltet som dødbolde?

– Nej, men de andre kan jo se, at vi er dygtige til det. Så jeg tror, det er det, der er den største modvilje. Det er ikke så rart at se noget, en modstander kan score mål på. Det tager vi som en ros og cadeau, siger Thomas Thomasberg.

– Vi bruger nogle ekstra sekunder, fordi vi skal have flyttet folk op i feltet og ud til indkastet. Men det er jo ikke sådan, vi tænker, at vi skal gøre det meget langsommere. Det bekymrer jeg mig ikke om. Det er jo dommeren, der skal lede kampen. Vi tænker ikke, at vi lige vil bruge tre-fire minutter ekstra på det. Der er også lidt omkring matematikken, som jeg også nævnte for en uges tid siden, for 30 sekunder gange 10 giver altså ikke 10 minutter, siger en nu smilende Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland-træneren var glad for de tre point mod FC Nordsjælland men træt af, at kampen blev urolig med flere gode tilbud til FC Nordsjælland ud over udligningen i anden halvdel af anden halvleg.

Læs Tipsbladets Dom fra kampen her.





Stjernefotograf dropper FC København



HELT VILDT

‘Han er simpelthen utrolig!’


Brøndby-stopper er tilbage fra skade

Bekymret for store fejl: – Så vinder vi ikke guld



Wayne Rooney hylder dansk megatalent

Neestrup om Chelsea: En tand bedre end Man United

Formstærke Estoril kan drille svækkede Sporting

‘Der er ikke nogen undskyldninger for sådan én’

Modstanderhold kompenserer fans for Messis fravær



EKSKLUSIVT

Skuffet Duelund vraget: Minimal dialog med AGF


Hylder ligaens driblekonge: – Aral til forskel

Afsløring: Kolding IF forlænger med Albert Nørager

Debat blussede op: ‘Jeg vil ikke diskutere på ord’

Engelske medier destruerer Rasmus Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – David Nielsen ny Horsens-træner


Wayne Rooney i kæmpe forsvar af Rasmus Højlund

Manchester United slået ud af FA Cuppen

Vanvidsscener! Risikerer syv måneders karantæne

Ufarlige FC København smider point i Aalborg

Man kan hånende sige ‘undskyld’


TRANSFER

Storsalg på vej? Topklubber spørger på SL-profil


Reagerer på nyt Neestrup-indslag: – Ros til os

Årets afbrænder? Misser tomt mål mod FCK

Barcelona overtager dukseplads med sikker sejr

‘Et usandsynligt dårligt spørgsmål’



Sådan kommer man til Bundesligaen, Franculino!

FCK smed point mod AaB – sådan gik det

Neestrup fremviser nye FCM-klip i “indkast-gate’

FCK med en ændring: Han afløser Jordan Larsson

– Landsholdet vil altid være en drøm for mig

Silkeborg på top-6-kurs

Bekymrende udvikling for Matt O’Riley

Sådan vandt FCM over FCN


KOMMENTAR

Ødelægger de mange udlændinge Superligaen?


Drømmemelding for Barcelona

Parken og Brøndby Stadion kan få EM-kampe

Bænket efter nederlag i Parken

Tidligere Brøndby-træner scorer vanvittig løn

Sådan gik det da Viborg slog Vejle

Sådan gik det, da Sønderjyske tog imod SIF

AaB – FC København

Nødløsning i FCM? – Vi har kendt ham i to år

Viborg FF – Vejle Boldklub

Zorniger til frokost med dansk klubboss

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Trænerlegende hylder Philip Billing 

Brøndbys sommerflirt i transferdrama

Jacob Neestrup roser FCK-korkprop

Kovending – Sådan fik FC Midtjylland drømmespiller

Brian Riemer er flyttet til Danmark

Bomber løs i England – fremhæver Jacob Neestrup

Han spiller hverken i Vejle eller FCK næste sæson

Blæst bagover af Mads Bidstrup

Breisgau-brasilianere tæver heldige Augsburg

Kan tangere 29 år gammel mareridtsrekord

Vil ikke tale transfer: Kun Brøndby og FCM fylder